BREAKING NEWS

Kërkohet dëshmia e Shkëlzen Berishës, SPAK merr vendimin për gjyqin ndaj Fatmir Mediut

Kërkohet dëshmia e Shkëlzen Berishës, SPAK merr vendimin
x
BREAKING NEWS

BE demaskon “zarin” e Berishës, Gazment Bardhi drejt përjashtimit nga PD për shkeljen e statutit, mashtrimit të aleatëve dhe mbështetje të linjës anti-amerikane të Berishës

BE demaskon “zarin” e Berishës, Gazment Bardhi drejt
x
BREAKING NEWS

Ja si Sali Berisha pritet të marrë me vete në “listën e zezë” Ilir Metën, Gazment Bardhin dhe 26 deputetë të tjerë, zbardhen prapaskenat e bujshme nga mesazhi i SHBA

Ja si Sali Berisha pritet të marrë me vete në “listën
x
BREAKING NEWS

McGonigal vetëdeklarohet fajtor dhe pranon aferat me Edi Ramën para gjykatëses Kotelly, sot ish-agjenti i FBI paraqitet në gjykatën e Uashingtonit, rendohen pozitat e kryeministrit shqiptar

McGonigal vetëdeklarohet fajtor dhe pranon aferat me Edi Ramën para
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Ja pse Ilir Meta dhe Sali Berisha po sulmojnë prokurorët e SPAK dhe si emrat në ‘listat e zeza’ nga SHBA po shkaktojnë “gjëmën” në Shqipëri

Fatos Klosi: Ja pse Ilir Meta dhe Sali Berisha po sulmojnë prokurorët
x
BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x

Opinion / Editorial

Kosova duhet heq dorë nga Albini, që mos largohet nga SHBA dhe perëndimi

Kosova duhet heq dorë nga Albini, që mos largohet nga SHBA dhe

Dorëheqja e Albin Kurtit si Keyeministër i Kosovës është shumë pak, sepse Kosova duhet heqi dorë nga Albini për të mos u larguar nga Amerika dhe perëndimi.
Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey Hovenier, sapo deklaroi: “Ne i kemi kërkuar [kryeministrit të Kosovës, Albin] Kurti që të marrë hapa drejt uljes së tensioneve në veri. Ai nuk u është përgjigjur këtyre kërkesave. Ne jemi duke analizuar se cilat do të jenë veprimet tona”.
Sot nuk ka pasur aktivitet për Defender Europe ’23, dhe nuk do të ketë. Për Kosovën, ato stërvitje kanë përfunduar”, tha ai.
Zyrtarisht Albin Kurti ka krisur pa kthim mardhëniet e Kosovës me SHBA dhe BE.
Por kjo është pasoja e një kronike të paralajmëruar.
Njeriu që dy herë ju hoq viza amerikane kur ishte kryetar opozite, ka një mardhënie jo miqësore me SHBA.
Tensioni mes qeverisë Kurti shënoi kulmin kur misnistrat e tij u ndalun të udhëtojnë në SHBA dhe sekratari shtetit Blinken e shmangu një takim me Kurtin në Samitin e Munihut.
Prej disa vitesh Albin Kurti ka mbjell farën e anti-amerikanizmit në Kosov?.
Aktivistët e tij në Facebook më shumë shajnë Amerik?n sesa Serbinë dhe Rusinë.
Gradualisht votuesit e tij harruan që Kosovën e çliroi Amerika dhe perëndimi dhe jo Albini.
Mosmirnjohja e turmës së Vetvendosjes ndaj SHBA dhe Europës ka befasuar gjithë planetin.
Trushpëlarët e Vetvendosjes harruan që Amerika, Gjwrmani, Britania, Europa kanë shpenzuar gjak, djersë dhe miliarda dollarë për çlirimin e Kosovës dhe krijimin e shtetit pavarur.
Djemtë e Europës dje i plagosën për kufijtë e shtetit Kosovës dhe jo për pushtetin e Albin Kurtit.
A e mendojnë kosovarët e Vetevendosjes çfarë do ndodhte në Amerika do qëndronte neutrale në luftën e Kosovës ashtu siç qëndroi shumë kohë në Bosje?
A e dinë aktivistët e Vetvendosjes se kundër Serbisë kemi luftuar disa shekuj pa amerikën dhe nuk kemi krijuar dot shtet?
Kjo është luftë. Rusia dhe Kina u solidarizuan me Vuçiç, ndërsa Albin Kurti nuk u kordinua me SHBA dhe BE.
Nëse e bën se është budalla apo e bën se e ka mision spounazhi kjo ska rëndësi?
Në të dy rastet Kosova duhet rreshtohet kundër Albin Kurtit dhe pro Amerikës, në të kundërt Kosova duhet përgatitet me braktisjen e perëndimit dhe Plani B, është ndarja e Kosovës.
Dhe nëse Kosova do votojë Albini atëhere do i duhet të luftojë kundër gjithë planetit: Serbisë, Rusisë, Amerikës, Eurpoës dhe Kinës.
Atëhere do shikonim katundarët e Vetevendosjes që kanë uniformë policia sa byth do koshin të mbronin kufijtë dhe pavarsinë e Kosovës nëse për ndarjen e saj do binte dakort së bashku Lindja dhe Perëndimi.
Andaj sot nëse ju pyet dikush: “Qysh është situata në Kosovë?” Duhet ti përgjigjemi, ashtu siç e don Albini dhe hasmi jonë Rusia.
Amerika dhe Europa nuk ka kohë të humbasë me udhëheqës të çmendur, mitoman dhe bukë-shkelë.
Largojeni Albin Kurtin pa i vënë flakën Kosovës.
Çdo minut pranë Albinit, janë vite larg perëndimit.
Kosova nuk e meriton të shpallet Non-Grata nga Amerika. Lëreni vetëm Albinin në atë listë të zezë.