BREAKING NEWS

“Më tha shtyhu pas dhe nxori armën...”/ Efektivi zbulon se çfarë ndodhi mes Ludian Zaimit dhe Çaush Saliasit para vrasjes

“Më tha shtyhu pas dhe nxori armën...”/ Efektivi zbulon se
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama i jep postin e rëndësishëm ish-deputetes Vasilika Hysi

Kryeministri Rama i jep postin e rëndësishëm ish-deputetes
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama bën ndryshime të rëndësishme në qeveri

Kryeministri Rama bën ndryshime të rëndësishme në
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestimin e gjyqtarit të njohur, ja çfarë e ka fundosur

Spartak Ngjela paralajmëron arrestimin e gjyqtarit të njohur, ja
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kreun e PD-së/ Komisioni hap kutitë e votimit, sa vota morën Berisha dhe Elezi

Zgjedhjet për kreun e PD-së/ Komisioni hap kutitë e votimit, sa
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Vjen lajmi i mirë nga Infektivi, boshatiset spitali

Covid-19 në Shqipëri/ Vjen lajmi i mirë nga Infektivi, boshatiset
x
BREAKING NEWS

I mituri plagoset me armë zjarri, niset me helikopter drejt Tiranës

I mituri plagoset me armë zjarri, niset me helikopter drejt Tiranës
x
BREAKING NEWS

“Është e dhimbshme që të hapësh ekranin dhe pas 30 vitesh të shohësh...”/ Deklarata e fortë e Robert Papës: Edi Rama nuk do të e jap këtë të drejtë nëse vërteton që...

“Është e dhimbshme që të hapësh ekranin dhe pas
x

Opinion / Editorial

Mbështja e miqve të shquar në Kuvendin e Rithemelimit ose kur s`ke pulën kënaqesh me sorrën!

Mbështja e miqve të shquar në Kuvendin e Rithemelimit ose kur

Ka qënë një kohë e artë që nga themelimi i Partisë Demokratike si e para forcë politike  që solli pluripartizmin në Shqipëri dhe shënoi krijimin  e shumë partive në strukturën politike të vendit, duke i hequr monopolin Partisë së Punës. Pas PD, lindën me dhjetëra deri qindra partiza, po Partia Demokratike ka ruajtur në këto tri dekada reshtimin ose në vend të parë ose në të dytë, duke u alternuar me Partinë Socialite nga opozita në qeverisje. Ishin kohë të arta kur në evente të mëdha, siç janë kongreset apo kuvendet, siç i etiketon sot, PD, takimet e delegatëve,ku vendosen piketat politike dhe rorganizohet partia, delgacionet që vinin nga SHBA dhe tërë Europa nuk kishin të  shterur. Shumë herë, gjatë permendjes dhe rreshtimit të tyre,organizarorët, ata që drejtonin  politikën e jshtme dhe mardhëniet me të huajt,  e kishin të vështirë të numëronin tërë delegacionet dhe personalitet që vinin në këto vendet të rëndësishme në festat e Partisë Demokratike. Ata mbanin fjalime me tone solmene në mbështetje të kësaj force politike, e cila e konvertonte veten me lirinë, demokracinë e pularizmin politik. Ishite koha kur PD ishte në syrin dhe veshin, pse jo dhe zemrën e organizamve më të rëndësishme ,jo vetëm politike, po edhe ato shtetrore, qofshin qeveri konservatore apo liberale, a socialdemokrate. E vlerësonin  PD si promotore e demokracisë. Shpresa e vetme që do ndërtonte vendin tone,ekonominë e tregut, si dhe do krijonte të gjitha  hapsirat e zhvillimit dhe lulëzimit të të drejtave të njeriut. Kështu ka ndodhur për dekada me radhë. Edhe atherë kur kjo forcë politike ishte në kuotat me të ulta të sontazheve si brenda edhe jasht vendit, siç ishte viti 1997 kur pas rënies së firmave piramidale dhe  rënies së shtetit, ku qytetarët shqiptarë humbën kursimet në firmat piramidale ose kapitalizmin shqiptarë, cilësuar nga udhehqësit  tanë si rrugë e re e ekonomisë  mes vendeve të tjera kur nëpër rrugët e Shqipërisë vriteshin dhe humbnin jetën të rinjë të pafajshëm.Edhe pas ngjarjeve të rënda, siç ishin ato të shpërthimit në Gerdec apo vrasjeve në bulevard ,para kryeministrisë pa folur për grushtin e shtetit që shoqëroi vrasjen e deputetit, Azem Hajdari, ku  u pushtuan institucionet ekzekutive e telvizioni i vetëm  shtetëror,  përsëri mbështetja e miqëv,e atyre që bëjnë politikën botërore nuk  i ka munguar asnjehrë, bile ka qënë e tillë sa xhelozonte edhe vet  të majtët që gjykonin se kishte shumë subjektivizëm në këtë vlerësim e cila shikohej si mungesë e informacionit dhe mosnjojes nga të hujt për atë që përfaqësonte PD dhe kryetari i saj, Sali Berisha. Megjithatë, mbështetja ishte e hapur dhe e sinqertë pasi bota demokratike kishte shumë shpresa tek kjo forcë politike që buronte edhe nga inercia dhe dëshira e mire, po edhe nga lobimet e shumta që nuk mungonin disa prej të cilave të sponsorizuara nga propaganda dhe opinionbërsit e brendshëm apo të huaj. Po kjo mbështetje e gjithënashme e cila shitej si meritë përsonale e udhëqësve të PD-së, si një e drejt që e meritonin dhe mbështetje  eksluzive që ndoshta e meritonin  erdhi duke u mpakur deri në venitje. Kuvendi i Rithemelimit, organizuar në tridhjet prill ishte një bierrje dhe anemi skandoloze e mbështetjes së eksponentëve të huaj. Munguan tërësisht  fjalimet dhe deklaratat mbështetëse nga  parti të shteteve që  kanë mbështetur tëresisht PD, pa kushte në këto tri dekada. Për  shumicën prej tyre u duk sikur në Shqipëri nuk ndodhi asgjë. Sikur rithemeluesit ishin në një takim rutinë, jo si në  kuvendin e pretenduar si rithemelim dhe hedhje e piketave për të ardhmen. Nuk u dëgjua asnjë zë i rëndësishëm as i Partive Popullore as i partive që sot janë në pushtet në shtete të ndryshme të cilët  flisin më parë dhe secili ngutej të gjendej me deklarata  e fjalime me superelativa  mes demokratëve dhe për t`i mbështetur me të gjitha fuqitë për t`i inkurajuar në rrugëtimin deri në fitore të reja apo për të forcuar bashkëpunimin mes forcave politike simotra. Çfar ndodhi në Kuvendin e tridhjetë prillit? Ku ishin  përfaqësuesit e  Partive Popullore? Ku ishin miqtë e shquar që nuk kanë lënë asnjë rast pa qënë në mos fizikisht të pranishëm,  me fjalimet e tyre, me video apo forma të tjera që mundëson teknologjia? Ku ishin konseravatorët italianë, gjeramanë, francezë, danezë, spanjollë, grekë, austriakë, belgë e shteteve të tjera anë e mbanë kontinentit dhe përtej oqeanit? Si është e mundur që munguan qoft edhe dy fjalë nga ata që deri dje janë vlersuar si miq për kokë dhe mbështetës të doktorit dhe  politikave të tij? Si do i interpretojnë këto mungesa ulëritëse forumet e rithemlimit? Si do ta llogarisin këtë mungesë të frikshme, Komision i Rithemelimit? Vetëm dy ditë më parë të dërguarit e SHBA,ishin të pranishëm në takimet me Alibeajn dhe Vokshin dhe treguan qart se cilin  pjesë të PD mbështesin. Po rithemluesit e Berishës kush i mbështeti, cilët ishin krushqië që erdhën dhe ata që munguan e mbetën të ngrirë dhe ku duhen kërkuar  refuzimet dhe përse? Kush përshëndeti në këtë kuvend? Ç`u bënë tërë ata miq të shquar që kanë qënë gjithënjë të gatshëm për të  flutuarar drejt Tiranës kur janë organizuar kuvendet e PD-së? Llogaritë duhen bërë me kujdes. Mungesat nuk janë  rastësi. Këto mugesa  a burojnë nga vet  profili i ri që ka shfaqur sot PD e foltoristëve, qëndrimet ndaj SHBA, peticionet anti  ambasadores Yuri Kim?! Sigurisht janë  rjedhoj e masave të  DASH që ka shpallur, Berishën non grata! Këtu duhet parë mungesa e mbëshetetje dhe entusazmit të munguar të miqëve nga kontinenti i vjetër dhe kontinentit përtej oqeanit. Dhe në mungesë të tyre  edhe pse nuk kemi asgjë me mysafirët dhe I repsktojmë  që erdhën në kuvendin e rithelimit , ishin vetëm disa figura që edhe pse u shpallën miq të shtrejntë e të shquar  nuk përfaqësojnë vijnë zyrtare as  të forcave të tyre politike as të organizmave që udhehqin simotrat e PD-së të foltoristëve,Berisha tregoi përmes një fotoje  për të nënvizuar se ishte mes miqsh të huaj dhe kishte siguruar  mbështetjen ndërkombëtare që ka Komisioni i Rithemelimit. Dhe për të qënë korrekt me ata që ishin në këtë event,  le t`i përmendim edhe për transparencë. Shqiptarët, le ta llogarisin dhe vlerësojnë vet sa peshon kjo mbbështetje, duke krahasuar edhe me vitet më parë kur PD ishte vërtetë PD! Kjo mbështetje përfshinë një individ që në  Tiranë njihet si ish këshilltar i Angela Merkel, Martin Heinz në Komisionin e Transportit te CDU. Për të vijuar me të “deleguarën” e Republikanëve  të SHBA-së e vetdeklaruar si e tillë dhe ku nuk u gjet një amerikan bio nga mbështetësit e shumtë të kësaj partie një amerikan puro, zonja  Kokalari, e cila flet sikur e përfaqëson Donald Tramp. Një tjetër persoanzh  vjen nga  Anglia, dhe një deputet suedez.  Dhe vijon me  lordin, James Ëharton, Baron Ëharton of Yarm. Për ta mbyllur me  deputetin e Partise Konservatore Suedeze,Anderson.  As sa gishat e dorës nuk është  numri i mbështetësve të cilët u vlersuan si shumë të shquar. Dhe tërë këta pjesmarrës duket se zvendësojnë organizmat që drejtojnë partitë simotra. Dhe Berisha me këtë të deleguar VIP, duket sikur i bën karshillëk SHBA. E tërë kjo ngjanë me pasazhin nga komedia “ Kariara e Zotit Maksut”  e shkrimtarit të njohur, Qamil Buxheli kur porositeshin të gjithë pjesëmarrësit që të brohorasin , rroftë e qoftë sa herë kryetari të  niste të fliste. Kjo ishte  shumë e rëndsishme që të dukej se  dita e ingaurimit ishte madhëshotore, duke përuruar një banjë publike.Më atë mburrjen dhe shitjen si  si vlera të pazvendësushme të miqëve të shquar të evidentuar në foton që poston Berisha do t`i shkonte më shumë, setenca popullor: Mbështja nga bota  në Kuvendin e Rithemelimit, ishte një tollombace e fryrë ose kur s`ke pulën do kënaesh me sorrën!Kuptohet për peshën që përfaqësojnë, jo për nënvlerësimin e miqëve të shquar të doktorit të cilët i respktojmë!