BREAKING NEWS

Zgjedhjet lokale, Lorenc Vangjeli bën paralajmërimin e fortë për PL: Ja për çfarë do të luftojë partia e Metës

Zgjedhjet lokale, Lorenc Vangjeli bën paralajmërimin e fortë
x
BREAKING NEWS

“Televizionet shqiptare paguhen nga rusët”, Ngjela jep alarmin dhe paralajmëron: SHBA e pranoi, nuk flasin me emra, por...

“Televizionet shqiptare paguhen nga rusët”, Ngjela jep alarmin
x
BREAKING NEWS

Rama tërhoqi vendimin për rritjen e çmimit të energjisë, ERE del me njoftimin e papritur

Rama tërhoqi vendimin për rritjen e çmimit të
x
BREAKING NEWS

Partia Demokratike jep njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë pritet të ndodhë nesër

Partia Demokratike jep njoftimin e rëndësishëm, ja
x
BREAKING NEWS

‘1 milion euro xhiro në ditë’, gazetari zbardh detaje të reja nga biznesi i Vis Martinajt: Kishte lidhje me elementë të botës së krimit në të gjithë Shqipërinë, fitimet rriteshin për shkak të...

‘1 milion euro xhiro në ditë’, gazetari zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

“Ballkani më i rrezikuar se kurrë”, Mediu bën paralajmërimin e frikshëm: Jemi në “luftë” me Iranin ndërsa qeveria...

“Ballkani më i rrezikuar se kurrë”, Mediu bën
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e bosit të lojërave të fatit, gazetari zbulon kush po i publikon fotot e Vis Martinajt

Zhdukja e bosit të lojërave të fatit, gazetari zbulon kush po i
x
BREAKING NEWS

Fantastike! Liberalizimi i vizave, Kosova merr lajmin e madh nga Greqia

Fantastike! Liberalizimi i vizave, Kosova merr lajmin e madh nga Greqia
x

Opinion / Editorial

Pse Berisha dhe Meta nuk morën pjesë në protestë?

Pse Berisha dhe Meta nuk morën pjesë në protestë?

Për Jonadën 7 vjeçare, që i mori jetën një skafist kapriçoz në plazhin e Potomit,janëderdhur shumë lot e dhimbjengagjithë shqiptarët. Për këtë ngjarje tragjikeu organizuandhedy protestanga shoqëria civile. Brendakësaj dhimbjejeka edhe hipokrizi, ka edhe përpjekje për përfitimpolitik. Hipokrizia më e madhe e protestës sëparë ishte pjesëmarrja nëtë e Sali Berishës dhe Ilir Metës. Po pse Berisha dhe Meta nuk morën pjesënë protestën e dytë, për të cilën patën deklaruar se do ta mbështetnin fuqimisht?! Së pari dyshja Meta-Berishae kuptuan se shqiptarëtnuk i duan e nuk u shkojnë më pas. Këtë e shprehu qartë një telefonuesiemisionevetëmëngjesit në TV: “Më dhemb shpirti për Jonadën-tha ai. Desha të marr edhe unë pjesë në protestë, por kur pashë aty Sali Berishën, e Ilir Metën, që i kanë sjellë gjëmat më të mëdha këtij vendi,u tërhoqa.“ Duke u frikësuar ngaprania e kësaj dyshejetë degraduar politikisht, protesta e dytë qeshumëmë e vogël në numër. Shqiptarët e kanë kuptuar se dyshja Berisha nuk kanë alternativë tjetër përtë marrë pushtetin,përveçse shfrytëzimittë vdekjeve të të tjerëve. Arsyeja e dytë e mospjesëmarrjes është seMeta dhe Berisha ,edhe pse hiqen sikur bashkëpunojnë, prapë janë dyshues ndaj njeri -tjetrit. Ata vuajnë nga egoja se kush ka më shumë mbështetës, kush do të jetë komanduesiivërtetëi opozitës, sidomos tani kur janë dalluar qartë tre grupe, i Berishës, Bashës dhe Metës,të cilët luftojnë ashpërsisht përt’i ngrënë kokat njeri- tjetrit. Biles po argumentohettani se edhe dosjen e Metës sispiun e ka nxjerrëBerisha.Së treti Berisha dhe Meta nukështë se u digjej zemra për Jonadën, atadonin të bënin ca zhurmë për tëlarguarvëmendjen e shqiptarëve nga shpallja non grata dy herë e Berishës dhe zbulimi i dosjes së Metës si bashkëpunëtor i Sigurimit. Së fundi Berisha dhe Metau dekonspiruan krejtësisht në hiletëe tyre për të përdorur shoqërinë civile si organizuese të protestave. Ata që i udhëheqinprotesta të tilla, janë militantët më qesharakë dhe më të papranueshëm nga opinion publik, ata që i kanë ngjyer mirë duartnë mjaltin e pushtetit të Berishës dhe Metës. Berisha dhe Meta “kanë djegur” pushimet e gushtit, për tëpërgatiturprotesta të fuqishme në shtator, ku sipas tyre “një vjeshtë ripërtëritësepërdemokracinë në Shqipëri po afron”! Nëpërmjetprotestave të tillaqë përpiqen tëshfrytëzojnë vdekjet dhe shantazheve mediatike, Berisha dhe Metamë kot shpresojnëtërrëzojnëEdi Ramën. Edhe pse qeverisjae tij ka shumëmangësi, përsëri populli tregon se e mbështet atë. Kryeministri Ramamund të ketë dhe ka shumë gabime, ndoshta dhe faje në qeverisjen 9 vjeçare. Ndaj nuk jam dakordmejustifikimin se” ngjarje të tilla ndodhin dhe në botë”, ngado që të vijë. Në botën e madhe, plot trazira, me zhvillim të madh industrial,me popullsi dhjetrae qindramilionëshe, me mirëqenie shumë më të lartë see Shqipërisë, natyrisht ndodhin ngjarje të tilla, por këta nuk duhet përdorur si alibi për punën e dobët dhe neglizhencën e pafalshme të disa zyrtarëvee policëve që paguhen me taksat tona. Nuk jam dakord as me gjuhën e Kryeministrit përdorur në raste të tilla,por kur shfrytëzimii vdekjeve politikisht nga një opozitë që derdh përditë mllef ndaj tij, duke kërkuar deri eliminim fizik të tij, edhe Kryeministrinjerie ka të vështirë të përmbahet.U vra një vajzë 7 vjeçare nga njëkriminel veshur merroba polici, dhe u ngit gjithë kupola e policisë në këmbë dhe mori masat më të rrepta e për një ditë stabilizoi gjendjen në Bregdet. Po kur paska qenë kaq e lehtë, ku ishin këta policë apo drejtues, përse janë paguar gjermë tani !? Aq më keq, kur dihej fare mirë e kaluara e këtij krimineli me kapelepolici. Nuk jam dakord as me masat e marranga kreu i policisë,Nano,i cili shkarkoi gjithë zinxhirin komandues të të Drejtorisë Vendore për kufirin dhe Migracionin Vlorë,pasi nuk duhet të digjet edhe i njomi prej të thatit, dhe nuk ka pse barazohet krimineli me të pafajshmin. Pornuk pranoj gjithashtu që “fajet” e Ramës të ngrihen në qiell e të motivojnë protestat,sa herë ndodhin ngjarje tragjike, sepse kështu lotët në sytë e Berishës dhe Metës, janëthjesht talljedhe ofezë e madhepërfamiljarët e goditur ngafatkeqësia. Berishësna i ardhka keq se Rama “ i quajti politikanëte mediat vampirë”! Por Sali Berishavrau katër vetë në bulevard, dhe jo vetëm që e quajti presidentinhorrbulevardi, Prokuroren lavire, duke kërcënuar me tërë mllefin hakmarrës se “nëse Edi Rama do të afrohej pranë Kryeministrisëpesë snajperë do ta qëllonin”. KurseIlir Meta, hajduti me bllok, i quajti“kokë palarë.”. Po kështu edhe përtragjedinë e Gërdecit,kur qeveria ishte fare në zgrip, Edi Rama në opozitë nuk e shfrytëzoifatkeqësinë,shkaktari i së cilës ishtedirektSali Berisha, për të fituarpolitikisht, por u përpoq të qetësonte gjendjen dhe zbuste dhimbjen e madhe që kishte pushtuar zemrat e shqiptarëve.Ndaj dyshja Berisha Meta,që me protesta të tilla mundohen t’i bëjnë varrin Ramës,patjetër që do të bien vetë Brenda.