BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Opinion / Editorial

Presidenti dhe askush të mos tutet për të vërtetat!

Presidenti dhe askush të mos tutet për të vërtetat!

I nderuari K/ministër! Presidenti duhej të përmendëte në fjalimin e ti të betimit,për të gjithë perjudhat hostorike të Shqipërisë!Ai përmendi Skënderbeun,Ismail Qemalin dhe pak  luftën antifashiste Nacional Çlirimtare.Në kohën që ka hapsira mjaft për të folur për historinë e Shqipërisë!.Nuk duam errësim të asnjë përjudhe,por të vlerësohen ashtu siq kanë kaluar ata përjudha,me të mirat dhe të këqijat e saj!Nëse Ismail Qemal bëri aktin historik të pavarësisë së Shqipërisë.Ai brënda pak muajsh u elimunua nga dashakeqësit e Shqipërisë në perendim.Edhe koha e Zogut ka qenë e mjaftueshme ti thuhen ç'farë ishte e mirë dhe ç'farë jo,pasi historia i përmban.Deri tek arratisja dhe rrembimi i Bankës.Por të leshë pa përmendur përjudhën Socialiste,do të thotë ose nuk ke lindur dhe as jetuar në Shqipëri!Ajo ka qenë përjudha më e gjatë dhe më e lavdishme e gjithë historisë,si u gjend Shqipëria pas luftës së dytë botëror..Dihet që ç'farë bëri Ismail Qemali për pavarësinë, u ZHBË me pushtimin nga fashisto-nazizmi.Vetëm lufta nacional çlirimtare çliroj vendin dhe risolli pavarësinë!.Apo nuk ka ç'farë të flitet për perjudhën mbi 40 vjeçare,kur Shqipëria doli krejt e shkatërruar dhe ç'do gjë duhej nisur nga e para.Fillimisht me dy plane dyvjeçare filloj zhvillimin e vendit.Pastaj me planet pesë vjeçare zhvilloj dhe konsolidoj ekonominë,deri tek H/C gjigande të parmetrve botërore dhe gjithë industinë e vendit.Si naftën,bakrin,kromin e shumë fabika e ngritje qytetesh atje ku zhvillohej ndustria.Po bujqësia që bënte namin Malarja në myzeqe nga mushkonjat.Ku u hapën kanale kulluese dhe vaditëse për të gjtha fushat si në jug dhe në veri.Kujtoni kanalin Vjosë,Levan,Fier qindra km.Apo hapjen e kënetës si Torovicës e tjerë që u përfituar me mijëra hatokë!Duke shtuar sipëfaqën e tokës me mbi 355 mijë hektorë në zhvillimin jetik të vendit.S'ka pse të tutet askush  për këto të vërteta as presidenti dhe askush tjetër s'duhet të kenë komplese për këto të vërteta dhe të tjera që historia është plot dhe tregon ashiare që tufëzat e ngritura nga shteti ynë si TUFA-zat duan ta shkatërrojnë historinë tonë.Por historinë,populli i vuajtur e ruan nën gjuhë!!.Po të mirat në shkollat dhe spitalet kush i bëri si ajo kohë etj..Në kohën që nga lëvizjet"Demokraturike" i shkatërruan.Brezi ynë ka punuar me djersë dhe sakrifica në atë kohë për zhvillimin e ekonomisë dhe të bujqësisë.Që s'kanë si ti harrojnë.Ndaj dhe kur nuk përmendën,nga drejtes si ju,këtë plejadë legjendare e fyejnë rendë!.Etj.Thuani të vërtetën për mirë dhe për keq, se  dhe Enveri po të ishte gjallë do tu fërkonte krahët.Sepse ne i themi të badhës të bardhë dhe të zezës e zezë!Për vetëm të vertetën e vetëm të vërtetën!.Pse trembëni ?Veprat e asaj kohë,ndonse pak kanë mbetur por me krenari  funksionojnë.Ashtu si dhe ne' krenohemi se kemi punuar me ndërghegje aty ku na thërriste atdheu.Dhe shumë mirë kemi bërë! .Ka mjaftë për të shkruar që nga përjudha e luftës deri në'90-ën,që nuk kanë të mbaruar.Ndaj mos u tutni se nuk mund të qendojmë pa përmendur mundin tonë!.Sa do të mundohen ta hedhin poshtë laperët demokratikas që nuk lanë gjë pa shkatërruar e rrëmbyer për 32 vjet,pa venë asnjë gurë,nga pasuria e krijuar me djersën tonë për 45 vet me rradhë! Ndaj i themi presidentit që të ngrihet në piedestalin e mbrojtjes së vërtetës se vetëm pikë fiton  në se don urimin tonë.Ne jemi këtu dhe do të monitorojmë!Prandaj përmende pa ndroje punën dhe djersën tonë.Por si për luftën për çlirim dhe për ndertimin shoqërisë shqiptare s'ke nga i shmengesh Enverit që e ka drejtuar këtë vend që nga lufta për 45 vjet.Dhe ne' e quajmë kohë legjendare dhe të ARTË.Ç'do gjë që bëhet e keqe mbi këtë kohë ,ajo është e shëndritëshme shumë qartë! .Dhe kush ka shtresën tonë në mbështetje;qëndron në pushtet shumë gjatë!Kurajo president shëndrit mbi palët.!