BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Opinion / Editorial

Lidershipi i munguar

Lidershipi i munguar

A kanë rëndësi individët në histori? Një bashkëkohës i Cezarit ose Muhamedit, Luterit ose Gandit, Churchillit ose F.D.Roosevelt vështirë se do të mendonte t’i përgjigjej një pyetje të tillë . Gjithashtu asnjeri nuk do ta vinte në dyshim rolin vendimtar të Skënderbeut , Ismail Qemalit apo Ahmet Zogut në Shqipëri , të cilët kuptuan drejt kulturën dhe traditat popullore dhe shfaqën vizionin modern duke e orientuan vendin drejt perëndimit. Çdo shoqëri, cilido qoftë sistemi i saj politik, është vazhdimisht në tranzit midis një të shkuare që formon kujtesën e saj dhe një vizioni për të ardhmen që frymëzon evolucionin e saj. Përgjatë kësaj rruge, lidershipi është i domosdoshëm sepse duhet të merren vendime, të fitohet besimi, të mbahen premtimet, të dizenjohet nje rrugë , në të cilën duhet ecur. Brenda institucioneve njerëzore, lidershipi i shteteve, feve, ushtrive, kompanive, shkollave është i nevojshëm për t'i ndihmuar njerëzit të arrijnë nga vendi ku janë në një pozicion më të avancuar dhe, ndonjëherë, shoqëria mezi e imagjinon të ardhmen. Pa udhëheqje, institucionet nuk janë stabël, dhe kombet humbasin staabilitetin dhe në fund përfundojnë në katastrofë. Historia e vendit tonë e pas viteve 90 është e mbushur me shumë raste të tilla . Udhëheqësit mendojnë dhe veprojnë në kryqëzimin e dy boshteve: i pari, mes së shkuarës dhe së ardhmes; i dyti, midis vlerave dhe aspiratave të momentit dhe atyre që ata aspirojnë të arrijnë . Sfida e tyre e parë është analiza, e cila fillon me një vlerësim real të shoqërisë së tyre bazuar në historinë, zakonet dhe kapacitetet e saj. Më pas, ata duhet të balancojnë atë që dinë, e cila është nxjerrë domosdoshmërisht nga e kaluara, me atë që ata aspirojnë për të ardhmen, e cila në thelb është hamendësuese dhe e pasigurt. Është kjo kapje intuitive e drejtimit që u mundëson udhëheqësve të vendosin objektiva dhe të përcaktojnë një strategji. Liderët tanë , jo vetëm që nuk kanë treguar vizion e strategji për të ardhmen,por përkundrazi janë kujdesur vetëm për të mbajtur pushtetin e tyre si dhe të asgjësojnë kundështarët politikë . Si rezultat vendi ka prodhuar kriza të përhershme si ajo vitit 97 kur vendi falimentoi totalisht dhe Sali Berisha tregoi mungesë totale vizioni dhe strategjie . Më vonë në vitin 98 të dy liderat Berisha dhe Nano treguan se ishin pa vizion e të pa aftë dhe provuan se nuk ishin gjë tjetër , por dy njerëz të vegjël që nuk kishin mundur të shkëputen nga mentaliteti ballkanik. Udhëheqja është më e rëndësishme gjatë periudhave të tranzicionit, kur vlerat dhe institucionet duhet të përshtaten me realitetin e ri dhe skicat e një të ardhmeje të denjë janë të diskutueshme. . Në kohë të tilla liderët thirren të mendojnë në mënyrë krijuese dhe diagnostikuese .Cilat janë burimet e mirëqenies së shoqërisë? Cilat trashëgimi nga e kaluara duhet të ruhen, dhe cilat të përshtaten apo të hidhen poshtë? Cilat objektiva meritojnë përkushtim dhe cilat perspektiva duhen refuzuar sado joshëse? Gjithashtu a është shoqëria mjaft jetike dhe e sigurt për të toleruar sakrificën si një rrugëdalje drejt një të ardhmeje më të mirë? Tranzicioni shqiptar provoi se ishte më i gjati në europën lindore dhe tregoi se politika dhe Edi Rama ishte i pa aftë të çrrënjosë korrupsionin , kjo dhe si pasojë e përçarjes së opozitës . Korrupsioni masiv që ka përfshirë vendin si në nivel lokal dhe qëndror tregon dështimin e lidershipit socialist . Ndërkohë PD është bërë si shqiponja me dy koka që luftojnë njëra tjetrën dhe Berisha për këtë bën përgjegjëse ambasdoren amerikane dhe Soros , por ai thotë se mbështet vlerat amerikane . Ç’fare tragjilomedie jetojmë ? Ndërkohë liderat e partive të vogla i kanë kthyer partitë e tyre në biznese familjare . Ilir Meta , ish presidenti , është shembull i qartë i liderit grotesk. Për më tepër, ngjarjet shpesh lëvizin shumë shpejt për të lejuar llogaritjen e saktë; liderët duhet të bëjnë gjykime bazuar në intuitë dhe hipoteza që nuk mund të vërtetohen në momentin e vendimit. Menaxhimi i rrezikut është po aq kritik për liderin sa edhe aftësia analitike. Edhe më e mira nga zgjedhjet e mbetura do të jetë komplekse për t'u ekzekutuar, me mundësi të reduktuara për sukses dhe rreziqe më të rënda në dështim. Ky është momenti kur instinkti dhe gjykimi i liderit janë thelbësore. Winston Churchill e kuptoi mirë kur shkroi në “The Gathering Storm” (1948): “Shtetarët nuk u kërkohet vetëm të zgjidhin çështje të lehta. Këto shpesh zgjidhen vetëvetisht. Pikërisht aty ku dridhet ekuilibri dhe zgjidhjet janë të mbuluara në mjegull, aty paraqitet mundësia për vendime të shpejta për të dalë nga situata. Në maj 1953, një student amerikan pyeti Churchillin se si mund të përgatitej dikush për të përballuar sfidat e udhëheqjes. 'Studioni historinë. Studioni historinë”, ishte përgjigja e prerë e Churchillit. "Në histori qëndrojnë të gjitha sekretet e krijimit të shtetit." . Churchill ishte vetë një student dhe shkrimtar i mrekullueshëm i historisë dhe e kuptonte mirë historinë dhe vazhdimësinë e saj... Ka ardhur koha , që vendi të promovojë lider me vizion , që njohin historinë e vendit tonë dhe të ballkanit , si dhe historinë botërore . Liderat duhet të jenë të aftë të bëjnë analogjinë e përvojave botërore me momentin aktual në të cilin vendi ndodhet .Gazetarija shqiptare dhe shoqëria civile duhet të testojë njohuritë dhe vizionin të lidershipit shqiptar aktual dhe të promovojë talentet e reja... Por njohja e historisë, edhe pse thelbësore, nuk është e mjaftueshme. Disa çështje mbeten përgjithmonë 'të mbuluara në mjegull'. Historia na mëson se mund të përdorim analogjinë, nëpërmjet aftësisë për të njohur situata të krahasueshme. Megjithatë, 'mësimet' e saj janë në thelb përafrime të cilat liderët testohen t'i njohin dhe janë përgjegjës për t'iu përshtatur rrethanave të kohës së tyre. Filozofi i historisë i fillimit të shekullit të njëzetë Oswald Spengler e kapi këtë detyrë kur e përshkroi liderin e 'lindur' si 'mbi të gjitha një vlerësues - një vlerësues të njerëzve, situatave dhe gjërave [me aftësinë] për të bërë gjënë e duhur pa e "ditur" atë'. Udhëheqësit strategjikë kanë nevojë gjithashtu për cilësitë e artistit që ndjen se si të skalit të ardhmen duke përdorur materialet e disponueshme në të tashmen. Siç vërejti Charles de Gaulle në meditimin e tij mbi udhëheqjen, “The Edge of the Sword” (1932), artisti "nuk heq dorë nga përdorimi i inteligjencës së tij" - që në fund të fundit është burimi i "mësimeve, metodave dhe njohurive". . Në vend të kësaj, artisti u shton këtyre themeleve 'një aftësi të caktuar instinktive që ne e quajmë frymëzim', e cila vetëm mund të sigurojë 'kontaktin e drejtpërdrejtë me natyrën nga e cila duhet të kërcejë shkëndija jetike'. Liderat tanë të shtetit apo partive mund të marrin direktiva nga komuniteti europian apo Amerika , por është detyra e tyre t’i përshtasin ato me historinë dhe kulturën e vendit tonë . Është detyrë e tyre të kuptojnë kulturën dhe historinë e kombit dhe të bëjnë lidhjen organike të përvojës botërore me aktualitetin shqiptar . Duket se liderët tanë janë më të interesuar të fitojnë simpatinë e perëndimorëve se sa të popullit tonë . Këtu qëndron dhe dështimi i lidershipit shqiptar në përgjithësi. Filozofi stoik Epiktetus shkroi shumë kohë më parë, “Ne nuk mund të zgjedhim rrethanat tona të jashtme, por ne gjithmonë mund të zgjedhim se si t'u përgjigjemi atyre” Është roli i udhëheqësve që të ndihmojnë në drejtimin e asaj zgjedhjeje dhe të frymëzojnë njerëzit e tyre në ekzekutimin e saj. Liderat tanë duhet të paraqesin prioritetet e politikës së vendit dhe vizionin e tyre për zhvillimin e ekonomisë në bazë të modeleve perëndimore . Përvoja e vendeve të Europës lindore si republika Çeke , Hungaria , Polonia etj janë përvojë e gjallë për liderët tanë se si të projektojnë të ardhmen . Gjithashtu eksperienca e tigrave të Azisë , si Taivani, Koreja e jugut , Singapori dhe Hong Kongu, është shembull për liderët tanë se si mund ta çojnë vendin tonë në familjen europiane .