BREAKING NEWS

"Prapaskenat" e forta nga gazetarja e njohur, zbulohet faktori që mund të përmbysë rezultatin në Shkodër

"Prapaskenat" e forta nga gazetarja e njohur, zbulohet faktori që
x
BREAKING NEWS

Zbulohet lëvizja e Ramës! Gazetarja zbardh detajet: Ja deputeti që lë mandatin për t’u bërë kryebashkiak (Emri)

Zbulohet lëvizja e Ramës! Gazetarja zbardh detajet: Ja deputeti
x
BREAKING NEWS

“Si u vu në lëvizje SHBA nga korrupsioni i Ramës”, ish-deputeti plas deklaratën e fortë dhe bën denoncimin e bujshëm

“Si u vu në lëvizje SHBA nga korrupsioni i Ramës”,
x
BREAKING NEWS

Heqja e kamerave, eksperti Karamuço zbulon gabimin e madh të policisë: Operacion i gabuar, ja çfarë duhej bërë

Heqja e kamerave, eksperti Karamuço zbulon gabimin e madh të
x
BREAKING NEWS

"Ishte njeriu i afërt i Vis Martinajt"/ Artan Hoxha zbardh detajet e forta nga atentati i Ylli Brahimit: Atentatorët bllokuan valët e kamerave

"Ishte njeriu i afërt i Vis Martinajt"/ Artan Hoxha zbardh
x
BREAKING NEWS

"McGonigal i bëri të gjithë matufë", Likometa reagon për korrupsionin e ish-agjentit: Ka përpjekje për të njollosur Edi Ramën në SHBA

"McGonigal i bëri të gjithë matufë", Likometa
x
BREAKING NEWS

Analisti zbërthen lëvizjen e dyshimtë të Bashës: Po luan me mendjen e Berishës, në momentin...

Analisti zbërthen lëvizjen e dyshimtë të Bashës: Po
x
BREAKING NEWS

Ramës do t’i konfiskohen dhuratat nga FBI? Ish-deputeti zbardh detaje nga hetimi: Ja çfarë pritet të ndodhë

Ramës do t’i konfiskohen dhuratat nga FBI? Ish-deputeti zbardh detaje
x

Opinion / Editorial

Pellazgët hyjnorë dalin nga varri dhe apelojnë “vëmendje Dodonës Shqipëri”

Pellazgët hyjnorë dalin nga varri dhe apelojnë

Historianët e lashtë shkruajnë për popullsi të madhe në qytetin Dodonë. Thëniet e tyre provohen në terrenin konkret të Kamnikut Neolitik me mbi shtatë varreza në territore të gjera që nuk ju dihet periudha. Dy varre të lashta me eshtra më të gjata se aktualet të zbuluara rreth viteve 1966 dhe mbjellja e qërshive u bënë shkak për zbulimin e jashtëzakonshëm të lashtësisë që toka ruante në gji si flori. Asnjë prej tyre nuk u është bërë ADN-ja dhe nuk u është kushtuar rëndësia historike. Debati për lashtësinë e Kamnikut ka ngjallur interesin e banorëve të cilët sjellin të dhëna të reja. Fatmir, Xhevdet, Agim e Bashkim Murallari, apo Xhevdet Beqiras, etj rrëfejnë për qeramika, varre dhe gjurmë të shumta kovaçane. Një varr me kafkë e gishta sa dyfishi i aktualeve në gropën e shtyllës që çon energji për te antenat e kanë spostuar dhe eshtrat janë kujdesur t’i mbulojë. Mijra varre janë zbuluar në Shënmitra e Çukëz kur janë pluguar tokat me martinel. Banorët u thafshin mbi dhe por grushtit të vdekjes askush nuk i shpëton dot. Të ndjerët Selim Seiti dhe Feta Fetallari shkuan te paraardhësit tanë. Ata lanë shumë kujtime por dhe të tjera morën me vete. Rifillimi studimit multidisiplinar i ndërprerë në vitin 1970 është imediat. Banorët do të jenë pikë reference për zbulime të reja e mbase do të gjenden furra origjinale dhe surpriza të tjera. Befasues është një varr i lashtë i zbuluar rastësisht prej erozionit te Bregu i Dautit mbi shkëmbin e zi te kodërza e shurit ku askush nuk e mendonte që varrezat shtrihen nga Mencka në gjatësi në jug në rreth 500 m. Ai po bind skeptikët si ka mundësi që as të parët nuk mendonin se në mes të kories të kish varreza. Eshtrat duhen egzaminuar shkencërisht që të krahasohet ngjashmëria me varet në Selcë apo te pellazgëve etruskë në Itali, etj në hapësirën gjeografike dodoniane. Zoti e di sa të tjerë pellazgë hyjnorë prehen në Kamnikun Neolitik. Gjurmë të vjetra dhe varresh ka gjithandej fshatit që afër Osnatit, nga Langarica në Goricë e Sellarë të cilave banorët po u kushtojnë vëmendje historike. Varret janë prova të shtuara të qytetit të lashtë Dodonë i cili edhe pse ka shfaqur majën e ajsbergut me prova arkeologjike të mjaftueshme kërkon vëmendje studimore shkencore. Qyteti i shenjtë i perëndisë të perëndive Dodona Pellazgjike, mendoj se ka qenë i preferuar për prehjen e përjetshme të hyjnive pellazge e me radhë mbretër e komandantë ushtrie. Pellazgëve hyjnorë u kanë kushtuar vëmendje qindra historianë e studiues që prej lashtësisë por shumë pakë për të mos thënë aspak pellazgëve të Kamnikut Neolitik që është qendra e Pellazgëve. Fenomenet dhe objektet arkeologjike pothuajse janë inventarizuar dhe nuk janë analizuar e vlerësuar në sinkron me simbolet mitologjike e fetare e kryesisht me Lisin e Mirë të Shenjtë, simboli ky/c dhe AND-ja e qytetit të lashtë Dodonë i shquar për tempullin më të lashtë mbi dhe. Paraardhësit tanë sollën trashëgimi të vyer materiale, kulturore e shpirtërore për brezat e ardhshëm e cila duhet vlerësuar nga institucionet përgjegjëse kulturore e shkencore. Krenohem me pranimin e xhubletës shqiptare si trashëgimi botërore nga UNESKO. Çfarë bëhet për trashëgiminë neolitike të Kamnikut: Lisi i Mirë i Shenjtë, terakote, vazot kambanë dhe krejt Shkëmbi i Larmë si monument natyror e shenjtërimi ku është gjetur dhe Kulti i Nënës së Madhe, simbol i Krijuesit. Paraardhësit tanë patriotë e të shenjtë kanë luftuar dhe derdhur gjak për krenarinë kombëtare. Angazhimet institucionale ndaj zbulimit të qytetit të lashtë Dodonë është vlerësim për pellazgët hyjnorë që kanë lënë gjurmë për krenarinë kombëtare dhe qytetërimin e popujve. Vargjet e heroit të Popullit Kristaq Tutulani janë himn për vëmendje të shtuar Dodonës Pellazgjike. “Shqipërisë”: Shqipëri/ Himn i trëndafiltë/ Çelur në agim lirie / Në zëmra djalërie,/Rreth vatrash varfërie/ Një këngë: “Shqipëri!” 2- Ilirë lundërtarë/Arbëreshë kordhëtarë,/ Krijuat një poezi/ E gjithnjë lindët shpresa/Tek lidhet besa-besa:/ “Ja vdekje, ja liri” 3- Ku pena çel një dritë/ Dhe puna pëshpërit,/ Kreshento një simfoni,/ Ku bujku mbjell një jetë/ Dhe kor një të vërtetë/ Ku djeg një mall i ri/ Shqipëri… Dodona dhe Lisi ishin qendra e Pellazgëve paraardhës të ilirëve.