BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Opinion / Editorial

Kush i kërkon njeriut të 26 majit 96 fakte, beson pa dashje te sistemi geocentrik!

Kush i kërkon njeriut të 26 majit 96 fakte, beson pa dashje te sistemi

Berisha kësaj rradhe kapërcen edhe veten në absurdin e një politike që ka “shpikur” vetë dhe që i ka dhënë dhe të drejtën e patentës po vetë. Ai padyshim lëshon akuzë dhe mohon humbje, por ai nuk do të njohë më kurrë sa të ketë jetë biologjike faktin. Ai jeton në universin e tij personal. Jeton në botën e tij retro. Ja çfarë konceptoi përballë auditorit të tij butaforik të humbësave për faktet e manipulimit dhe grabitjes së votës. Po mbasi akuzoi dhe Ambasadën USA për komplot kundër familjes së tij non grata! Berisha tha: Kush i thotë opozitës që “nuk i filmuat”, ata janë bashkë me hajdutin. Të pretendosh se ku u blenë zgjedhjet, tregon se je një skllav i mjerë i mafies më të rrezikshme në Europë, do të thotë se nuk sheh 680 mijë zarfe dhe kërkon të krijosh imunitet se je gazetar. Si gazetar ti duhet të mbrosh interesin publik dhe jo të mbrosh një krim monstruoz të papare. Opozita as nuk filmon, as nuk përgjon. Nuk kemi programe të survejimit të qytetarëve tha Berisha. Tashmë ai filozofikisht dhe politikisht më shumë dhe se “tiranë dhe grotesk politkanë” të tjerë të mendimit, është kthyer në “sistemin geocentrik”!!??? Njeriu i shkatërimit të pluraluzmit dhe zgjedhjeve në 26 maj 1996, i dhunës dhe gjakosjes së opizitës dhe medias, por dhe komisionerëve sot në 2023 nuk ka fakte, por vetëm akuza të pa shoqëruara me fakte. Ai beson realisht bashkë me atë grup njerzish në sallë në sistemin geocentrik. Po të personit të tij dhe të gjithë të tjerëve që rrotullohen rreth tij. Si sistemi i Tokës në qender dhe planetëve e hënës, por dhe diellit që rotullohen rreth saj dhe Berisha është “toka” e të tjerët rreth tij. Jo jo dielli po toka!!! Ku është ai sepse në diell ai sigurisht nuk do të jetë! Ai është tashmë qendra e universit. Mbinjeriu!!! Absurdi i trupëzuar në një sistem po kaq absurd sa ai për të cilën vdiqën njerzit e shkencës së vërtetë. Sistemi gjeocentrik është një model astronomik që e vendos Tokën në qendër të sistemit diellor, ndërsa të gjithë yjet e tjerë do të rrotullohen rreth tij. Ky model ishte sistemi kozmologjik mbizotërues në shumë qytetërime të lashta si ai grek. Interpretimet e tij më të shquara janë për shkak të Aristotelit dhe Ptolemeut. Megjithatë tashmë Aristarku në gjysmën e parë të shekullit III para Krishtit. kishte zhvilluar një model të parë të sistemit heliocentrik. Ilustrimi i sistemit gjeocentrik ishte në traktatin e Comenius Orbis sensualium pictus ( Bota e dukshme) (1658) Kjo teori gjeocentrike u pranua përgjithësisht për rreth dy mijëvjeçarë deri në fillimin e epokës moderne kur u transformua rrënjësisht nga Tycho Brahe (1546-1601) në sistemin e tij tikonik për ta përshtatur atë me vëzhgimet e tij shumë të sakta astronomike dhe u zëvendësua përfundimisht. Nga sistemi heliocentrik nga Nikolla Kopernikut (1473-1543) i rivitalizuar nga Galileo Galilei (1564-1642) dhe veçanërisht Giovanni Kepler (1571-1630). Sot njeriu i shkatërrimit të zgjedhjeve në Shqipëri, duke filluar nga 26 maji 1996-të kërkon akoma të jetë ai “toka ose Gea” ku jetojnë njerzit dhe ai vetë qendra e të gjithë rrotull rreth tij. Ai tashmë po rikthen mesjetën në shoqërinë shqiptare të iphonëve dhe super informacionit. Ai po largohet nga bota dhe shoqëria normale. Përditë e më shumë. Tani dhe ato që i kërkojnë Sali Berishës të nxjerë fakte besojnë pa dashje në sistemin gjeocentrik ku beson Berisha ose adhuron politikisht! Edhe ata kujtojnë se një individ i tillë ka dhe mund të nxjerrë fakte! Por Migjeni ka vargëzuar: lejeni plakun në shejtninë e tij. Të kalbsinave të vjetra që kërkojnë shejtnim! E ndishta i bëjnë pytjen – ku i ke faktet! Sa të ketë jetë ai i sistemit geoncetrik nuk ka fakte. Sepse thjesht nuk është në sistem të njohur nga bota.