BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Opinion / Editorial

Ngjarjet e Himarës dhe togat e zeza atdhetare

Ngjarjet e Himarës dhe  togat e zeza atdhetare

Para do kohesh ndodhen ngjarjet e papreçedent te Himares,te cilat nuk duhet te perseriten me kurre.U vu re ne ato ngjarje se u ngrit flamuri i mallkuar grek me kryq te satanait,ne Himaren me gjak,mish dhe kocke shqiptare. Disa persona te veçante shkelen rende Kushtetuten eR.Sh. dhe ligjet e saj, interesat kombetare,bashkejetesen fetare, mirekuptimin midis shqiptareve,te cilet jane bazat e shtetit shqiptar dhe ç’do shqiptar siç jane himariotet,kosovaret,çamet e kane per detyre ti mbrojne ato,aq me shume qe 7 fshatrat e Himares jane “Lulja e vilajetit qe ju ka bota sevdane”.

Ne vend te Retospektives

Ne Himare rezulton e provuar ashtu sikurse ne te gjithe Shqiperine u zhvilluan zgjedhjet per Pushtetin lokal dhe konkrtetisht per zgjedhjen e Kryetarit te Bashkise.Votuesi patriot himariot deri ne perfundim te procesit te votimit ne kete qytet ka krijuar nje situate te qete,perveçse disa incidenteve sporadike pa ndonje problem te evidentuar. Nderkohe qe ne qendren e votimit ne Himare Fshat,perpara godines se Bashkise se qytetit,ne kohen e fillimit te numurimit te votave V, K,K. L,S ,A. B,A.K te perkrahur nga persona te tjere dhe ne krye te tyre,kane organizuar nje menifestim ne sheshin perballe godines Bashkise Himare.Gjate manifestimit prej disa oresh,ata kane hedhur parulla antishqipetare,antikombetare,progreke dhe vorio-epiriote,duke krijuar incidente te shumta ne Himaren fshat gjate votimit,ne sheshin perballe godines se Bashkise te qytetit te Himares. Ata kane nxitur urejtjen nacionale,duke nxitur perkrahesit te kryejne veprime te paligjeshme-arbitrare,duke vene ne rrezik paqen dhe figurine publike.Jo vetem kaq por ata me sjelljet,veprimet e tyre,duke injoruar Flamurin kuq ezi shqiptar dhe Himnin kombetar e duke ngritur flamurin grek e kenduar himinin e shtetit grek, duke e konsideruar Himaren si”toke greke”dhe duke mos njohur qeveri tjeter perveçse asaj greke,kane poshteruar boterisht dhe nepremjet shkrimeve,publikimeve ne gazete,Republiken e Shqiperise.

Provat,sidomos ato shkresore kane qene te shumta V.K.,K.L.,S.R., A.B, A.K. ju gjenden prova materiale si nje kasete V.H.S. s’bashku me filmin brenda me mbishkrimin Himare tetor 2003.Edhe Drejtoria e Policise,Komisariati i Policise Vlore,verejten ne  monitor pamjet filmike te regjistruara dhe nga televisioni Top Chenel ne lidhje me zgjedhjet lokale ne Himare.Aty fiksohet A B,shtetasi V Gj,nje automjet benc i zi me targe Vl 7442 B,Koço Llazari.Ky shtetas se bashku me nje tjeter,therrisnin,bertisnin me shprehje te pa hijshme:”Te vije Fatos Nano se do t’i q…..motren” Ne vazhdim Vangjel Kolila,i cili shtyn policet ne K.Q.Z.V.Himare,ne krahe te tij dallohet Koço Llazari,duke bertitur te dy:”Shqiperia Al kaeda”,duke nxjerre gjuhen jashte dhe duke ngritur gishtin e mezit perpjete ne shenje poshteruese.

 Ne pamjet filmike tek dera e K.Q.Z.V. dallohet Sekretari i Pergjithshem i Rinise Vorio-Epiriote(te cilit deri me sot nuk i ka hyre gjemb ne kembe) Sejfulla Metko thote: ”Grumbullimet e njerezve kane filluar rreth ores 19.00,te cilet drejtoheshin nga kandidati per Kryetar Bashkie e P.D.Nj.V. B dhe Kryetari i P.D.NJ-se,Vangjel Dule,te cilet se bashku me turmen e njerezve u grumbulluan para Bashkise Himare duke hedhur parullat”Fitore,Fitore”,”Himara,Greqia”,”poshte Turqit”,Te largohen shqiptaret nga Himara”…Ne sheshin perpara godines se Bashkise se qytetit te Himares dallohet V. K me flamur grek ne qafe pa kapuçin qe e kishte me pare. Po ky dallohet ne vazhdim te filmimit i hipur ne nje podium perpara te cilit ka  shume persona dhe heq nga trupi  i tij rrobat duke treguar para pamjeve filmike nje kryq qe mbante ne qafe,duke perdorur fjalet greqisht. Me tutje Sofika Rrapo me flamur grek ne dore duke u mbuluar me kete flamur,e cila kishte veshur nje pulover me ngjyre te kuqe dhe me çante boje qielli. Kjo shtetase dallohet ne vazhdim qe mban lart flamurin grek me te dy duart, afrohet shtetasi K. K,i cili puthte falmurin grek.Ne vazhdimdallohen Sofika Rrapo,V. K dhe persona te tjere dhe ngrejne flamuj te vegjel grek.

Shkrimet antikombetare te gazetes Himara

Gazeta “Himara”eshte  organ  i lidhjes himariote,del ne gjuhen greke,ne ngjarjet e Himares eshte numuri qe i perket muajit  shtator.Eshte perkethyer nga perkethyesja  Marieta Merkuri. Ne faqen e pare jane pasqyruar edhe titujt e shkrimeve ne brendesi te gazetes “Himara,”nder keto tituj eshte:”Fuqishem dhe njezeri.Pergjijga e Himares per te drejtat e vendit tone.Votojme me dinjitet dhe jo me servilizem.Ate qe s’keni bere kurre himarite perfundoheni tani”,artikull nga Angjello Kokaveshi dhe Alfred Berberi.

Ne faqen e pare te kesaj gazete antikombetare qe vjell vrer kunder Shqiperise, shqipetreve eshte lajmerimi me permbajtjen:-“Te dashur patriote,ju njoftojme se per kedo qe do te shkoje ne Himare per zgjedhjet e s’djeles se ardhshme,jane vendosur 10 autobuza,te cilet jane ne dispozicion te premten 10.10 ne mengjez dhe darke dhe te shtunen ne 11.10 ne mengjez,nga vendi i quajtur “Pedhia ta Areas”Transporti drejt Himares dhe ardhja jane dhurate.

Ne fund te kesaj faqe eshte shkruar gazeta”Himara”,botimi” Lidhjes Himariote”. pronari i “Lidhjes himariote”,”Himara”,botues Angjello Kokaveshi.Ne faqen tre te kesaj gazette eshte shkruar artikulli”Presionet ne Himare nga diktatura e Enver Hoxhes”.Ne permbajtjen e ketij artikulli nder te tjera shprehet se “himarioti e gjeti vehten vetem ne Greqi,”se pushteti shqiptar e kerkon Himaren vetem per shfrytezim”.Falenderojme Greqine per ndihmen dhe lirin duke shprehur ne fund”se jemi vetem grek”

Ne faqen 5 te kesaj gazete eshte shkruar artikulli i A.  K dhe A. B me titullin:”Fuqishem dhe njezeri pergjijga e Himares per te drejtat e vendit tone,votojme me dinjitet dhe jo me servilizem”.Ne kete artikull ndermjet te tjerave i eshte bere thirrje himarioteve per te bashkar gjithe forcen e tyre kunder komunizmit ne shqiperi,”qe sipas tyre i ka”persektuar qe nga viti 1941 dhe qe vazhdon edhe sot,duke perdorur nder te tjera dhe shprehjen:-“Therrasim njezeri,jo tek jeniçeret”.Po ne faqen 5 te kesaj gazete eshte permendur nje shkrim nga Sekretari i Pergjithshem i Shoqates se Vorio-Epirit Harrallamb Karathanos me titullin:’-Ne Himare jepet beteja e Elinizmit Grek”.Ne kete shkrin nder te tjera jane perdorur keto shprehje:-“Ne zgjedhjet ,Vorio-Epiriotet luftojne te çfaqin bashkiaket e tyre,kryetaret e komunave,dhe keshilltaret kundrejt dy partive te medha shqiptare, ate Socialiste te Fatos Nanos dhe ate Demokrate te Sali Berishes. Keto zgjedhje jane me te duhurat per Elinizmin e Vorioepirioteve,sepse matet vetem Elinizmi kundrejt Sali Berishes dhe fatos Nanos. Beteja e betejave do te jete ne Himare,(I marrshin te keqen Himares shqiptare)ne Himare maten forcat e himarioteve qe deklarojne Elinizmin e tyre dhe qe himara te njihet si zone me kombesi Greke,te kete shkolle greke dhe te kete te gjitha te drejtat qe kane ne Europe te gjitha minoritetet. Ne Himare nuk po matet Bollano e Goro,por elinizmi me alvanizmin. Cilido himariot grek qe do te mungoje ne kete luftim, nuk ka asnje te drejte dhe eshte shume pak per grek. Ne keto zgjedhje nuk votojne Bollanon por elinizmin. Vota eshte rruga e veteme per ata qe deklarojne grek dhe japin betejen e tyre.kundrejt atyre qe deklarojne”Socialist apo me e keqja himariot”.Himara eshte greke dhe duhet ta demostrojme.Mendoj se sakrifica qe kerkojme  nga himariotet,nuk eshte shume e madhe.Himara do te fitoje,Vorio-Epiri do te fitoje(i marreshi te keqen Himares shqipetare te Damianit,Odise Nesturit,Zaho Kokes e kapedaneve himariot Harallamb Karathanos).

Hakmarrja primitive e shtetit Grek

Ne vend qe shteti grek te kerkonte falje shtetit shqiptar (qofte dhe gjate vizites se Presidentit te Repiblikes falje sepse lajmerimet-organizimi i himarioteve emigrant-nisja e tyre me autobuza u be nga greqia dhe thirrjet per urejtje nacionale-kombetare kunder pjeses tjeter te popullsise shqipetare-kunder shtetit shqipetar-Qeverise shqiptare,duke nxitur ne perdorimin e dhunes e veprimeve te tjera arbitrarek under pjeses tjeter te popullsise + policeve-komisionereve-duke plagosur nje polic-shperthime te tritolit ne Himare…te gjitha u bene para syve te deputeteve-gazetareve grek-te sektorit te pergjithshem te shoqates Vorio-Epirit Harallamb Karathanos (prifti i vajtur ne Ferr Sebastianos)-te thirrjeve ultra nacionaliste e shovene te Papandreut se “Himara eshte Greke”…..vete dhe shkel marveshjet dhe ligjet nderkombetare per hyrjet dhe daljet e shtetasve shqipetare ne Greqi.E kunderta ndodh me shtetin shqiptar qe i respekton ne kulm te drejtat dhe lirite themelore te shtetasve greke pa shtetesi shqiptare qe hyjne e dalin ne R.Shqiperise apo pakicave greke qe jetojne ne Shqiperi,te cilet dhe si persona ushtrojne ne barazi te plote para ligjit te drejtat dhe lirite e tyre ne Shqiperi. Nje ndalim i pa ligjshem,sa dhe antinjerezor ju be Krye prokurorit te qytetit bregdetar ne perpjestim me gjendjen,sepse ai kryesoi hetimet mbi Himaren.Kufizimi cenoi thelbin e lirise te levizjes,te drejtave dhe tejkaloi hapur shkeljen e te drejtave te njeriut ne baze te Konventes Evropiane.Hyrja e Prokurorit te Vlores,ne kufirin e shtetit helen ishte e ligjshme dhe ai,nuk duhet te shpallesh “Non Grata”.Me aktive kane qene mediat greke qe e kane shpallur  “te padeshirueshem” njeriun kryesor te akuzes. Veç mediave antishqiptare,kryeprokurori ka marre dhe telefonata kercenuse qe te mos futet ne token helene(greke). Nga situata e keqe e krijuar nga shteti grek per hakmarrje Kryeprokurorit Petrit Çano,i jane analluar dhe disa vizita mjekesore te planifikuar per ne Janinen e Ali Pash Tepelenes. Vet Z.Petrit Çano deklaron se fushata ne organet e shtypit grek eshte bere per dosjen Himara me 5 urdhera aresti per protagonistet e incidentit ne Himare me 12 tetor,3 çeshtje penale qe lidhen me plagosjen e policit etj. Por puna e Prokurorise te Vlores nuk u zmbraps (sot-posot) zbatoi-zbaton ligjin,shperfill kercenimet e shtypit anitshqiptar grek. Ne ngjarje te koklavitura antiligjore 1997,te trasheguara nga e kaluara qe na i ka imponuar gjithmone Greqia,me sigurimet per endra absurde per Vorio-Epirin apo Himaren,kane dale ne Laberine shqipetare individe te devotshem qe mbrojne shqiperine e shqiptaret. Nje nga ata eshte dhe Prokurori Z.Petrit Çano.Ai eshte nje njeri krenar,i vetdijshem per historine tone,me pergjegjsi per te ardhemen se kjo histori do çuar perpara me ane te ligjit,si njeri ka besim tek ZOTI se Himara e himariotet me vendosmeri si shqiptar po marrin pjese qe Shqiperia te ndertoje nje shtet te se drejtes-demokratik-social,per te garantuar te drejtat dhe lirite themelore te njeriut. Ne takimin me te per problemin e ngjarjeve ne Himare dhe ato te mos perseriten me,ai rezatoi me dashurine e patriotit per Gazeten nje mesazh, ku brenda kishte aspiraten shekullore te nje atdhetari te thekur,se Himara eshte Shqiperi dhe bindja se drejtesia,paqeja,armonia,bashkepunimi ndermjet tyre kombetar dhe atdhetar eshte nder vlerat me te larta si shqiptar.

Libri i Bardhe i Drejtesise

Ne emer te Republikes per ngjarjet e Himares u muar vendimi nr. 302 date 18.07.2006 i Gjykates se Shkalles se Pare,Vlore,i cili morri formen te prere me Vendimin Nr.509 date 26.12.2006 Gjykates se Apelit Vlore, qe la ne fuqi Vendimin e Gjykates se Shkalles se Pare Vlore. Fajtoret e deklaruar 5 vete u denuan secili me nga 3 vjet burgim,secili per vepren penale te “Thirrjes per urejtje Nacionale” dhe “poshterimi i Republikes dhe Simboleve te saj”

Kush ishin togat e zeza qe e gjykuan tamam si shqiptar 24 karat Dosjen e Himares ??

Ata jane gjyqtarja Zonjusha Ema Gashi dhe Prokurori Zoti Dorian Trafili,te ndihmuar nga sekretarja Doiola Ibrahimi(me origjine çame). Gjykata e Rrethit Gjyqesor Vlore e bene punen e vet ne emer te ligjit…shteti jo ?! Per paftesine e shtetit,te gjithe te pandehurit jane hetuar mas sigurimi personal,”Arrest ne burg”ne mungese,te paekzekutuar. Nje ndryshim i madh midis aktivitetit te zbatuar ligjor nga ana e togave te zeza te Shtepis Drejtesise Vlore dhe “dembellekut” te mos zbatimit te ligjit nga shteti. Gjykata dhe organi i akuzes japin vendime per “Dosejen sterre te zeze te Greqise ne Himare dhe organet e shtetit qe jane te detyruara te ekzekutojne vendimet gjyqesore jane ne gjume letragjik. I shpallin ne kerkim te denuarit e Himares,kur zogun e paten ne dore por ju iku ne kafazin e Greqise(thone se me te degjua e kemi…se fajtoret e ngjarjeve te Himares ne kete dimer kane vjele ullijte ne Himare). Ka kohe qe Greqia qellon me shkop +thike + plumb shqiperine dhe shteti jone “dorovit” me kulaç greqine.

Zonjusha Ema Gashi u emreua ne Gjykaten e Rrethit Gjyqesor te Vlores,pasi mbaroi studimet universitare per “MASTER NE DREJTESI”. Edhe pse punoi jo shume kohe ne Gjykaten eRrrethit Gjyqesor te Vlores,ajo ka lene portretin e saj te plotesuar si gjyqetare dhe portretin simpatik njerezor. Eshte fat i madh per te, per drejtesine qe ZOTI  i ka dhuruar ne unitet bukurine e pamjes se jashteme me bukurine intelektuale te brendeshme. Ajo vinte perdit ne pune nga Durresi ne Vlore. Ngrihej heret nga qyteti bregdetar i Aleksander Moisiut,per te ardhur ne qytetin bregdetar te Ismail Qemalit, ashtu si koleget e saj te Gjykates se Apelit Vlore,Znj.Valentina Sadiraj dhe  Zoti Shkelqim Miri. Gjyqetarja Znj. Ema Gashi hynte ne zyren e saj ne kohe me dinjitet , madheshtine e nje qytetareje te kulturuar,me arsimin per ligjet e plot edukate.Shume shtetas lusnin “ZOTIN”,qe çeshtja e tij ti binte me short per t’a gjykuar gjyqetarja kaçurele qe e ndante te drejten e cilido shtetasi me thike,e kandarepste me peshoren e drejtesise si nje farmaciste. Ne gjykimin e saj ligji rezatonte vetem drejtesi.Shtetasit qe thone vetem fjalet me te mirra per te,kujtojne se gjyqetarja Znj. Ema Gashi jepte vendime gjyqesore te arsyetuara. Qenia e saj si gjyqetare nuk u pajtua kurre me asnje veprimtari tjeter shteterore,politike ose provate. Ne veprimtarine e saj si gjyqetare ne Gjykayen e Shkalles se Pare Vlore,ishte e pamvarur dhe ju nenshtrua vetem Kushtetues dhe ligjeve,kur çmonte se ligjet vinin ne kundershtim me Kushtetuten nuk i zbatonte ato.Gjyqetarja me fytyre ekspresive-intelegjente- kaçurela te paperseritshme rezatonte autoritet ligjor, ne zyren e saj pranonte çdo shtetas. I vetmi sentiment,intimitet qe kishte ne zyren e saj ishte fotografia e te fejuarit te saj.

Para se te merte “Dosjen e zeze te Greqise per Himaren”,gjyqetarja Ema Gashi,ishte transferuar ne Gjykaten e Rrethit Gjyqesor Fier. Mirpo per autoritetin e spikatur zyrtar, respektin intelektual-profesional,per realizimin me sukses te gjykimeve ne procese gjyqesore te rendesishme K.L.D-ja me Vendim Nr.192/2 date 05.05.2006,vendosi te caktoje per llogari te Gjykates te Rrethit Gjyqesor Vlore,per gjykimin e çeshtjes penale ne ngarkim tepandehureve te ngjarjeve te Himares.

Edhe porterti i Prokurorit Z. Dorian Trafili nuk mund te shkeuptet me vehte nga hallka e gjykimit me seriozitet te te pandehureve te ngjarjeve te Himares.. Ai rrjedh nga nje kocke e forte e familje intelektuale,patriote te ndigjuar ne Laberi. Eshte nje djale shtatlarte,i pashem me sy ekspresiv,te qeshur-perjete te qeshur,i qesh vetem nuri i mençurise. Une si qytetar lavderoj Kreun e Legjislativit qe firmosi emerimin e tij si Prokuror me propozim te eprorit te tij,kushdo qe jane ata.

Ai u dalla,dallohet si Prokuror per hetimet e plota,ushtrimin e ndjekjes penale,duke perfaqesuar me dinjitet organin e akuzes ne emer te shtetit. Me rolin e tij,ai perfaqesoi ne kete proces gjyqesor organin e akuzes duke treguar se prokurori eshte i organizuar dhe funksionon prane sistemit gjyqesor si organ i centralizuar. Jo vetem per hetimin e ngjarjeve te Himares por ne pergjithesi CIVIJA e tij eshte si nje liber i mrekullueshem, ku ne çdo flete te saj mund te lexosh gjera per ta falenderuar,mund te lexosh se prokurori nuk ka bere kurre shkelje te kushtetutes,shkelje te ligjit gjate ushtrimit te funksioneve te tij. Ai ka aftesi mendore e fizike,potente,rezaton akte e sjellje qe nderojne poziten e figuren e tij.

Si gjyqetarja Znj. Ema Gashi dhe Prokurori Z.Dorian Trafili çmohen sepse ne çdo kohe delikate te trazicionit 17 vjeçar qe po kalon Shqiperia per integrimin ne Europe e Nato,ne keto kohe delikate te Pamvarsimit te Kosoves,populli jone nxjerr bij e bija te mrekullushem qe mbrojne Flamurin Kombetar Kuq e Zi me Shqiponjen dy krenore ne mes.,mbrojne stemen e Republikes se Shqiperise qe paraqet nje shqyte me fushe te kuqe me nje shqiponje te zeze dy krenore ne mes ,i tregojne popullit se ne krye te shqytit me ngjyre te Arte eshte vendosur Perkrenarja e Skenderbeut,mbrojne Himnin Kombetar ”Rreth Falamurit te Perbashkuar”. Flitet shume nga”pozita qe ne bashkepunim me opoziten”,sikur te bashkejetonte mjegulla + vesen me diellin,do te bejne “reformen ne drejtesi”. Mandej nje pale e quan te pa ndershme,pala tjeter tregon gadishmerine,por prove konkrete eshte perendimi i Evropes,-Kod Napolonian,s’kemi dhe reforma po shkon ne kalendrat greke ne pamje e permbajtje. Fjale IMZOT,vetem fjale-thote Shekspiri. Kur mbarojne fjalet na zbardhin ne kuvend  pas akshameve te zinjte te qeverisjes 17 vjeçare 5 projektligje per Reformen ne Drejtesi qe humbasin si vesa para diellit. Akshamet e zinje davarisin driten perendimore te ligjeve,kur s’ka konsensus me ligjet evropiane. Dy te medhenjeve u mungon vullneti politik,aftesia per te garantuar me sukses te (Re)formes ne Drejtesi. Duke mos u qendruar ketyre ideve na nxjerrin nje” Liber te Bardhe”,ku populli te jape verejtjet e tij. Mirpo populli sot-posot pas 17 vjet qeverisje,duke mos qene aleat i dy paleve apo edhe te 50 partiçkave eshte me idealist dhe ne Librin e Bardhe te K.L.D-se jep mesazhe te qarta deshirore:

Akoma  K.L.D-ja dhe Prokurorja e Pergjithshme,si kane shenuar emrat e gjyqetares Ema Gashit,prokuroreve Z.Petrit Çano e Dorian Trafili ne Librin e Bardhe te Drejtesise.!!

 Ne Vlore ka dhe gjyqetare,prokurore te tjere qe kane cilesite pozitive te dy personazheve te kontekstit te mesiperm.Jane gjyqetaret Marinala Nuni,Neritan Cena dhe Oficeri i Policise Gjyqesore Ramazan Ionica-,qe e shpuri para drejtesise “Banden e Tokave”ne Vlore me aktor VIPA e RRIPA, nga Kryetar Bashkie e Larte. Eshte gjyqetarja Valentina Sadiraj,Sashenka Jonuzi e gjyqetari Shkelqim Miri , qe mbrojne tokat e shtetit me vlere te turizmit elitar dhe pronat e shtetasve te tjere qe duan te grabisin fallcifikatoret me vendimet e tyre. “Libri i Bardhe i Drejtesise”eshte nje botim i radhes per te vleresuar togat e zeza te Gjykates Prokurorise Vlores por Z. President te Republikes  dhe si Kryetar i K.L.D-se dhe Prokurorja e Pergjithshme ,duhet te vleresojne mvartsit e tyre me LIBRIN E LIBRAVE TE DREJTESISE QE ESHTE: KUSHTETUTA E R.SH-se !!!