BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x
BREAKING NEWS

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe në administratë, emrat me më shumë vota drejt katapultimit në qeveri

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe
x
BREAKING NEWS

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof për të rritur pazarin, deputetët demokratë kundër rikthimit të tij

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof
x

Opinion / Editorial

Mutanti i dyfishtë indian i COVID-19, rreziqet dhe shoqërimi me “Kërpudhën e zezë”

Mutanti i dyfishtë indian i COVID-19, rreziqet dhe shoqërimi me

Sot kur në Shqipëri janë realizuar mbi 700.000 vaksinime dhe po vazhdohet për të kapur 1 milion vaksinime si dozë e parë, po shikohet se pandemia po zhduket gradualisht dhe se “Imuniteti i Tufës”, i cili duhet të arrijë mbi 2/3 e popullatës mesa duket në Shqipëri po shikohet në horizont.

 Këto janë konstatimet më të sakta në këtë rast:

Vaksinimi masiv i popullatës i cili ka arritur deri tani 23% të popullatës,

Infektimet e popullatës me shenja klinike që prej 15 muaj me virusin COVID-19 në një numër sipas testimeve rreth 20% e popullatës, por se infektimet e popullatës pa shenja klinike janë po aq sa edhe infektimet me shenja klinike pra rreth 20%

Në qytetet e mëdha si Tirana e Durrësi ka një rënie drastike të infektimeve sipas testimeve, gjë që tregon se “Imuniteti i tufës” në këto qytete është arritur.

Ardhja e kohës së nxehtë dhe të thatë, e cila eliminon virusin për shkak të rrezatimit ultraviolet në ajër dhe në sipërfaqen e tokës dhe atë ujore në Shqipëri.

Sidoqoftë një rrezik i ri duket ndaj të cilit banorët duhet të vazhdojnë të respektojnë rekomandimet e OBSH për higjienën personale pra larjen e duarve, mbajtjen e distancës dhe në mjedise të dyshimta -mbajtjen e maskës, rekomandimet të cilat kanë shpëtuar jetë njerëzish dhe që popullata shqiptare i ka zbatuar edhe në sajë të përpjekjes së vazhdueshme të qeverisë për të mbajtur pandeminë nën kontroll.

Rreziku përhapjes së një mutacioni të ri të rrezikshëm vjen nga India. Ai quhet Mutacioni i dyfishtë i virusit COVID-19. Më 24 Mars, pasi renditën më pak se një për qind të mostrave të koronavirusit të mbledhur nga laboratorët e tij anëtarë në të gjithë vendin, INSACOG njoftoi se kishte gjetur "një variant të ri të dyfishtë mutant". Ajo që alarmoi shkencëtarët ishte se varianti mbartte tipare nga dy prejardhje shqetësuese; variantet e identifikuara për herë të parë në Kaliforni (B.1.427 dhe B.1.429) dhe ato të zbuluara në Afrikën e Jugut (B.1.351) dhe Brazil (P.1). Ky variant është konstatuar që në shtator të 2020 në SHBA, por në Indi ky mutacion i virusit po përhapet me shpejtësi dhe mendohet se ka arritur në komunitetet indiane të Londrës.

Në fakt, viruset SARS-CoV-2, HIV dhe gripi, të gjithë kodifikojnë udhëzimet e tyre gjenetike duke përdorur molekulën ARN, mutohen më shpesh sesa llojet e tjera të viruseve për shkak të gabimeve të kopjimit të prezantuara ndërsa viruset replikohen në qelizat e tyre pritëse. Varianti i ri, i përcaktuar tani si B.1.617, mbart dy mutacione të njohura; e para në pozicionin 452 të proteinës spike dhe e dyta në 484. "(Por) nuk duhet të quhet mutacion i dyfishtë, sepse kjo është vetëm një emër i gabuar", thotë Mishra. (https://www.nationalgeographic.com/science/article/this-double-mutant-variant-is-adding-fuel-to-indias-covid-19-crisis). Varianti i Indisë - i quajtur zyrtarisht B.1.617.2 - është një nga katër versionet e mutuara të koronavirusit që janë përcaktuar si "shqetësues" nga organet e shëndetit publik në Mbretërinë e Bashkuar, me të tjerët që së pari u identifikuan në Kent, Afrikën e Jugut dhe Brazil. 14, 2021

“Faktori kryesor në përhapjen e virusit është sjellja e njerëzve. Përhapja e virusit është kryesisht për shkak se ne nuk jemi duke u kujdesur për njëri-tjetrin. Variantet thjesht po përfitojnë nga pakujdesia jonë”, thotë Rakesh Mishra, drejtor i Qendrës Indiane për Biologjinë Qelizore dhe Molekulare. Ai u quajt varianti "mutant i dyfishtë" nga BBC dhe media të tjera sepse përmbante dy mutacione shqetësuese në përbërjen e saj gjenetike, të cilat disa shkencëtarë menduan se mund të shkaktonin imunitet të reduktuar në njerëzit që ishin vaksinuar ose kishin mbijetuar një sëmundje konvencionale COVID-19 17 maj 2021. A është më vdekjeprurëse? Deri tani, nuk ka asnjë provë që B.1.617 po shkakton sëmundje më të rëndë. "Aktualisht ka prova të pamjaftueshme për të treguar se ndonjë prej varianteve të zbuluar kohët e fundit në Indi shkakton sëmundje më të rëndë", tha Shëndetësia Publike Angli më 7 maj. Nga provat e deritanishme, virusi COVID-19 mund të transmetohet në të gjitha zonat, përfshirë zonat me mot të nxehtë dhe të lagësht. Pavarësisht nga klima, merrni masa mbrojtëse nëse jetoni, ose udhëtoni në një zonë që raporton COVID-19. Mënyra më e mirë për tu mbrojtur nga COVID-19 është pastrimi i duarve shpesh. (https://www.bbc.com/news/world-asia-india-56507988). Varianti B.1.617 ngriti alarmet pasi u identifikua si një mutant i dyfishtë. Por fakti që të dy mutacionet ndodhin së bashku nuk do të thotë domosdoshmërisht se ky variant është gjithashtu dy herë më infektiv ose i rrezikshëm. Shkencëtarët e quajnë një mutacion që ndihmon një virus të kalojë sistemin tonë imunitar si një "mutacion shpëtimi". Sipas Institutit gjerman Robert Koch, këto mutacione zakonisht çojnë në një "neutralizim të zvogëluar nga antitrupat ose qelizat T". Ajo që ka rëndësi është se sa i fortë është ajo ulje e antitrupave. Karl Lauterbach, një ligjvënës gjerman, i cili ka një doktoraturë në shëndetin publik, shkroi në Twitter në ditët e fundit për të treguar një studim të ri të neutralizimit të virusit mutant të dyfishtë nga India dhe konstatoi se vaksinat ekzistuese duhet të ishin efektive kundër variantit B.1.617. Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka klasifikuar B.1.617 si një "variant interesi". Në të kundërt, B.1.1.7, identifikuar së pari në Britani; B.1.351, e cila u zbulua në Afrikën e Jugut; dhe P1, të gjetur në Brazil, janë "variante shqetësimi" për OBSH. (https://www.dw.com/en/vaçines-appear-effective-against-india-covid-variant/a-57344037). Një nga komplikacionet e virusit Covid-19 mutant të dyfishtë të gjetur në Indi është infeksioni nga një fungus (kërpudhë) që quhet mukormykosis pra "kërpudhë e zezë" e rrallë që pushton trurin. Ky infeksion fungoz po shihet gjithnjë e më shumë tek pacientët e prekshëm në Indi, përfshirë ata me Covid-19, ndërsa sistemi shëndetësor vazhdon të luftojë në mes të pandemisë. Infeksioni, i quajtur mukormikozë, “është shumë serioz, ka një vdekshmëri të lartë dhe ju duhet operacioni dhe shumë mjekim për ta marrë atë pasi të kapet”, tha Prof Peter Collignon, i cili është anëtar i Komitetit të Ekspertëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë mbi rezistencën ndaj antibiotikëve dhe sëmundjeve infektive. Mukormikoza shihet në të gjithë botën, përfshirë këtu në SHBA dhe Australi. Pacienti mund të kontaminohet në spitale - më së shpeshti nga pacientë të prekshëm të transplantit - kur myku futet në linjat e spitalit, udhëton përmes sistemeve të ventilimit ose transmetohet në ngjitës. "Ata janë një familje e kërpudhave që futen në sinuset tuaja dhe depozitohen atje dhe ata mund të futen në hapësirat ajrore në kokën tuaj", tha Collignon. Sistemet imunitare të njerëzve po komprometoheshin nga virusi, dhe mukormikoza po shihej veçanërisht në pacientët që gjithashtu kishin diabet.

"Ne u japim shumë steroide me dozë të lartë tani njerëzve me Covid-19 nëse përfundojnë në kujdes intensive, pasi steroidet ndihmojnë në trajtimin e inflamacionit, por steroidet fatkeqësisht gjithashtu shtypin sistemin imunitar. Simptomat përfshijnë dhimbje dhe skuqje rreth syve dhe hundës, ethe, dhimbje koke, kollitje, të vjella me gjak në të, shkarkim i hundës me ngjyrë të zezë dhe të përgjakshme, dhimbje në njërën anë të fytyrës dhe në sinuse, njollë të zezë mbi hundë, dhimbje dhëmbi dhe shikimi i dhimbshëm dhe i paqartë. Shkalla e vdekshmërisë është 50% nga ky komplikacion. Pacientëve me mukormikozë u jepen barna antifungale që mund të jenë mjaft toksike. Mukormikoza është e shtrenjtë dhe e vështirë për t’u trajtuar”. (https://www.theguardian.com/global/2021/may/11/what-is-is-the-dangus-black-fungus-being-seen-in-covid-patients-in-india-mucormycosis). Së fundmi të gjitha vaksinat në qarkullim në Shqipëri janë të efektshme ndaj këtij mutacion sidomos Pfitzer&Biontech, e cila është rreth 77% e efektshme. E rëndësishme është se vaksinimi pengon infeksionin e rëndë viral për shkak se krijon antikorpe të efektshme ndaj virusit, por edhe ndaj mutantëve të virusit. E rëndësishme është që popullata të vazhdojë vaksinimin. Në të ardhmen Komiteti i ngritur për luftën ndaj pandemisë duhet të interesohet nëse duhen bërë vaksinimet në moshat pediatrike dhe me çfarë vaksine duhet bërë vaksinimi.