BREAKING NEWS

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës, reagon Met Rrumbullaku

“Gerti Shehu agjenti i policisë”/ Sulmi ndaj Berishës,
x
BREAKING NEWS

Mblidhet Bordi i Transparencës, ulet çmimi i naftës dhe benzinës

Mblidhet Bordi i Transparencës, ulet çmimi i naftës dhe
x
BREAKING NEWS

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet shkaku kryesorë, dyshohet se biznesmeni i njohur...

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon performancën, ja veprimi që bën Vuçiç (FOTO)

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon
x
BREAKING NEWS

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep shpresë: Nuk duhet pritur fundi

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep
x
BREAKING NEWS

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të shmangen spekulimet dhe...

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të
x
BREAKING NEWS

“85 mln euro mbështetje buxhetore”/ Von der Leyen jep lajmin e mirë për Shqipërinë

“85 mln euro mbështetje buxhetore”/ Von der Leyen jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

Pse u zgjodh Tirana për Samitin? Presidenti i KE zbulon arsyen

Pse u zgjodh Tirana për Samitin? Presidenti i KE zbulon arsyen
x

Opinion / Editorial

PD e Shqipërisë duhet rithemeluar, por duke përzënë ish-komunistët dhe spiunët e ish-regjimit

PD e Shqipërisë duhet rithemeluar, por duke përzënë

Procesin e “rithemelimit” të Partisë Demokratike e kishte filluar në fakt Lulzim Basha, e ndërsa këta të foltores së  Berishës në fakt janë ata që e kishin marrë peng PD-në e që duhej që të largoheshin në mënyrë që të clirohej PD-ja. Foltorja e përdori termin “rithemelim” të PD-së vetëm për të mashtruar antarësinë e PD-së,për mashtrim   publik,mediatic e ndërkombëtar sikur ata janë Partia Demokratike, por në fakt ata janë rrëmbyesit e pengmarrëesit e saj të cilët vetëm sa e kanë shfrytëzuar dhe synojnë që gjithmonë ata ta shfrytëzojnë Partinë Demokratike për interesa personale e klanoro-fisnore.Në këtë synim të tyre foltoristët dhe Berisha kishin aleancë të fshehtë edhe me anën tjetër të politikës së vjetër , atë të majtë PS e LSI. Trekëndëshi i Bermudës, politika e vjetër, Berisha, Rama e Meta, janë e keqja që kanë marrë peng demokracinë, shtetin, shoqërinë dhe drejtësinë,  e që Shqipëria prej tyre ka mbetur e fundit në rrugën e emancipimit dhe të  progresit.Sot duhet një Parti  Demokratike e përtërirë që të marrë përsipër misionin për shkatërrimin e këtij trinomi të së keqes kombëtare. Po është e drejtë, e vërtetë dhe e domosdoshme që Partia Demokratike e Shqipërisë duhet që të rithemelohet, por ama që të jetë ky një rithemelim real ai duhet që të përzejë e ta pastrojë  PD-në nga   të gjithë ishkomunistët e devotshëm si Sali Berisha me kompani dhe nga ishsigurimsat e spiunët e krimit të ishtregjimit komunist. Ky do të ishte me të vërtetë rithemelimi apo ringritja e Partisë Demokratike. Dhe këtë duhet që ta kërkojnë e mbeshtesin  me këmbëgulje antarësia e PD-së. Që të bëhet kjo duhet braktisur dhe izoluar lëvizja regresive dhe antiPD e foltores, gjë e cila edhe po ndodh fuqishëm sidomos  pas shpalljes non grata nga SHBA dhe Britania e Madhe  për korrupsion të lartë ishkreun e PD-së Sali  Berisha, i cili plotëson  kriteret kryesore për të cilat Basha me të drejtë e dëboi dhe e përzuri nga Grupi Parlamentar i PD-së dhe madje edhe nga PD-ja.  Këto kritere që më shumë e vetëpërjashtuan Berishën nga PD janë:  a para si një ishkomunist i devotshëm  me jetëgjatësinë me të madhe si antarë i Partisë Komuniste Shqiptare; e dyta si shëmbulli më i keq për korrupsion i shpallur “non grata” nga SHBA dhe kriteri i tretë është sulmi banditesk për të pushtuar Selinë e Partisë Demokratike që ndodhi me 8 Janar 2022. Dhe a mundet që ky dhe foltoristët e tjerë pas tij të pretendojnë sikur ata e kanë rithemeluar PD-në, kur ata janë tipikët antiPD?! Ku e gjejnë të drejtën që ai dhe foltorja që të flasin në emër të PD-së, kur PD -ja zyrtare është ajo që njihet nga Gjykata, nga institucionet e shtetit dhe nga ndërkombëtarët. Pra, PD-ja zyrtare është de fakto ajo me të cilën Basha e ka filluar procesin drejtë të lustracionit, dekomunistifikimit, dekorruptimit e të shkëputjes nga tranzicioni.Madje Basha ka këmbënguluar duke propozuar e kërkuar gjithmonë dekrimminalizimin, dekorruptimin dhe dekomunistifikimin jo vetëm të PD-së por të të gjithë politikës shqiptare.