BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Opinion / Editorial

Pazaret e Partisë së Lirisë se Metës që sjellin anarki

Pazaret e Partisë së Lirisë se Metës që sjellin anarki

Dje ne komunikimin me gazetaret Ilir Meta permendi termin pazar dhe solli nje shembull se i kishte propozuar Bashes Kryeministrin dhe Meta President. Pazaret e Ilir Metes ne keta 20 vitet e fundit te demokracise kane prodhuar vetem anarki dhe destabilitet politik ne vend. Nje Mik i Ilir Metes dhe Berishes politikan i dores se dyte permend shpesh termin pazar. Sic duket I ka mesuar nga Meta dhe I eshte kthyer ne forme te menduaru dhe vepruari politik. Eshte pikerisht ky model qe ndikoi ne votimet e vitit 2013 duke i dhene LSI se 200 000 vota nga votat e demokrateve. Keta vota e forcuan Meten qe kishte vetem 5 deputete per te marre 17 deputete qe nuk sollen liri por anarki me Aleancen e Qelbesirave te Edi Rames fale vetem pazareve dhe jo programeve dhe doktrinave politike. Keta pazare te Metes me Ramen e ndihmuan Rilindjen te ndikoje te sistemi i drejtesise reforma zgjedhore per zgjedhjet lokale dhe te megaskandali i Incerneratoreve. Sot Ilir Meta genjen dhe shpif duke akuzuar PD ne dhe Lulzim Bashen per pazare me Ramen. Ne te vertete eshte krejt e kunderta. Gerr merret dhe pazaret e Metes duhet te martin fund. Ne konferencen e fundit te shtypit pavaresisht se perpiqej te ishte aktiv Ilir Meta ishe shume anemik dhe i pasigurte ne genjeshtrat e tija. Elektorati i PD se nuk i beson ne genjeshtrve dhe bisedave pa lidhje logjike te nje politikani qe ka krijuar sistemin e pazareve dhe nuk mund te sjelli liri referendume por vetem anarki. Ilir Meta me dy gishtat nuk mund te genjejne demokratet e ndershem. Dy gishtat lart te Metes sfiduan haptas Sali Berishen por nuk mund te genjejne demokratet qe i kane kuptuar lojerat e Metes Rames dhe Sali Berishes. Demokratet e vertete kerkojne lirine integrimin dhe rritjen ekonomike largimin e Edi Rames dhe nuk duhet ti besojne politikes se vjeter qe sjell vetem anarki dhe nuk ndikon per ndryshimin e vertete te situates aktuale.