BREAKING NEWS

Falsifikimi i rezultatit në zgjedhje, Policia del me njoftim zyrtar

Falsifikimi i rezultatit në zgjedhje, Policia del me njoftim zyrtar
x
BREAKING NEWS

“Jemi përballë eventit të madh”, Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm për Shqipërinë: Varet nga Rama dhe...

“Jemi përballë eventit të madh”, Spartak Ngjela
x
BREAKING NEWS

“Thika pas kurrizit”, Braçe tregon arsyet pse u largua nga qeveria e përplasjet me Ramën: S'kishte vend për dy

“Thika pas kurrizit”, Braçe tregon arsyet pse u largua nga
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur italian paralajmëron planin e frikshëm të Kinës që po alarmon NATO: Pas Putinit, ja “tërmeti” që do të shkaktojë Xi Jinping 

Gazetari i njohur italian paralajmëron planin e frikshëm të
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të ndodhë? Spartak Ngjela lëshon paralajmërimin ‘bombë’

Çfarë pritet të ndodhë? Spartak Ngjela lëshon
x
BREAKING NEWS

Sporti shqiptar në zi, ndahet nga jeta ish-volejbollisti i Kombëtares (EMRI)

Sporti shqiptar në zi, ndahet nga jeta ish-volejbollisti i Kombëtares
x
BREAKING NEWS

Shpërthimi në hotelin e drejtorit të FSDKSH/ Reagon menjëherë policia dhe zbardh detajet zyrtare: Lënda plasëse ishte vendosur në …

Shpërthimi në hotelin e drejtorit të FSDKSH/ Reagon
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet/ Kush ishte objektivi? Tritol hotelit në pronësi të ish-drejtorit të Aluiznit. Ja posti drejtues që mban (Emri)

Zbardhen detajet/ Kush ishte objektivi? Tritol hotelit në pronësi
x

Opinion / Editorial

Pa “finesë e filozofi”, ja cili është sot problemi politik në Shqipëri

Pa “finesë e filozofi”, ja cili është sot problemi

Janë konsumuar e po vazhdojnë që të konsumohen shumë energji, opinione, analiza, politika, media, prognoza, propozime e deri edhe shumë mendimtarë “filozofë” që na sygjerojnë zgjidhje dhe se cili është problemi politik që ka sot Shqipëria. Dhe ajo që vihet re është se këta mendimtarë , politikanë, mediatikë e “filozofë” zgjidhjet i shohin në këndvështrim të anshëm, servil e mercenar sipas  interesave personale të tyre, pra individë të  politizuar. Pa u zgjatur shumë them se problemi politik që ka sot Shqipëria dhe zgjidhja është vetëm largimi sa më parë nga pushteti i Edi Ramës dhe i qeverisjes së tij tejet të dëmshme e të korruptuar  dhe si një qeverisje kundër interesave kombëtare, por nga ana tjetër jo më shpresë e politikë për rikthim në pushtet të  Sali Berishës me kasten e tij që kjo të shikohet si zgjidhje. Pasi po për këto arsye edhe ishpushteti i Berishës u ndëshkua me votë në vitin 2013, dhe po për këto arësye edhe u shpall ai “non grata”.  Si ajo politikë që kërkon që ta mbajë Edi Ramën në pushtet, edhe ajo tjetra për rikthimin e Berishës: që të dyja janë problemi politik më i madh që kanë sot shqiptarët. Zgjidhja është vetëm ndëshkimi dhe dëbimi i këtyre të dyve si dhe të Ilir Metës  në pension politik. Nuk është e nevojshme për të sjellë fakte dhe argumente , pasi me  të tilla është i tejmbushur tranzicioni politik në Shqipëri, prej të cilave Shqipëria mbeti e fundit në rrugën e demokracisë,shtetit ligjor, zhvillimit,progresit dhe gjithmonë mbeti në udhëkryqe, konflite e paqëndrueshmëri politike. Jam kundër të gjithë atyre avokatëve “intelektualë” të cilët janë rrjeshtuar sipas servilizmit të tyre me njërin apo me tjetrin krah, pasi kush më shumë e kush më pak, e gjithë politika e vjetër e tranzicionit në Shqipëri është mëkatarja më e madhe prej të cilave Shqipërisë i kanë ardhur gjithë këto të këqija. Duhet sa më parë dhe është imediate largimi nga pushteti i qeverisë Rama, si me e keqja qeverisje në historinë e Shqipërisë. Ndërsa prej 100 vitesh shtet,  përsa i përket politikës së Tiranës si pro dhe në mbështetje të Kosovës kjo politikë është e vërtetë si e tillë aq sa është e vërtetë përralla politike. Politikisht, Kosova fatkeqësisht në këto 20 vite funksionoi si ajo në Shqipëri. Zgjidhja në Kosovë erdhi nga verdikti i popullit, pasi me Albinin dhe Vjosën vërehet që për herë të parë politika shtetërore shqiptare funksionon në kornizën dhe formatin e interesit kombëtar shqiptar. Kjo duhet të ndodhë edhe në Shqipëri, pra duhet një politikë dhe elitë e re politike për t’u ndarë njëherë e mirë nga fantazmat dhe nga e kaluara politike, nga korrupsioni dhe nga politika e papërgjegjshmërisë kombëtare. Kjo është zgjidhja urgjente që duhet në Shqipëri , dhe cdo përpjekje tjetër për qarkullimin e elitës së vjetër është një përpjekje për arnimin e politikës së vjetër zhele.