Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kush falsifikon diplomën e shkollës falsifikon gjithçka

Postuar: 11/07/2018 - 07:16

Kush falsifikon diplomën e shkollës falsifikon gjithçka. Kjo ka ndodhur me Erion Veliajn, kryetarin aktual të Bashkisë së Tiranës. Ai ndoshta do që t’i thonë lali Eri, por mua më duket shumë e pështirë, pasi të parët tanë, kur mbushej një fëmijë nuk thoshin bie erë, por e ka përgërë lali Eri. Por, ajo që na ngacmoi më shumë për këtë falsifikator është firma e Elia Zaharisë, princeshës 35 vjeçare. Ajo, gjoja paska firmosur për prishjen e teatrit. Po po të ishte vetëm firma e saj e falsifikuar s’do të ish hataja. Se Elia, edhe firmos, s’ka aq staturë sa të jetë sa gjyshi i saj, që ka marrë pjesë në zbatimin e projektit Skënderbeg, ku ndërtesa e teatrit është një pjesëz e vogël e tij. Elia do edhe disa vjet ta kuptojë se me kë është martuar. Ajo, në shumë raste e ngatërron statusin e mbretit me atë të Erion Veliajt. Nga kjo ngatërresë ka përfituar dhe sekretari i Erion Veliajt, Mazniku, që ka firmosur për Elian, Piro Manin dhe nja 10 të tjerë. Nëse janë 20 firma nga 47 që ju paraqiten Presidentit të sakta thotë një Mjeshtër i Madh do të ishte normale. Erioni ka falsifikuar vetë jetën e tij. Po t’ja mbledhësh të gjitha ditët që ka qenë në SHBA sipas vulave hyrëse dhe dalëse i bëhen 123 ditë. Ai ka dorëzuar një diplomë sikur ka qenë pesë vjet me studime në SHBA. Erion Veliaj i ka ves falsifikimet e firmave. Janë mbi dhjetë raste të provuara. Besian Pesha thuhet se ka ikur nga “Mjaft” se shikonte falsifikime. Por edhe në Ministrinë e Punës ka dyshime se janë falsifikuar disa firma. Dyshime ka se janë falsifikuar edhe firma për G-99. E falsifikuar del dhe firma e faturës së dasmës së Erion Veliajt. Vesi i falsifikimit të firmës është njëra anë e medaljes. Ana tjetër është sjellja e Erion Veliajt si pronar i Tiranës. I është sulur Tiranës si skifter. Pasi e mbushi me kioska,

ka shqepur tërë rrugët e Tiranës. Madje dhe unazën. Sillet me Tiranën sikur është pronari i saj. Këshillin Bashkiak e ka të falsifikuar dhe të jashtëligjshëm. Po kush i firmoska lejet e ndërtimit për ngushtimin e rrugëve!? Në Tiranën me rreth 700 banorë nuk numërohen as 2000 çiklistë, ndërkohë që janë 220 mijë makina. Si mundet që 2000 çiklistët e Erionit të na pushtojnë gjysmën e rrugëve të Tiranës!? Kush do ti zhbëjë këto punë të mbrapshta me firma të falsifikuara të Erion Veliajt!? Vështirë të thuhet tani. Por dyshimet e mëdha bien tek firma e Elias se ajo s’është shumë bindëse tek ajo që thotë. Që ajo edhe mund të ketë firmosur për prishjen e teatrit s’është çudi. Elia është. Por ajo që na tremb është vesi i Erion Veliajt, deri ku do shkojë. Një falsifikator është edhe një mashtrues, edhe një hipokrit, edhe një ordiner. Por kur është kryetar i Bashkisë së Tiranës është rrezik për të gjithë. Ai falsifikon kronika, falsifikon vdekjen e Ardit Gjoklajt, falsifikon lejet e ndërtimit, falsifikon jetën tonë si banorë të kryeqytetit./ Nga Bejdo MALO

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 19

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2018 - 07:34

Askush nuk do të donte të ishte pensionist, jo vetëm për arsye të moshës së tronditur nga trokitjet e fundit të jetës, por edhe nga mënyra se si trajtohen ata në shoqërinë tonë.

Postuar: 18/11/2018 - 07:33

Sipas një sondazhi të Gallup, 79% e të rinjve shqiptarë të moshës 15-29 vjeç duan të largohen për

Postuar: 18/11/2018 - 07:32

Këtë titull të këtij shkrimi do të doja ta shpjegoja me fjalë të thjeshta – “Sindroma

Postuar: 18/11/2018 - 07:30

Ish kryeministri maqedonas, që qeverisi vendin për 10 vjet më radhë, Nikola Gruevski u dënua

Postuar: 17/11/2018 - 07:48

Më në fund teqeja e Likes u dorëzua.

Postuar: 17/11/2018 - 07:18

 Disa veprime dhe angazhime politike të kohëve të fundit të opozitës e kanë bindur plotësish

Postuar: 17/11/2018 - 07:15

 Tashmë besoj është e qartë se të gjithë ata lloj politikanësh që kanë të përbashkët "a