BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Opinion / Editorial

Në Shqipëri prej 30 vitesh ka pushtet të korruptuar dhe opozitë ortake me të në korrupsion

Në Shqipëri prej 30 vitesh ka pushtet të korruptuar dhe

Demokracia shqiptare është betejë e politikës për të kapur korrupsionin ose pjesë të tij.  Shqipëria ndodhet në këtë udhekryq korrupsioni sepse politika demokracia, drejtësia,diplomacia dhe shoqëria civile nuk funksionojnë lirshëm dhe me transparencë por funksionojnë korruptivisht. Nuk ka alternativa ndryshimi e përmirësimi, nuk ka elita të reja politiko-shoqërore dhe as në administratë e as në shërbimin civil sepse rektutimi nuk bëhet bazuar te merita, as te patriotizmi e as te pastërtia, por rekrutimi bëhet mbi baza partizane, klanore, nepotike, servilizmi e sidomos nga paraja e korrupsioni. Tranzicionin në Shqipëri e ka sunduar, kapur e qeverisur korrupsioni. Ndërrimi i pushteteve vetëm sa ka ricikluar në pushtet po korrupsionin. Pozita e opozita politike shqiptare kanë qenë dhe janë të bashkëlidhura e të zhytura në korrupsionin. Shqipëreia vëndi kampion Europe në këto vite për korrupsion dhe askush nuk u ndëshkua për korrupsion deri sa filloi punën SPAK. Të korruptuarit dhe hajdutët akuzonin e akuzojnë njeri-tjetrin për hajni e korrupsion, në fakt  mbronin njëri-tjetrin dhe trafikonin mes vete hajni e korrupsion. Nuk kanë për qëllim politikanët e politikanet shqiptare të luftojnë korrupsionin por kanë synim që të bashkëpunojnë e të kapin korrupsionin ose pjesë të tij. Me dogmën dhe me vellon antikorrupsion politika, politikanët e politikanet shqiptare mashtrojnë publikun që t’i marrin votën, mandatin e deputetetit, te qeveritarit pushtetarit e komunarit vetëm për të pasë mundësi që të bëhen pjesë e hajnisë dhe e korrupsionit. Këtë e ka vertetuar koha apo periudha 30 vjecare e këtij tranzicioni, ku nga pushteti në pushtet , dhe nga qeverisja në qeverisje vetëm sa është rritur e shtuar numri i të korruptuarve, dhe vetëm sa është rritur shkalla e korrrupsionit dhe vetëm sa është perfeksionuar korrupsioni.