BREAKING NEWS

Drejtësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë të re avokatja e njohur e vendit tonë, kishte nevojë për transplant të palcës jashtë vendit, Adriatik Lapaj jep lajmin e trishtë: Do më marrë shumë malli!

Drejtësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë
x
BREAKING NEWS

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet
x
BREAKING NEWS

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në deklaratën që bëri në Izrael, ja për çfarë bëhet fjalë

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në
x
BREAKING NEWS

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre pikëpyetjet e forta

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina “merr me vete” Poloninë në fazën tjetër

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina
x
BREAKING NEWS

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra dhe vajza, jemi të rrezikuara

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra
x
BREAKING NEWS

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi Ramën, ja çfarë pritet të ndodhë

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi
x
BREAKING NEWS

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e fundit të 35-vjeçares para se të vritej nga burri: Pasha këtë fëmijë që kam me lind sonte…

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e
x

Opinion / Editorial

PD e Alibeajt, formë praktike e djathtë në administrim!

PD e Alibeajt, formë praktike e djathtë në administrim!

PD Alibeaj duhet të prezantojmë me kandidatët dhe programin një formë praktike të djathtë në administrimin e qyteteve. Qytetarët kanë nevojë për zgjidhje të problematikave që kanë dhe nuk duan shumë teori. Në 32 vite PD ka prezantuar kandidatë me maskë të djathtë dhe me sjellje politike të majta në kurriz të votuesit të djathtë dhe tradicional. Shembulli më konkret ka qenë e djathta shkodrane, ku votuesi i djathtë  mendoi  se po voton alternativën e djathtë, por edhe aty ndikoi Berisha duke emëruar N/Kryetarin e Bashkisë një mbështetës të vet fanatik duke ndikuar negativisht tek e djathta dhe doktrina e djathtë. PD 32 vite në pushtetin lokal ka prezantuar një logo të djathtë, por kandidatët dhe drejtuesit lokal kanë qenë të majtë në mentalitet. Kur kandidatët e PD-së kanë qenë të djathtë, Berisha ka ndikuar tek ideologjia dhe programi i tyre të zbatohet me metoda të majta ose autoritare duke i urdhëruar nga Tirana. Psh në Bashkinë e Tiranës kanë kandiduar me siglën e PD-së si të djathtë por kanë dëmtuar rëndë interesat e tiranasve autoktonë dhe të djathtëve. Modeli i vetëm modern i djathtë në Tiranë ka qenë kandidatura e Z. Lulzim Basha. Kandidatët e tjerë kanë përfaqësuar klanet e tyre në dëm të së djathtës praktike  në administrim dhe qeverisje lokale. Edhe në Shkodër si gjoja bastion i PD-së dhe së djathtës drejtuesit lokal kanë bërë politikë të majtë në dëm të djathtëve shkodranë të urdhëruar nga neo-marksisti Sali Berisha. Në 32 vite në bashkitë e djathta nuk ka funksionuar programi i djathtë por metoda të majta edhe në dëm të keqpërdorimit të fondeve publike me vende pune, tenderë dhe dëmtimin e të djathtëve në Bashkinë e Shkodrës. Një shembull te tille e kam përballuar vetë në vitin 2012 në dëm të pronës private. Prandaj PD dhe Alibeaj duhet të prezantojnë një formë praktike të djathtë në administrim, mbasi doktrina e PD-së pro perëndimore është antikomunizmi si ide dhe veprim që i ka bërë një dëm të madh së djathtës dhe keqpërdorimit të fondeve publike në vite. Po sjelli një shembull kur gjoja të djathtët i kërkonin Princ Vidit, për ta prekur pak arkën e shtetit, mentaliteti 100 vjeçare i fondeve publike që duhet të marrë fund në Shqipëri. Programi i djathtë në administrim duhet të jetë edhe filozofia e menaxhimit të qyteteve në Shqipëri duke i dhënë fund administrimit të majtë në dëm të publikut, qytetarit dhe pronës në 32 vite.