BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Opinion / Editorial

Korrupsioni nën tmerr, Brisida e tatimeve e ka marrë në dorë këtë herë!

Korrupsioni nën tmerr, Brisida e tatimeve e ka marrë në dorë

Gjetje brilante. Kudo që ta kërkonte, Ilir Meta, kryetari i PL, asgjëkundi nuk do ta gjente më profesionale dhe të papërgojuar për ta emëruar në krye të strukturave antikorrupsion se “bleta e punëtore e partisë”, Briseda Shehaj e cila për një kohë të gjatë ishte drejtoria më e pushtetëshme e qeverisë “Rama” një. Pasi u mësua emërëimi i Brisedës në krye të institucionit më të rëndësishëm  të gjithë u habitën, ku u gjend një figurë si ajo e panjohur në rrethet politike, po edhe financiare. Në atë kohë kjo përzgjedhje u kalua me batutën, vajzat e bukura të partisë emërohën në krye të drejtorive më me peshë të Shqipërisë. Jo thjesht për begraundin e saj po edhe për faktin se tatim -taksat janë një institucion  i rëndësishëm ,po edhe e pa njohur si specialiste e kësaj fushe gjatë tërë periudhës së drejtimit të zonjës Shehaj në krye të tatim-taksave, sulmet e opozitës nga skaj më esktrem i majtë deri në atë të djathtë u sulmua peronalisht dhe  jo vetëm si menaxhere e taksave të shqiptarëve ,po fatekqësisht u kapërcue edhe caku, duke e prekur edhe në dinjitetit e saj gjë që nuk ishte korkete ishte e papranushme. Do kalonin vite dhe sulmet ndaj Drejtores së Përgjithëshme të tatim-taksave për mungesë profesionalizmi dhe skandale, disa të stisura dhe jo pak edhe të vërteta  nuk reshtën. Drejtoresha Brisida Shehaj u shdnërruar në tabelë qitje dhe akuzash të rënda për cënim  të integritetit të institucionit, gjobëvënie, apo akuza të tjera për korrupsion më së shumti ashtu sic në realitet është vepruar në tërë këto vite ndaj cilido që është gjendeur në krye të tatimeve apo doganave si vendet më të sulmuara për vet faktin se janë institucionet ku përqëndrohet paraja publike dhe kanalet kryesore ku lëvizion miliona euro. Tatimet janë në marrëdhënie të vazhdueshme me bizneset dhe gjithë qytetarët  që kërkojnë asistencë prej tyre deri për një vërtetim të thjeshtë që u kërkohet në vendin e punës apo për tu liçensuar në cdo aktivitet qoft edhe të zakonshëm. Opozita, PD në veçanti, po edhe nga radhët e LSi-së zonja Shehaj u sulmua, jo vetëm si individ, po edhe si familje dhe fis edhe pse padrejtësisht pasi tek e fundit përgjegjësitë për punët që drejton janë individuale dhe nuk ka pse shtrihen deri në familje. Po kjo është praktikë e njohur e opozitarizmit shqiptarë e cila nuk bën përjashtim dhe kur nuk ka fakte I krijon ato me të gjitha format, mjafton të  arrij qëllimin e vet të delegjitimimit të kundërsharit politik, vetëm se është rreshtuar në një forcë tjetër politike. Kështu edhe me zonjën Brisida Shahaj e cila  u kthye për një kohë të gjatë në targetin më të sulmuar të liderëve të opiozitës, duke synuar që peëmes saj të goditej  së pari mazhoranca dhe qeveria si e korruptuar dhe ky korrupsion relaizohej sipas tyre përmes Brisidës e cila gjendej në një nga pikat kyçe të strukturës financiare dhe institucionale në të ashtuquajturën burim I parasë dhe I korrupsinit  galopant. Kështu deri në përfundim të detyrës, deri sa u largua nga drejtimi I tatim -taksave të gjithë e njojhën si të etikektuuarën e madhe të korruptuar që ishte burimi I furnizmimit të  strukturave të partisë me para që përdoreshin sipas akuzatorëve për  fushata eltkorale blerje të biznesmenëve dhe qytetarëve në nevojë. Për opozitën drejtresha e tatime –taksave, ishte kryepatronazhistja. Po këto sulme vijuan deri sa një ditë, Briseda kapërcu ylberin dhe nga socialiste u konveruta në lësëiste dhe sot  në partinë e lirisë e cila ka vetëm dhjetë ditë në funskion sapo ish presidenti, Ilir Meta zbriti shkallët e preidnencës. Oraganizmi I PL nga kryetari I shpallur Meta dhe stuhia që ka ngritur kundër socialistëve, qeverisë dhe mazhorancës deri sa ta ndshkoj Ramën siç publikon në dekalarat e njëpasnjëshme, kryetari I PL , zonjës Shehaj iu gjet vendi më kyç. Kryetare e gjithë strukturava të antikorrupsionit. Dhe nga ky moment ish drejtoresha nga target dhe tabelë  qitje si më e korruputoara do jetë në krye të antikorrupsionit e cila patjetër do shklëlqej si ish më e korruptuara tanimë si një zonjë që do drejtoj tërë stukturat e PL të cilat do e  tmerrojnë korrupsionin dhe të korruptuarit nuk do gjejnë vrimë ku të futen. Shqiptarët nga sot e tutje do jenë të lumturuar dhe të pakërcënaur nga sëmundja e rëndë e korrupsionit. Korrupsioni  nga sot në ditët që vijnë  do jetë nën tmerr, Brisida e tatimeve e ka marrë në dorë si betejë, këtë herë!