BREAKING NEWS

Nga përmendja e emrit të Edi Ramës 6 herë në dosje, te mesazhet dhe takimet me ish-agjentin e FBI, mediat amerikane tregojnë si funksiononte skema dhe publikojnë informacionin që mund të tronditë kryeministrin shqiptar

Nga përmendja e emrit të Edi Ramës 6 herë në dosje, te
x
BREAKING NEWS

27 Janar 2023

27 Janar 2023
x
BREAKING NEWS

Fillove dhe ti si Berisha? Eksperti i ekonomisë shpërthen ndaj deputetes së PS-së: Na sillni fakte dhe jo komente

Fillove dhe ti si Berisha? Eksperti i ekonomisë shpërthen ndaj
x
BREAKING NEWS

SPAK ngre stekën/ Ambasadorja e BE zbulon arsyen e fortë përse zbarkoi në zyrën e Altin Dumanit: Çështje të bujshme që janë hapur dhe nuk mbaron këtu

SPAK ngre stekën/ Ambasadorja e BE zbulon arsyen e fortë përse
x
BREAKING NEWS

A po përgatiten sanksione nga BE për zyrtarët e korruptuar? Ambasadorja Hohmann zbardh të vërtetën

A po përgatiten sanksione nga BE për zyrtarët e korruptuar?
x
BREAKING NEWS

"McGonigal ishte ortak me 25% te një kompani shqiptare", Salianji: Edi Rama sot minimalisht duhet të dorëhiqet

"McGonigal ishte ortak me 25% te një kompani shqiptare",
x
BREAKING NEWS

A ka marrë përgjigje? E zbulon vetë Andi Bushati: Ja çfarë i kërkova dje me urgjencë ambasadës amerikane

A ka marrë përgjigje? E zbulon vetë Andi Bushati: Ja
x
BREAKING NEWS

BE godet Ramën: Nuk jemi dakord për fondet që kërkon kryeministri, çdo shqiptar e sheh çfarë kemi bërë ne

BE godet Ramën: Nuk jemi dakord për fondet që kërkon
x

Opinion / Editorial

Obskuriteti i kryefoltoristit Berisha, në optiken psikoanalitike

Obskuriteti i kryefoltoristit Berisha, në optiken psikoanalitike

Qendrimi i Sali Berishes forcerisht ne politike, si protagonist i shkaterrimit te vlerave opozitare, i kthyer tashme ne bartes destruktiv, perben rrezikun real te situates social politike ne Shqiperi. I gatuar nga gjithfare ndjenjash shqetesimi, agresiviteti e urrejtje, i modeluar si vete djalli brenda PD, nuk kursen asgje per te realizuar programet instiktive te sjjelljes se tij. E gjithe fiolozofia e ketij komunisti ekstremist, eshte e ndertuar mbi nje fije te sofistikuar djallezore, ku ka mundur t'ì shmanget te vertetes, qe perben dosjen e zeze te veprimtarise se tij. Protagonizmi i tij nuk ka patur asgje te perbashket, me endrrat e dhjetoristeve te viteve 90, per nje shoqeri vlerash te barabarte per te gjithe. Doktrina e tij u modelua dhe u pershkua nga fryma groteske, e perfituesit nga ndryshimet e situates social-politike, per te qene sundimtar mbi gjithcka, pa respektuar ligjet normat dhe rregullat mbi te cilat funksionojne shoqerite demokratike. Eshte per te ardhur keq qe brenda opozites, vazhdojne t'i besojne akoma doktrines se tij diabolike, e cila per shoqerine dhe politiken shqiptare, ka qene as me shume e as me pak,shfaqje direkte e destruktivitetit irracional, te shkaterrimit ne emer te shkaterrimit. Si rezultat i crregullimeve bipolare brenda te djathtes, si protagonist i ngjarjeve te shumta te natyres se krimit shteteror politik dhe ekonomik, ai vazhdon te kontaminoje politiken,demokracine,shoqerine, me mediat mbeshtetese te tij qe e i shkojne pas verberisht. Perse duhet humbur kaq shume kohe, duke ardhur rrotull protagonizmit te tij, si kercenues eminent i vlerave te demokracise dhe trazavac mitik i shoqrise? Perse duhet ta dine mire edhe ata qe sot heshtin, se kush eshte dyfytyresia e ketij njeriu, qe u ka shume borxhe shqiptareve? Perse nuk kane folur asnjehere, per veprat e tij monstruoze te shkaterrimit ekonomik, per vrasjet me urdher te tij pa lene gjurme, per retorikat me genjeshtra,mashtrime, e manipuilime, ne mbrojtje te interesave te tij? A duhet ta dine mbeshtetesit e tij, qe ky njeri edhe pse nuk e ka respektuar shtetin, ligjet dhe institucionin e dorheqjes, vazhdon te beje moral nga"tribunat" e disa mediave ,qe nuk i ndahen edhe kur shkon ne banjo? Akoma nuk e kane njohur keto media, "regjizorin"dhe "skenaristin" e improvizimit te ngjarjeve ireale, qe vihet ne krye te turmave, per marrjen e pushtetit me dhune"? Shprehje per paudhesite si shfaqje direkte, jane protestat kercenuese te tij, ashtu si edhe ajo e dates 6 Dhjetor perpara Samitit te BE, duke kundershtuar afrimitetin me projektet e saj, ne dobi te integrimit dhe progresit te vendit. Por ky njeri i gatuar ne guzhinat e komunizmit dhe UDB, me dosjet "Penicilina" ne Shqiperi dhe "Bisturia" ne Beograd, vendoset ne krye te Partise Demokratrike, pa u thelluar ne te kaluaren e tij, duke pritur oren historike te sundimit mbi te tjeret. Keshtu UDB duke shfrytezuar Rajersonin, nga qe CIA ne ato vite, mbeshteste ish Jugosllavine per ceshtjen e emigranteve, beri te mundur vendosjen e njeriut te saj ne krye te PD. Ky njeri me nje te kaluar negative, ku ne formimin ideor dhe moral te tij, ka sunduar dhe vazhdon te sundoje papergjegjshmeria, per gjithcka qe ka bere, ka shfrytezuar cdo mundesi ne dem te interesave te Shqiperise dhe Kosoves. Profoli i tij i veshur me vello te zeze, qe perben nje dosje voluminoze, e mbushur me fakte, prapaskena e mashtrime,e kane mbajtur ne pushtet padrejtesisht. Por cudia me e madhe eshte sepse, jo vetem opozita e shpartalluar ben te paditurin, por edhe drejtesia qe pritet te vere gurin e fundit me 2024, do te vazhdoje reformen e stergjatur si ne telenovelat turke, pa ju dhene asnje pergjigje shqiptareve. I etiketuar si politikan i djegur, bashkepuntor me agjenturat e huaja, akuzat me motive nga me monstruozet, si dhe braktisja e faktorit nderkombetar, nuk i bejne aspak pershtypje. Per te konfirmuar monstruozitetin e tij ne dem te Shqiperise, do te sjellim disa nga faktet qe e kompromentojne figuren e ketij protagonisti kobzi. Ishte Sali Berisha qe me ardhjen ne pushtet, se bashku me Gazideden e kthyen Shqiperine ne baze te fondamentalizmit Islamik. Ai e shfrytezoj ne maksimum bashkepuntorin tjeter te UDB Gazideden, duke i ofruar detyra te rendesishme, deri sa e fshiu nga lista,si deshmitar qe kishte shume te dhena per marrezite e tij. Te dy bashkepunuan per ndertimin e kullave binjake ne bulevardin qendror teTiranes, duke thirrur dhe strehuar terrorriste te rezikshem, qe fale sherbimit te CIA, u detyruan te ikin ne erresiren e nates pa u veshur mire. Ky akt fliste qarte se Saliu,kerkonte ta fuste Shqiperine ne lidhjen islamike.Per kete fakt duhet te shprehet ish. ambasadori yne ne Malejzi Ferit Hoti, i cili ka qene deshmitar per miljona dollare ,qe mori Saliu nga sheiket e vendeve islamike, ne forme bakshishi per strehimin e terrorristeve. Ne vitin 1996 vjen ne Rinas ish.kryetari i OCP Jaser Arafat, i cili i kerkon Saliut premtimin per dhenien e armeve dhe municioneve, ndryshe e kercenoj se do ta zhdukte fizikisht me strukturat e tij. Deshmi si nje agjent i vertetuar serb, eshte marrja e 17 miljon dollareve ne ambasaden e ish Jugosllavise ne Paris ne vitin 1994, i shoqeruar nga Azem Hajdari, Ali Spahia, dhe Pjeter Arbnori,qe fatkeqesisht nuk jetojne me, por dhe qe nuk ishin ne dijeni te marrjes se dollareve. Por ketij akti do t'i dilte tymi ne parlamentin Serb, kur anti-shqiptari Sheshel i kerkoj spjegime Miloshevicit, ai me qesendi i pergjigjet:" Shikoje Shqiperine si eshte djegur dhe se si vriten me njeri tjetrin, ne mund ta pushtojme ate vetem me shoqaten e gjuetareve te Serbise". Keto pak fjale spjegonin qarte,apokalipsin e vitit te mbrapshte 1997, ku ne qender te kesaj tragjedie,qe cuditi Evropen ishte komunisti i PPSH, sherbetori i bllokut te kuq dhe poliagjenti ant-shqiptar Sali Berisha. Sa te jete ky njeri ne qender te politikes dhe mediave tallava, eshte dhe mbetet si nje arme e shkaterrimit ne mase, per demokracine dhe shoqerine shqiptare