BREAKING NEWS

Plakat e prillit pas dere! / “Ka shkulur ullinjtë me rrënjë, pyje e çatia”, Stuhia e fuqishme shkakton dëme 'kolosale' në Mallakastër, banorët rrëfejnë përjetimet e tmerrit (FOTO)

Plakat e prillit pas dere! / “Ka shkulur ullinjtë me
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha shet “Foltoren” tek Ilir Meta, këshillat bashkiakë mbushen me anëtarë të ish-Lëvizjes Socialiste për Integrim, ja emrat

Sali Berisha shet “Foltoren” tek Ilir Meta, këshillat
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 Majit/ Dashamir Shehi e zbulon për herë të parë pse dështuan negociatat me Berishën

Zgjedhjet e 14 Majit/ Dashamir Shehi e zbulon për herë të
x
BREAKING NEWS

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit dhe kërcënon kandidatët demokratë që garojnë në zgjedhjet e 14 majit, ja si po i mban peng dhe shantazhon

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit
x
BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën, zbulon arsyen pse nuk iu bashkua koalicionit “Bashkë Fitojmë”

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën,
x
BREAKING NEWS

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep dorëheqjen pas përfshirjes së njerëzve me precedentë penalë

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep
x
BREAKING NEWS

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane jehonë SKANDALIT ‘McGonigal’: Kina ndikoi në mënyrë korruptive te Rama

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane
x
BREAKING NEWS

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe tregon si po shkon drejt burgut ish-kryeministri, zbardh planin e tij për të shkaktuar sërish vrasje politike

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe
x

Opinion / Editorial

“New York Times” për Ramën dhe Berishën, e paralajmëruar për diktatorë!

“New York Times” për Ramën dhe Berishën, e

Sali Berisha më në fund po i referohet “Neë York Times” për Ramën! Berisha dikur tastatën e madh amerikane e quante “letër higjenike” sepse i kishte përmëndur Shkëlzenin e tij! Sali Berisha e konsideroi Neë York Times si “një letër higjenike” dhe  deklarata u bë në mes të sallës së Kuvendit, kur socialistët sulmuan djalin e ish kryeministrit.  Pastaj ai sipas medias bleu 90 sekonda në CNN për muhabetet e tij. Dje ai përmëndi NYT duke e bërë kaq të bujshme sa të justifikonte largimin e KM-së sot dhe ardhjen e tij (SB-së)  në vend të pikërisht Ramës. Ja çfarë shkruan në artikull NY Times për Ramën: Ndërsa ishte ende në F.B.I., (McGonigal ai zhvilloi një marrëdhënie me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama dhe ndërmori hapa në dobi të politikanit, sipas prokurorëve në Uashington. Zoti Rama e ka portretizuar veten si një reformator dhe në kundërshtim me luftën e Rusisë në Ukrainë. Por pas daljes në pension të tij në 2018, zoti McGonigal punoi në anën tjetër, në listën e pagave të një oligarku rus të sanksionuar, Oleg Deripaska, që dikur shihej si anëtar i rrethit të ngushtë të Presidentit Vladimir V. Putin, sipas aktakuzës së zotit McGonigal dhe një tjetri. burri, Sergej Shestakov, në Nju Jork. Pastaj në një foto posghtë saj thuhet: Z. McGonigal u akuzua se u takua me kryeministrin Edi Rama të Shqipërisë në shumë raste ndërsa përpiqej të ndihmonte biznesin e bashkëpunëtorit të tij në Evropën Lindore. Kredia...Haiyun Jiang/The Neë York Times. Në fund NY Times shkruan: Gatishmëria e zotit McGonigal për t'u takuar me kreun e shtetit në Shqipëri, një vend që ka një prani diplomatike amerikane, sugjeron se ai nuk po e mbante të fshehtë përfshirjen e tij atje nga kolegët, thanë ish-zyrtarët. Ai gjithashtu përdori F.B.I. adresa e emailit dhe telefoni për çështjet që lidhen me Shqipërinë, tha një person me njohuri në hetim. Kaq dhe nxirreni përfundimin vetë. kaq ka shkruar NY Times për Ramën! Për këtë të shkruar,  Berisha kërkon të largohet Rama dhe të vijë ai vetë! Por çfarë ka shkruar NY Times për Berishën?  Ja një atrtikull i 1996-tës! Opinion “Demokracia e mohuar në Shqipëri” i datës 30 maj 1996. Ja çfarë saktësisht shkruhet: Shqipëria, vendi më i varfër i Evropës, vuajti për dekada nën një tendosje fanatike të komunizmit. Tani duket se është “diplomuar” në një formë të ashpër të qeverisjes postkomuniste. Ekonomia shqiptare, e pa izoluar më nga bota, ka filluar të ringjallet dhe tirania e vjetër ideologjike ka lehtësuar kontrollin e saj. Por zgjedhjet e deformuara parlamentare të së dielës së kaluar e bëjnë të qartë se demokracia në Shqipëri mbetet një ëndërr e largët. Një diktaturë e re mund të jetë në krijim nën sundimin autoritar të Presidentit Sali Berisha. Vëzhguesit ndërkombëtarë të zgjedhjeve raportuan se kishin parë kuti votimi të mbushura, fletë votimi të ndryshuara dhe një prani frikësuese të forcave të armatosura të sigurisë dhe policisë sekrete në qendrat e votimit. Të martën, policia e trazirave rrahu demonstruesit e opozitës në kryeqytetin e Tiranës. Frikësimi erdhi përkundër faktit se Partia Demokratike e z.Berisha e emërtuar gabimisht ( një kryevepër pëtrcaktim për emrin shënim imi) u konsiderua si fituese e sigurt. Partitë opozitare u tërhoqën nga zgjedhjet edhe para numërimit të votave. Ja pra NY Times që në fillimet e diktaturës Berisha të cilën e zbuluan të parët pothuaj në botë,  kur dhe qeveria amerikane dhe Europa nuk e bënin. NY Times e quante Berishën diktator! E gjeni artikullin në https://www.nytimes.com/1996/05/30/opinion/democracy-denied-in-albania.html. është i lirë pa pagesë. Artikulli vazhdon:  Dje dy nga grupet e monitorimit të zgjedhjeve, përfshirë Institutin Republikan Ndërkombëtar joqeveritar të Shteteve të Bashkuara, dënuan shkeljet e shumta zgjedhore. Por administrata e Klintonit deri më tani është përmbajtur nga kritikat publike. Zoti Berisha ka fituar favorin perëndimor duke u predikuar jodhunën shqiptarëve etnikë të dëmtuar që jetojnë nën sundimin serb dhe duke kufizuar migrimin e paligjshëm të shqiptarëve në Itali dhe Gjermani. Kjo është dhe arsyeja e respektit për Berishën – shënim i imi! Artikulli vazhdon: Por duke injoruar sulmet e tij ndaj demokracisë, Uashingtoni rrezikon të sinjalizojë vendet e tjera në Evropën Lindore se represioni politik është i pranueshëm. Heshtja mund të shkaktojë edhe abuzime të mëtejshme nga zoti Berisha që mund të prodhojnë turbulenca politike dhe shtim të migrimit nga Shqipëria. Do të ishte më e mençur të thuash të vërtetën tani. NY Times ka paralajmëruar rrezikun nga diktatura  Berisha!  Por testata e madhe ka botuar dhe një artikull të Ramës. Po si “Opinion” të tij të titulluar “Europa, Europa” ishte thirrja jonë. Op-Ed artikull i Edi Ramës, i cili kontribuon në gazetën e pavarur shqiptare, thotë se Shqipëria është rrëzuar nga dështimi i evropianëve për të pranuar të vërtetën për diktaturën e Sali Berishës; Rama bën thirrje për ndërhyrje të NATO-s. Po dhe këtë e ka botuar NY Times. NY Times ka botuar dhe  BOTIMIN E SHTYPUR 15 mars 1997, faqe 123 Opinion - Zakonet e vjetra të Shqipërisë Editoriali vëren se Shqipëria po e ka më të vështirë të çlirojë veten nga mendimi totalitar sesa të prishë qeverinë totalitare; thotë se SHBA duhet ta shtyjë Presidentin Sali Berisha drejt më shumë demokracisë.   “NyTimes” boton dhe Long Shot in Albania Fails to Pay Off - The Neë York Times.

20 mars 1997 ku thuhet se: Administrata e Klintonit kërkon privatisht rrëzimin e Presidentit Sali Berisha, i cili i pari joshë Shtetet e Bashkuara si lider i opozitës duke premtuar se do të zvarritet....!   Ja dhe një artikull i Ny Times nga Steven Lee Myers20 mars 1997-tën si NyTimes ka paralajmëruar për diktatorin Berisha! Ja çfarë shkruan: Zoti Klinton ofroi ndihmë dhe u zotua për bashkëpunim ushtarak. Një zëdhënës përshëndeti "hapët e jashtëzakonshëm" që Shqipëria kishte bërë nën zotin Berisha. Megjithatë, edhe para atij takimi, administrata kishte dyshime për zotin Berisha dhe përkushtimin e tij ndaj idealeve demokratike. Një pjesë e vogël e ndihmësve në Këshillin e Sigurisë Kombëtare dhe Departamentin e Shtetit filluan të japin paralajmërime, edhe pse Shtetet e Bashkuara vazhdonin një rrjedhë të vogël, por të qëndrueshme ndihme, sipas zyrtarëve të administratës. Kishte një debat, siç kujtoi një zyrtar, "midis njerëzve që mendonin se ai ishte një demokrat me të meta dhe njerëzve që mendonin se ai ishte thjesht me të meta". Më qartë se sa kaq!! Por artikulli vazhdon: Në publik, zyrtarë në Shtëpinë e Bardhë dhe Departamentin e Shtetit kanë mbetur të paangazhuar për të ardhmen e zotit Berisha. Por në prapaskenë dhe në diskutimet me NATO-n dhe diplomatët evropianë që përpiqen të mos kalojnë trazirat në kufijtë e Shqipërisë, administrata e ka bërë të qartë se zoti Berisha duhet të largohet. Dhe kjo është një arsye kryesore që Shtetet e Bashkuara i kanë rezistuar thirrjeve në Evropë dhe të vetë zotit Berisha për një forcë ndërkombëtare për të ndihmuar në rivendosjen e qetësisë."Ai është problemi tani," tha një zyrtar i lartë i administratës, duke folur në kushte anonimiteti, "dhe ju nuk do të merrni një zgjidhje derisa ai të largohet prej andej."

Evolucioni i marrëdhënies amerikane me zotin Berisha -- nga përqafimi i hershëm në zhgënjim -- nënvizon dëshirën e Uashingtonit për të ushqyer demokratët në vendet ish-komuniste. Por ka treguar edhe kufizimet e politikës. Zyrtarët thanë se zoti Berisha kishte hequr dorë nga lutjet e përsëritura për të përmirësuar rekordin e tij dhe sundimin e tij, por që në kohën kur administrata filloi të distancohej prej tij, nuk kishte kujt t'i drejtohej. Uashingtoni nuk po zgjidhte aq shumë kalin e gabuar, thanë zyrtarët, sesa po vinte shumë bast vetëm për një vazhdon artikulli i Ny Times.   Artikulli mbyllet kështu: Që në fillim pati paralajmërime se zoti Berisha mund të ishte autokratik, veçanërisht pas arrestimeve të liderëve të minoritetit grek në 1994. Por ndihma amerikane ende rrodhi, duke arritur në 27 milionë dollarë në 1995.Administrata e Klintonit u zhgënjye me zotin Berisha kur ai hoqi dorë nga apelet për të respektuar sundimin e ligjit. Por zhgënjimi i vërtetë filloi në vjeshtën e vitit 1995.Në prag të një vizite në Uashington, zoti Berisha kërcënoi me shkarkim kryetarin e një prej dy gjykatave më të larta të Shqipërisë, Zef Brozi. Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në atë kohë, Joseph E. Lake, e paralajmëroi zotin Berisha se vizita e tij me zotin Clinton ishte në rrezik, thanë zyrtarët. Zoti Berisha u ndal dhe bëri vizitën e tij në Shtëpinë e Bardhë. Më pas u kthye në Shqipëri dhe shkarkoi zotin Brozi. Po si zakonisht tregohej i pa besë dhe me amerikanët – shënim imi! Pastaj artikulli vazhdon:Kjo nxiti rishikimin e parë serioz të politikës së administratës dhe ndihma që zoti Klinton kishte premtuar gjatë takimit me zotin Berisha -- rreth 3 milionë dollarë për të trajnuar gjyqtarë, prokurorë dhe oficerë policie u anulua.Edhe atëherë, disa zyrtarë argumentuan se kishte pak alternativa ndaj zotit Berisha. "Ne menduam se ai ende mund të shpëtohej," tha një zyrtar. Ky ishte dhe një nga gabimet e mëdha të administratës- shënim i imi! Artikulli  Ny Times vazhdon: Administrata filloi të kritikojë hapur qeverisjen e zotit Berisha pas zgjedhjeve të majit të kaluar, të cilat u  konsideruan si mashtrim. Shqetësimet për skemat e investimeve, të cilat fshinë kursimet e mijëra shqiptarëve, u ngritën menjëherë më pas. "Unë nuk mendoj se dikush kishte ndonjë kuptim se do të shembet vendi sa më shpejt që të mundej," tha një zyrtar. ''Por flamujt e kuq po valëviteshin në fillim të '96.Qetësia relative në Shqipëri ditët e fundit ka qetësuar zyrtarët në Uashington, por zoti Berisha, pavarësisht nga popullariteti i tij në rënie, i ka rezistuar thirrjeve brenda dhe jashtë vendit për të dhënë dorëheqjen. Zyrtarët thanë se Shtetet e Bashkuara tani shpresojnë se qeveria e koalicionit e emëruar nga zoti Berisha javën e kaluar do ta detyronte atë të mënjanohej."Shpresat tona nuk janë te individët, por te një proces demokratik," tha një zyrtar. "Ne nuk jemi në biznesin e zgjedhjes së individëve."Po të ishte dëgjuar NY Times atëhere, Berisha nuk do të vinte kurrë më në pushtet. Ata e dinin se është thjesht një diktator!  Ai erdhi dhe bëri mesa shumë të tjerave dhe “Gërdecin e 21 janarin”, duke vrarë njerëz të pa fajshëm për hatër të korrupsionit të tij. Tani do të rivijë në pushtet ti përsërisë!