BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Opinion / Editorial

Ndërkombëtarët t'i qëndrojnë afër Kosovës, ta fuqizojnë dhe anëtarësojnë atë në NATO, dhe KE

Ndërkombëtarët t'i qëndrojnë afër

Rasti i fundit në Mitrovicën e veriut të republikës së Kosovës,ka shfaqur dhe shpërfytyruar kryeproblemin e qartë se aty nuk është Kosova pengësë dhe problemi ,por politika serbe dhe veglat e saj që ajo shfrytëzon për të shkaktuar konflikt e destabilitet në Kosovë, vetëm e vetëm për ta dëmtuar Kosovën,sovranitetin dhe integritetin e saj. I bindur se edhe ndërkombëtarët e kanë patur të qartë problemin ,por përpjekjet e tyre për ta bërë politikën e pareformuar serbe më të afërt më perëndimin nuk patën rezultate dhe tani ndërkombëtarët duhet të mbajnë Kosovën shumë afër vetes,ta fuqizojnë Kosovën, sovranitetin e saj dhe integritetin e saj. Vetëm në këtë mënyrë duke mbajtur Kosovën afër shumë afër vetës ndërkombëtarët ,respektivisht ShBA ,BE dhe NATO ,jo vetëm do të ruhet dinjiteti i Kosovës ,por edhe sovraniteti dhe shteti i cili është projekt amerikano-europian,dhe se vetëm në këtë mënyrë politika destruktive serbe do ta ulte krenarin e rrejshme të saj dhe do të bëhej më e bindur duke parë se Kosovë është e fuqishme dhe aleatët e miqtë e saj qëndrojnë krah saj. Prandaj , si një qytetar ilir dhe shqiptar i ri i Kosovës i bëjë thirrje ndërkombëtarëve, sidomos miqve dhe aleatëve tanë që t'i qëndrojnë shumë afër Kosovës, ta fuqizojnë atë dhe sovranitetin e saj, ta mbajnë Kosovën si pikë të tyre strategjike e stabilitetit të Europës juglindore dhe Europës në përgjithësi ,dhe ta anëtarësojnë Kosovën në institucionet ndërkombëtare dhe organizatat me ndikim si p.sh : NATO, KE e më pas edhe në BE. Vetëm në këtë mënyrë i humbin shpresat politikës së pareformuar serbe dhe apetiteteve të saj ndaj Kosovës, një Kosovë e fuqishme ,do të thotë një Europë më stabile dhe paqësore. Bota demokratike duhet t'i ruaj dhe mbajë principet e saj të lirisë, demokracisë ,sovranitetit, integriteti dhe përbashkësisë në familjen europiane dhe transatlantike. Ndërsa, Kosova duhet të lidhet ngushtë dhe në mënyrë të pandashme më gjithë aleatët dhe miqtë e saj dhe të ecën krah politikave dhe dinamikave moderne sot dhe në udhën e përbashkët të tyre. Koha që Kosova të shfrytëzoj këtë kohë e cila është në favor të saj. Pushtetarët e Kosovës duhet ta mbajnë timonin në udhën e duhur sëbashku më ndërkombëtarët sidomos miqtë dhe aleatët besnik ,ShBA dhe miqtë tjerë apo aletatët europian. Tani nëse ndërkombëtarët duan dhe Kosova ka aftësinë mund ta ngritin Kosovën në dinjitetin e saj të lartë dhe vendin e saj të merituar si shtet demokratik në mesin e kombeve demokratike dhe i integruar në NATO dhe Bashkimin Europian.