BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Opinion / Editorial

Mosmirënjohja dhe mosvlerësimi i virtyteve me meritën dëmtojnë rëndë shoqërinë

Mosmirënjohja dhe mosvlerësimi i virtyteve me meritën

Nuk ka gjë më të dëmshme dhe më të keqe për një shtet, shoqëri dhe madje edhe për familjen nëse ato nuk respektojnë, nuk vlerësojnë dhe nëse nuk u janë mirënjohëse virtyteve, traditave të mira e të vyera dhe mbartësve të tyre. Është amorale dhe antihumane kur nuk respektohen patriotizmi, ndershmëria, sinqeriteti dhe sidomos kur nuk vlerësohen nga shoqëria dhe institucionet shtetërore individët kontributorë patriotë, intelektualë dhe meritorë të mirëfilltë. Jo vetëm kjo, por nuk ka gjë shumëherë më të rëndë për moralin dhe për intelektin njerëzor kur ndodh e kundërta: kur shoqëria dhe shteti u mundësojnë që të majë e në drejtim të tyre të arrijnë injoranca,harbutëria, jokompetenca, korrupsioni dhe pamerita; kur atyre u mundësohet që të veshin e të marrin atributet dhe kompetencat e mençurisë, aftësisë, politikës, drejtësisë dhe të patriotizmit. Mosmirënjohja, mosrespektimi dhe mosvlerësimi i shtresës së meritoreve të vitytshmërisë i detyron ata që të kalojnë në indiferentizëm e në vetizolim; i detyron ata që të kalojnë në stres e në dëshpërim, e deri edhe në largim nga atdheu. Kjo ndikon për keq, ndikon në prishjen e shoqërisë dhe sëmurjen e saj nga veset. Prej mosvlerësimit dhe prej mosmirënjohjes burojnë të gjitha të ligat. Prandaj shteti demokratik duhet të jetë publik dhe shtet moral që respekton dhe vlerëson individin,personalitetin, dinjitetin dhe talentin e dhuntinë e qytetarit. Shteti është shtet i mirë kur ai respekton e zbaton ligjin e drejtë dhe moralin, kur ai është shtet mirënjohës dhe kur ai mbron, vlerëson e respekton individin, mirësinë, ndershmërinë, sinqeritetin e patriotizmin. A e kryen këtë shteti shqiptar?!