BREAKING NEWS

Ra aksidentalisht nga pallati ku punonte, identifikohet 62- vjeçari që humbi jetën në Sarandë (foto)

Ra aksidentalisht nga pallati ku punonte, identifikohet 62- vjeçari
x
BREAKING NEWS

Eksperti i çështjeve të sigurisë zbulon arsyen kryesore: Ja pse u detyrua SHBA të marrë masa të forta ndaj Kosovës

Eksperti  i çështjeve të sigurisë zbulon arsyen kryesore:
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Drejtori i Ujësjellës Kanalizimeve shoqërohet në polici (emri)

Çfarë ndodhi? Drejtori i Ujësjellës Kanalizimeve
x
BREAKING NEWS

Stuhi, erëra të fuqishme dhe breshër, parashikimi i motit për gjatë javës, ja çfarë do të ndodhë me temperaturat

Stuhi, erëra të fuqishme dhe breshër, parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri, vjen reagimi i PDK pas deklaratave të Kurtit

Tensionet në Veri, vjen reagimi i PDK pas deklaratave të Kurtit
x
BREAKING NEWS

Familjarët gjejnë pa shenja jete të moshuarin, dalin detajet e para (emri)

Familjarët gjejnë pa shenja jete të moshuarin, dalin detajet e
x
BREAKING NEWS

Rritja e menjëhershme e pagave, kreu i Konfindustrisë zbulon pasojat e rënda ndaj bizneseve

Rritja e menjëhershme e pagave, kreu i Konfindustrisë zbulon
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur nuk përmbahet ndaj deputetes: Ti nuk e di me cilën parti je

Analisti i njohur nuk përmbahet ndaj deputetes: Ti nuk e di me cilën
x

Opinion / Editorial

Nxijnë shqiptarët të acaruarit në GB dhe “resortet tona”, por bota nuk është kaq!

Nxijnë shqiptarët të acaruarit në GB dhe “resortet

Sigurisht që ka një histeri të madhe “anti barkave” dhe anti shqiptare në Britani! E kjo histeri ka ardhur si pasojë e pasigurisë së pushtetit të Konservatorëve dhe sigurisht të një ministreje të brendëshme e cila padyshim e ka me shqiptarët me sa duket etnikisht apo ...!? Por Rama ka shkuar aty dhe sëpaku e dëgjova në një emision te BBC Today. Ju tha se nuk janë shqiptarët ato që “qëndisen” si nga një pjesë e qeverisë dhe të medias! Por në britani hallin e kanë të ligji i varkave! Duan të ndalojnë varkat dhe emigracionin sipas tyre dhe për më tepër nuk dinë mirë në se do të arrijnë të bëjnë gjë. Ka polemika dhe mbi bazën e këtij ligji që është shumë i debatueshëm po bëhet dhe qeverisja në fakt! A do ta ndihmojë Kryeministrin Britanik, zoti Rama nuk dihet, por ajo që bie në sy është se politikisht ka mjaft ecid sot mes krahëve të politikës së Madhërisë së Tij! Gjithsesi shajnë e nxijnë atje dhe ka dhe këtu televizione dhe media që ju rrëzohet Resorti që shajnm e nxijnë shqiptarët dhe pse duan të shajnë dhe nxijnë Ramën që prish resortin e tyre. Resortin e marrë jo në pronën e pronarit dhe me fotografi po të Ramës kur e përkëdhelnin politikisht! Nejse, por bota nuk është kaq! Britania është strehë dhe e mbushur me mijrave nga bota, por problemin e ka vetëm me shqiptarët. Miliona nga bota India dhe Pakistani por problemi është..!? Në një artikuill të Luke Mcgge në CNN thuhet: Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar këto ditë prezantoi legjislacionin e propozuar që nuk mund të thoshte se përputhet me ligjin ndërkombëtar, përpjekja e saj e fundit për të ndalur anijet me emigrantë që kalojnë Kanalin Anglez nga Franca. Mbretëria e Bashkuar ka parë një rritje dramatike të njerëzve që mbërrijnë me varka të vogla, jo të detit, duke paguar bandat kriminale të trafikantëve të qenieve njerëzore për t'i futur në Britani. Shumë nga këto varka janë fundosur, njerëzit kanë vdekur. Ky projektligj, në teori, duhet të dekurajojë njerëzit që të bëjnë udhëtime dhe duke e bërë këtë të prishë modelin e biznesit të trafikantëve të qenieve njerëzore. Një problem i mundshëm: Projektligji i Imigrimit të Paligjshëm mund të mos jetë i ligjshëm. Në faqen një, të projektligjit, Sekretarja e Brendshme Suella Braverman pranoi se ajo nuk mund të thotë nëse projektligji është në përputhje me Konventën Evropiane për të Drejtat e Njeriut, nënshkruese e së cilës Mbretëria e Bashkuar është në fakt. Pra po shtoj unë, që këtu nis dhe mbaron problemi! Por artikulli vazhdon: "Ligji do të parandalonte një grup të madh refugjatësh jashtëzakonisht të cenueshëm që të mbështeten në mbrojtjen e të drejtave të njeriut, duke ia lënë atë në dorën Sekretarit të Brendshëm të vendosë se kush duhet të mbrohet dhe kush duhet të deportohet dhe sidomos duke përjashtuar pothuajse tërësisht gjykatat," thotë Adam. Ëagner, një avokat kryesor i të drejtave të njeriut. E ja që këtu nis dhe mos respektimi i të drejtave të njeriut nxjerr si deduksion unë! "Për shembull, viktimat e skllavërisë moderne nuk do të jenë në gjendje të përdorin ligjet e krijuara për t'i mbrojtur ato. Kjo sulmon idenë thelbësore të të drejtave të njeriut që të gjithë janë të mbrojtur dhe se shtetet, sipas KEDNJ, duhet t'u japin njerëzve akses në një mjet efektiv juridik. "shton ai. Po kështu vazhdon artikulli në CNN! Sigurisht jo si në median shqiptare që për hatër të urrejtjes ndaj Ramës bashkohen me ata që urrejnë shqiptarët si politikë në Britani! Po pse është urrejtje dhe nxirje e tyre? Ja çfarë tregon artikulli në CNN: Nëse projektligji kalon, nuk është e sigurt se në fakt do të çojë në deportimin e një numri të madh njerëzish."Me sa mund të shoh unë, kjo vetëm do të përshpejtojë deportimin e njerëzve që tashmë mund t'i deportonin ligjërisht," thotë Sunder Katëala i British Future, një institut i specializuar në imigracionin dhe integrimin.Edhe pse projektligji në teori i lejon qeverisë të heqë këdo që vjen ilegalisht, ka shumë të ngjarë që avokatët ta kundërshtojnë këtë dhe të pengojnë çdo lëvizje të tillë."Për sa i përket njerëzve që zbarkojnë në varka të vogla, nëse ata kërkojnë azil, qeveria do të jetë në një pozicion të ngjashëm me tani ku avokatët dhe gjykatat do të kundërshtojnë dhe vonojnë çdo dëbim."! Pra është një kotësi ligjore anti njerzve se sa pro jetës së tyre mund të them unë pa frikë sot kur Rama është në Londër! Po po vazhdoj me artikullin në CNN: Agjencia e OKB-së për refugjatët (UNHCR) ka thënë tashmë se projektligji, nëse miratohet, do të ishte një "shkelje e qartë" e Konventës për Refugjatët dhe u ka kërkuar ligjvënësve që "të rishqyrtojnë projektligjin dhe në vend të kësaj të ndjekin zgjidhje politike më njerëzore dhe praktike".Çka ngre pyetjen: pse qeveria po ecën përpara me këtë projektligj? Të gjitha partitë kryesore politike pajtohen se kriza e anijeve të vogla duhet të ndalet. Projektligji i ri, i cili në thelb i jep qeverisë të drejtën për të dëbuar këdo që zbarkon ilegalisht në MB, supozohet të jetë një pengesë për njerëzit që kërkojnë të udhëtojnë ilegalisht në MB. Kjo, në teori, duhet të thyejë modelin e biznesit të trafikantëve të njerëzve. Problemi u zgjidh? Jo mjaft, ose shumë pak. Ekspertët thonë se kjo do të funksiononte vetëm nëse njerëzit që përpiqen të hyjnë në Britani në këtë mënyrë mund të kenë lehtësisht rrugë të sigurta, ligjore për në vend. Në shumë raste këto nuk ekzistojnë dhe edhe nëse ekzistojnë, mund të çojnë në dëbimin e tyre nga MB gjithsesi. Por artikulli në CNN ka dhe diçka të rëndësishme që thotë: Qëndrimi i ashpër i qeverisë ndaj anijeve të vogla është kritikuar për motivim racor nga grupe anti-raciste dhe komentues të shquar -- më së shumti nga Gary Lineker, ish-kapiteni i futbollit anglez dhe emri i njohur. Diçka që qeveria e mohon. Shumica e njerëzve që kanë ardhur me këtë metodë kanë qenë nga Iraku, Irani, Shqipëria dhe Afganistani. Krahasoni këtë me njerëzit që kanë aplikuar për të ardhur në MB përmes metodave dhe programeve ligjore të krijuara posaçërisht nga qeveria, veçanërisht me njerëzit që ikin nga Ukraina dhe Hong Kongu, dhe ndryshimi është i madh. Shifrat e fundit tregojnë se 270,600 ukrainas kanë aplikuar për viza britanike, me 220,300 të lëshuara deri më sot. Gati 150,000 nga Hong Kongu kanë ardhur gjithashtu në Mbretërinë e Bashkuar pasi qeveria e bëri më të lehtë marrjen e vizave në dritën e goditjeve kineze në Hong Kong, sipas Hong Kong Ëatch, një shoqatë bamirësie me bazë në Mbretërinë e Bashkuar që mbron “Hong Kongerët” dhe ka punuar me njerëzit që vijnë në MB. Në të kundërt, 45,755 vlerësohet të kenë ardhur me varka të vogla në vitin 2022. Dhe pavarësisht retorikës më të ashpër të qeverisë, ky numër është një rritje nga viti 2018, kur ishte vetëm 299 persona. E qeveria është e së njëjtës ngjyrë dhe parti, po shtoj unë! Në skemën e madhe të gjërave, azilkërkuesit përbëjnë vetëm rreth 18% të të gjithë emigracionit në MB - duke përfshirë rritjen dramatike që nga fillimi i konfliktit në Ukrainë. E artikulli vazhdon - njerëzit në të gjitha anët e debatit pajtohen se sistemi i azilit në Mbretërinë e Bashkuar mezi është i përshtatshëm për qëllimin. Numri i rasteve të pazgjidhura është i madh - 166,261 raste të pazgjidhura në fund të vitit 2022. Kjo ka bërë që njerëzit të mbahen në hotele në kurriz të taksapaguesve në Mbretërinë e Bashkuar, gjë që e ka bërë çështjen një pikë tensioni si për të majtën ashtu edhe për të djathtën -- pse duhet që publiku të financojë një sistem që nuk funksionon? Ka pasur protesta si nga grupet kundër dhe pro imigracionit, në disa raste duke shpërthyer në dhunë. Mbështetja, thonë ekspertët, i bën të pakuptimtë çdo shifër të fundit mbi kërkesat për azil të miratuara ose të mohuara, pasi ato nuk përfaqësojnë saktësisht se sa e keqe është çështja.Për të përmbledhur, plani siç qëndron mund të jetë i paligjshëm, mund të jetë i pazbatueshëm, është quajtur racist dhe në fakt mund t'i përkeqësojë gjërat. E cila, përsëri, shtron pyetjen: pse? Një shpjegim mund të jetë gjendja aktuale e politikës britanike. Partia Konservatore në pushtet ka rënë në sondazhe vitet e fundit. Siç qëndrojnë gjërat, ka shumë pak gjasa që ata të fitojnë zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme. Tim Bale, profesor i politikës në Universitetin Queen Mary të Londrës, thotë se politika është "një rrëmbim mjaft i qartë ndaj një lloj votuesi që konservatorët duhet të mbajnë keq për të fituar zgjedhjet e ardhshme -- më të moshuar, më të bardhë, ndoshta më pak të arsimuar. dhe duke jetuar në pjesë më pak të pasura të vendit”.Harta elektorale favorizon partinë Konservatore në atë që është në gjendje të fitojë një shumicë me një përqindje më të vogël të votave se Partia Laburiste e opozitës. "Llogaritja për konservatorët është e qartë: nëse ata varen nga ata votues kryesorë, ata mund të mbajnë vendet që kanë në ato rajone të fushëbetejës, edhe nëse kjo do të thotë se ata sakrifikojnë një grup votuesish më liberalë në vende më të sigurta konservatore."Duke folur për ata votues liberalë, vlen të përmendet se ata tani janë shumica në MB -- të paktën kur bëhet fjalë për migracionin. Si konkluzion për mua, por dhe shumë si unë, projektligji për ndalimin e emigracionit “ të paligjshëm” është dhe problemi i madh politik dhe etik që ka Kryeministri Rishi Sunak për më tepër dhe ai një emigrant në origjinën e tij jo britanike në shikim “absurd” të parë, kur irracionalja të bën armik me një etni dhe popull! Nuk duhet të kalojë një ligj antinjeri. Edhe po kaloi do të jetë i pa zbatueshëm dhe jo përfitues. Do jetë humbje dhe do të arrijë të bëjë keq kryesisht të pa mbrojturëve!