Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Në mbështetje të shqiptares nga Shkupi Habibe Duraki për në Parlamentin e Mbretërisë së Belgjikës

Postuar: 14/04/2019 - 16:42

Po ndaj me ju, mike dhe miq të dashur, një lajmë vërtetë mbresëlënës. Zonja Habibe Duraki është një vajzë e re me origjinë nga Shkupi, por që jeton në Bruksel. Iku nga vëndlindja një fëmijë i vogël dhe u rritë, u edukua, mori arsimin e lartë, u punësua dhe ndërtoi një familje të mrekullueshme, me tre fëmijë si yje, në Mbretërinë e Belgjikës, në këtë vend aq të dashur për cilindo shqiptar, sa me të drejtë gjithësejcili prej tyre, nëse ka jetuar aty qoftë edhe sadopak, e konsideron si Atdheun e tij të dytë.

E kemi njohur familjerisht, sepse kemi jetuar në një fqinjësi shumë të mirë në Belgjikë së bashku, Familjen "Duraki", përveçëse ishim me kombësi shqiptare. Një familje model, me edukatë shëmbullore, tepër të virtytshëm të gjithë pjesëtarët e familjes. Mirësia, atdhedashuria, humamizmi, solidariteti shëmbullor, shenjtëria që i jepnin kombësisë së tyre shqiptare, mirënjohja pa kufi për Mbretërinë e Belgjikës  që i futi në gjirin e ngrohtë të vet, ishin dhe kanë mbetur vlerat sinjifikative të gjithë Familjes "Duraki", por posaçërisht të bijës së kësaj familje, Habibe Duraki.
Habibe Duraki vitin e kaluar n'a bëri të gjithë ne shqiptarëve krenar, sepse ishte më e votuara në zgjedhjet për pushtetin vendor në komunën Evere, më e madhja e kryeqytetit Belgjikës dhe të BE,  Brukselit. Ajo është zgjedhur Nënkryetare e Komunës Evere në Bruksel, duke u evidentuar si shqiparja e parë më e votuara dhe me postin më të lartë në Belgjikë. 
Në zgjedhjet e 26 majit 2019 për Parlamentin e Belgjikës, shqiptarja jonë Habibe Duraki është kandidate për deputete. Është në nderin e çdo shqiptari, të kudondodhur, posaçërisht e të gjithë shqiptarëve që jetojnë në Belgjikë, që t'a mbështesin me të gjitha mundësitë dhe mjetet kandidaturën e saj, duke respektuar kështu vetveten tonë, kombësinë tonë, emrin e shqiptarit, personifikimin tonë me vlera dhe virtyte qytetëruese evropiane. Suksese dhe dalshi faqebardhë vajza jonë, motra jonë, bija jonë, shkupiania jonë, shqiptarja jonë, duke u bërë pjesë e Parlamentit të Belgjikës dhe duke n'a lumturuar të gjithëve si shqiptar që jemi.

 Nga Av. Idajet Beqiri 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/12/2019 - 07:41

Vetingu është reforma më e madhe dhe më e rëndësishme në Shqipëri, në historinë e shtetit shqiptar, është reforma e cila është jetike për shqiptarët.

Postuar: 15/12/2019 - 07:40

Shqiptarët edhe pse kanë kaluar javë nga fatkeqësia që përfshiu Shqipërinë nga tërmeti që rrafsho

Postuar: 15/12/2019 - 07:38

Përballemi në këtë kohë me një ngjarje tragjike që pushtoi rëndë shpirtrat e njerëzve në mbarë

Postuar: 14/12/2019 - 07:14

Unë jam tip që ëndrrave nuk u besoj shumë, sepse ato janë prodhim i fantazisë së trurit tonë, kur

Postuar: 14/12/2019 - 07:13

Kemi qysh nga vitet 1990-të që kërkojmë të integrojmë Shqipërinë në Europë.

Postuar: 14/12/2019 - 07:12

Kemi dy fitore të mëdha që realisht të bëjnë të ndjehesh disi i habitur, por dhe i qartë me atë ç

Postuar: 14/12/2019 - 07:11

Në datat 25 nëntor - 7 dhjetor 2019 u zhvillua në "Qendrën Ndërkombëtare Të Mjedisit dhe Zhv