BREAKING NEWS

Drejtësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë të re avokatja e njohur e vendit tonë, kishte nevojë për transplant të palcës jashtë vendit, Adriatik Lapaj jep lajmin e trishtë: Do më marrë shumë malli!

Drejtësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë
x
BREAKING NEWS

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet
x
BREAKING NEWS

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në deklaratën që bëri në Izrael, ja për çfarë bëhet fjalë

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në
x
BREAKING NEWS

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre pikëpyetjet e forta

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina “merr me vete” Poloninë në fazën tjetër

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina
x
BREAKING NEWS

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra dhe vajza, jemi të rrezikuara

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra
x
BREAKING NEWS

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi Ramën, ja çfarë pritet të ndodhë

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi
x
BREAKING NEWS

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e fundit të 35-vjeçares para se të vritej nga burri: Pasha këtë fëmijë që kam me lind sonte…

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e
x

Opinion / Editorial

Një kërkesë legjitime, drejtuar Presidentit të Republikës!

Një kërkesë legjitime, drejtuar Presidentit të

I nderuari President i Republikës së Shqipërisë, zoti Bajram Begaj! Si qytetar i thjeshtë i Republikës, po ju drejtohem me një kërkesë, që mendoj se është jo vetëm legjitime, por edhe shumë sensitive, e që në kushtet e krijuara, vetëm ju si Kryetar Shteti dhe garant i Kushtetutës, mund t’i jepni zgjidhje të drejtë dhe në kohën e duhur. Është fjala për datën historike të 29 nëntorit 1944, e cila këtë vit përkujton 78 vjetorin e Çlirimit të Atdheut. Kjo datë historike, ashtu si dhe festat e tjera të këtij niveli, është e sanksionuar në ligjet e shtetit tonë dhe njihet e kremtohet në të gjithë vendin si Festë Kombëtare, me përjashtim të rrethit të Shkodrës. Siç mund të jeni në dijeni, në kryeqendrën veriore, në Shkodrën e lashtë dhe të re, prej tri dekadave të sistemit pluralist e të ashtuquajtur demokratik, pushteti vendor, që në këto vite ka qenë dhe vijon të jetë domen i Partisë Demokratike, nuk ka pranuar të organizojë asnjë aktivitet përkujtimor në nderim të 29 Nëntorit 1944, ditës së Çlirimit të Atdheut nga nazifashistët dhe tradhtarët e kolaboracionistët e vendit. Madje, para dy - tre vitesh, në mitingun e organizuar në sheshin para Bashkisë së qytetit me rastin e përvjetorit të 28 Nëntorit 1912 - Ditës së pavarësisë, pyetjes së gazetarëve për datën 29 Nëntor 1944, drejtuar kryetares së Bashkisë, zonjës Voltana Ademi, kjo e fundit iu përgjigj me plot diapazonin e zërit se: “29 nëntori i vitit 1944 ishte dhe është një datë e zezë për popullin e Shkodrës dhe të të gjithë Shqipërisë”! Revoltën e përsëritur nëpërmjet prononcimeve në shtyp e në televizion të përfaqësuesve të Veteranëve dhe të Familjeve të Dëshmorëve të rrethit, si dhe të përfaqësuesit të Partisë Komuniste, pushtetarët vendorë, përfshi edhe Prefektin e Qarkut, e përcollën me heshtje, me mosveprim dhe madje edhe me ironi. Për fat të keq, edhe Kryeministri i vendit, zoti Edi Rama, kur u njoh me debatin televiziv midis qytetarëve që kërkonin të kremtonin denjësisht Ditën e Bardhë dhe Historike të Çlirimit të Atdheut, dhe atyre që këtë datë e quajnë të zezë, e përcolli atë (debatin) me shprehjen: “Këtu janë çmendur të gjithë”, dhe iku me duar në xhepa drejt vilës së tij në Surrel. Siç thashë më sipër, prej tri dekadash të të ashtuquajturës “demokraci pluraliste”, në pragun e dy festave më të mëdha Kombëtare, 28 Nëntorit të vitit 1912 dhe 29 Nëntorit të vitit 1944, në qytetin e Shkodrës ka zotëruar e njëjta tablo e dyzuar: Ndërsa qyteti, me ato mundësi që ka pushteti vendor, është zbukuruar me parulla, flamuj e banderola që përkujton datën 28 Nëntor 1912; për ditën tjetër kombëtare, 29 Nëntorin e vitit 1944, nuk është vendosur qoftë dhe një tabelë, apo parullë. Dhe kjo, pikërisht se drejtuesit e pushtetit vendor, që kanë qenë e janë militantë të PD-së, e quajnë Shkodrën “pronë private”, me të cilën mund të bëjnë sipas orekseve personale, apo thënë më shkoqur sipas interesave të ish klasës së përmbysur me 29 Nëntor 1944. E njëjta gjë po ndodh edhe këto ditë, në prag të Festave tona të mëdha të Nëntorit. Ndërsa për 28 nëntorin e vitit 1912 janë rivënë tabelat e zakonshme që kanë tridhjetë vite pa ndryshuar; për 29 Nëntorin e vitit 1944, as që bëhet fjalë të vendoset qoftë edhe një banderolë  e thjeshtë. Ky veprim, sa absurd, aq dhe antikombëtar, do të kalojë përsëri pa u ndjerë nga organet qendrore, ndonëse kjo datë është sanksionuar në Kushtetutë dhe është specifikuar si Festë Kombëtare. Pse ka ndodhur e po ndodh ky handikap politik dhe antikombëtar në Shkodër? Vërtet Drejtuesit e Bashkisë kanë qenë dhe janë militantë të PD, e madje edhe pinjollë të ish klasave të përmbysura në nëntorin e vitit 1944, por  kjo nuk mund t’u japë të drejtë atyre, t’i kundërvihen shumicës dërmuese të qytetarëve, që këtë ditë e quajnë ditë të madhërishme. Ashtu siç nuk mund të kenë të drejtë të shkelin Kushtetutën e vendit, që datën në fjalë e sanksionin si datë Historike Kombëtare. Përballë këtij qëndrimi antikushtetues, antihistorik e antikombëtar të pushtetarëve vendorë të Shkodrës, Pushteti Legjislativ, Pushteti Ekzekutiv dhe ai Ligjor, kanë heshtur duke mbuluar “kokën me jorganin e turpit”, kur duhej të merrnin masa ligjore për këta kolaboracionistë të rinj, të cilët i kundërvihen haptazi ligjeve të shtetit dhe në mënyrë të veçantë interesave mbarë Kombëtare. Duke parë se tri pushtetet e mësipërme, nuk po reagojnë për këtë çështje shumë sensitive për kombin tonë, unë zgjodha t’ju drejtohem ju, zoti President, si kryetar i shtetit, që duke qenë mbi partitë politike dhe garant i Kushtetutës, mund të na nxirrni nga ky handikap i turpshëm, që një dorë pushtetarësh vendorë, pjellë e keqe e kolaboracionizmit të luftës, na kanë taksur ne qytetarëve të Shkodrës dhe jo vetëm. Ju zoti President, me autoritetin që ju jep posti i lartë, mund të ndërhyni me pushtetet përkatëse, për  të zbatuar jo vetëm kërkesat ligjore që imponon Kushtetuta jonë, por edhe për të respektuar aspiratat e shumicës dërmuese të qytetarëve.  Nëse e keni të vështirë ta zgjidhni këtë çështje, ashtu siç e pati të “vështirë” edhe  Kryeministri, kur para tri vitesh e përcolli problemin me “batuta tavolinash”, atëherë ju mund të ndërhyni, duke i sugjeruar Prefektit të Shkodrës, që varet nga pushteti qendror, të veprojë me fondin e Prefekturës dhe punonjësit e saj për plotësimin e dekorit të qytetit, me simbolet, parullat dhe flamujt kushtuar 29 Nëntorit, datës  së Çlirimit të  Atdheut. Por ka dhe një mundësi me optimale për zgjidhjen e këtij problemi jo formal, por kardinal:  Planifikoni, ju lutem,  të bëni një vizitë në Shkodër në datën 29 Nëntor, në 78 Vjetorin e Festës së madhe të Çlirimit; do të ishit shumë  mirëpritur nga qytetarët, njëherësh do t’i jepje zgjidhje edhe “handikapit politik dhe antikombëtar”, që na ka mbërthyer ne qytetarëve të Shkodrës në këta tri dekada të “çuditshme” të demokracisë borgjeze.