BREAKING NEWS

COVID-19/ 6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri, ja zonat "më të nxehta"

COVID-19/  6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e
x
BREAKING NEWS

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i përgjigjet Kurtit: Faleminderit

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i
x
BREAKING NEWS

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë për përjashtimin nga PD të Berishës dhe lëshon paralajmërimin e fortë: Këta të tre janë fatkeqësia më e madhe për çdo shqiptar!

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë
x
BREAKING NEWS

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të fillojmë përgatitjet për ...

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të
x
BREAKING NEWS

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen të gjitha takimet. Zbardhet njoftimi zyrtar

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen
x
BREAKING NEWS

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali Berishën: Ndodhet në vështirësi! Aq i fortë është ai, sa kur kishte përballë Ramiz Alinë...

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e fuqishëm për politikën shqiptare

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e
x
BREAKING NEWS

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan qeverinë “Rama 3”, ja kush abstenoi (EMRAT)

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan
x

Opinion / Editorial

Mark Marku si personazhet e librave të harruar

Mark Marku si personazhet e librave të harruar

Do të ishte e pavlerë të kujtosh sa herë i kanë dalë ballazi kritikët Partisë Demokratike dhe veçanërisht lidershipit të saj të vjetër e të ri, brenda radhëve të deputetëve të saj. Kjo parti e ka në gen historinë e përballjes me njerëzit që nuk i shkojnë pas avazit të kryetarit real të saj, z. Berisha. Po t’u referohesh qoftë edhe librave që nuk janë edhe pak deri tek numri 80 e ca e sjell në vëmendje fenomenin, që çdo kritiku i është vënë epiteti spiun, tradhëtar, bukëshkalë e mosmirënjohës, bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit, a thua se je në ndonjë besëlidhje mesianike e jo në një parti ku shprehet mendimi i lirë. Por në rastin e zotit Mark Marku, i cili sikur të mos e kishte njohur këtë parti e po vinte si prurje e re e saj, më në fund e konstatoi, se partia ishte e një grupi interesi Berisha – Basha e nuk respektohej fjala e lirë dhe çdo forme për mendimin ndryshe i ishte vënë dryni. Mark Marku në gjithë diskursin e tij politik ishte një altoparlant i zhurmshëm (i revolucionit dhe promovonte dhe justifikonte dhunën ndaj institucioneveve shtetërore) qysh prej tetë vjetësh dhe falë këtij kontributi fitoi të drejtën e njeriut që do të përfaqësonte zonën elektorale të Lezhës. Revani i këtij profesori të medias ishte si i një kali pa kapistall e përloti elektoratin e “djathtë” me të vërtetat absolute të dala nga goja e tija, por edhe në median e shkruar. Dikur po të shaje Partinë Demokratike e të ishe në opozitë shpalleshe trim e si asnjëherë, kur haje dhe dru apo të vihej pas pushteti i Berishës me metodat fashiste të lloj-lloj policie dhe enti shtetëror të elektrikut dhe ujësjellësit me gjoba fantazmagorike, shpalleshe martiri opozitës derisa syrgjynoseshe jashtë kufijve të Atdheut. Për këto sjellje e fenomene asnjë fije letër nuk shkruajti qoftë edhe demokrati më i thjeshtë, sepse opozitarin e trajtonin si armik, spiun e tradhëtar të vendit, stigmatizim i tipit komunist. E për habi të të gjithëve doli Marku e tha atë që është thënë e stërthënë, që ajo parti është pronë e një njeriu të vetëm, S. Berisha me aksioner L. Bashën. Kjo lojë fiasko e z. Marku më kujton ata personazhet e librave të harruar si p.sh.: “Tradhtia e Lartë”, “Sekreti Ushtarak”, “Dhe i vetëm trim në luftë”, “Qielli i Baltikut”, “Operacioni Përgjegjës” e padyshim “Mërgata e qyqeve”. Ti, z. Marku i ngjan personazheve të këtyre librave, të cilët për të fituar kredo e besimin e “në radhët e armikut”, Lidershipit demokrat ishit nga më të zjarrtët analistë, sa edhe vetë ata nuk kishin guxuar të thonin gjëra të padëgjuara kundër qeverisë Rama. Mark Marku sa herë telespektatori socialist të shihte ty në televizion e thellonte bindjen që për qeverinë Rama duhej votuar edhe për mandatin e tretë, (se mendo të vijë ky Mark Marku në pushtet “ky nuk të lejon të flasësh në opozitë e jo më pastaj në pushtet), thoshin ata. Ti punove për emrin tënd edhe me ndihmën e medias,e cila nuk t’i mbylli asnjëherë dyert, siç bënte dikur ish-lideri yt S. Berisha. Dorëheqja juaj nuk ka asnjë simbolikë në kohën e sotme, sepse ajo parti për të cilën gjoja t’i hidheshe në zjarr e kishte mbaruar misionin qysh kur kishte lindur dhe asnjë patericë ose thirrje për një rikrijim nuk kishte asnjë vlerë, ishte e panevojshme sepse nuk ngjiti e ndoshta edhe fajin duhet ta kërkosh tek vetja si njohës i politikës dhe medias (mos vallë dikush të dogji si personazhet e “librave të harruar””. Më e dhimbshme duket se pse u investua për ju kaq shumë në mbështetjen e një kauze boshe për tetë vjet prej një antyrazhi njerëzish të lloj-lloj interesave e sot kanë futur kokën si struci e nuk të mbështetën apo si nëpër “librat e harruar” nuk duhet të digjen të gjithë lojtarët në këtë moment. Ti mbetesh në fundin e folesë së grerëzave dhe si fenomen që do tejkaloheni me të qeshur, të paktën mbaroi kjo shkollë e ndyrë e të bërit politikë qysh prej tridhjetë vjetësh me të tillë model politik. Do t’i ndërroni rrugën njerëzve, të cilët për tetë vjet mirë që nuk iu fute në shtrat të gjumit, alergologët natyrisht do të kenë më pak punë se do t’u bjerë numri i pacientëve të alergjisë që krijonit ju në median shqiptare.