BREAKING NEWS

"Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka asistuar çdo seancë gjyqësore", Kreshnik Spahiu zbulon rolin e SHBA në çështjen e Saimir Tahirit

"Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka asistuar çdo seancë
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri të Kosovës, vjen reagimi i minutës së fundit nga Vuçiç

Tensionet në veri të Kosovës, vjen reagimi i minutës së
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i sekretares së MSH, reagon politikani i njohur: SPAK prapë me sardele në vend të krokodilëve si Rama

Arrestimi i sekretares së MSH, reagon politikani i njohur: SPAK prapë
x
BREAKING NEWS

Dy zyrtaret e MSH në pranga për korrupsion, zbadhen detaje nga dosja e SPAK

Dy zyrtaret e MSH në pranga për korrupsion, zbadhen detaje nga dosja e
x
BREAKING NEWS

Anila Hoxha del me detaje të reja, ja lëvizja e fundit që do të bëjë prokurori për çështjen e Saimir Tahirit

Anila Hoxha del me detaje të reja, ja lëvizja e fundit që do
x
BREAKING NEWS

Arrestohet zyrtarja e lartë në MSH, vjen menjëherë reagimi i Ramës

Arrestohet zyrtarja e lartë në MSH, vjen menjëherë reagimi i
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon urdhrin, arrestohet një tjetër zyrtare e qeverisë (Emri)

SPAK lëshon urdhrin, arrestohet një tjetër zyrtare e
x
BREAKING NEWS

“Puthi Melonin, por nuk rriti pensionin”, Lulzim Basha komenton veprimin e Ramës

“Puthi Melonin, por nuk rriti pensionin”, Lulzim Basha komenton
x

Opinion / Editorial

Reformimi i PD, kërkohet një kryetar pa “Big Lie” në CV

Reformimi i PD, kërkohet një kryetar pa “Big Lie” në

Ka 32 vjet që një grup gënjeshtarësh patologjikë të drejtuar nga non-grata ka ndotur gjithë shoqërinë shqiptare me të pa vërteteta duke zgjatur tranzicionin shqiptar, duke shkaktërruar zinxhirin professional, duke dëmtuar meritokracinë dhe mbushur administratën qëndrore dhe locale me drejtues dhe specialistë të pa-aftë, militantë dhe të inkriminuar, gjë që nuk ka kaluar pa u dëmtuar dhe qeverisja qëndrore dhe locale e maxhorancës së sotme, e cila dashje pa dashje ka vepruar me të njëjtën mënyrë në vendosjen e drejtuesve loklaë dhe qëndrorë duke vonuar adhe ajo gjithashtu integrimin në BE dhe duke zhgënjyer popullatën deri në një farë shkallë përsa i përket përparimit të Shqipërisë krahas sukseseve të cilat zbehen për shkak të gabimeve dhe korrupsionit për të njëjtat shkaqe. Problem i madh mbetet për Shqipërinë Opozita e cila ka 4 vjet që ëshë përçarë dhe dëmtuar rëndë nga vendimet e gabuara të drejtuesit të saj sektar dhe gënjeshtar patologjik, gjë që ka çuar Opozittën dhe rolin e saj në Shqipëri në një teatër sa qesharak ashtu dhe të dhimbshëm për Shqipërinë. I dalë zyrat e PPSH dhe i vendosur në krye të Opozitës që në 1992, me detyra të paracaktuara nga R.Alia, nongratta me formimin e tij politik `0`, zbatoi teorinë që i kishte mësuar PPSH , atë të `luftës së klasave` dhe të bërjes armik të kujtdo që ishte kundër tij dhe interesave të grupit që pëfqësoi. Gbim, pas gabmi ndoën vjehdjet e votave çdo vit zgjedhje, shkatërrimi i shtetit në `97, coup detat i dështuar në `98, , në opozitë vazhdonte me idenë e marrjes së pushtetit me dhunë dhe me verprime të rrugës, kur drejtoi për së dyti pushtetin egzekutiv, shkaktoi ngjarjet e 2007, 2011, gjatë viteve 2013-2023, dha një pseudo-dorëheqje , por duke e drejtuar në hije opozitën dhe me individë tip `intelektualë katundarë` arriti derisa të bojkotonte parlamentin dhe zgjedhjet. SHBA dhe Anglia, atë dhe familjen e tij e shpallën non-gratta, më vonë humbi gjyqin për drejtimin e PD, dhe humbi thellësisht zgjedhjet lokale të majit 2023. Çdo herë që ka humbur, ka përdorur strategjinë e `Big Lie` për të justifikuar humbjen, një strategji e përdorur nga Goebels dhe Hitleri por që ka gjetur përdorim të gjërë kudo në botë pas Luftës së Dytë Botërore e deri më sot e kësaj dite. Duke qënë një gënjeshtar patologjik aq sa i besonte pas një farë kohe gënjeshtrat e veta dhe duke bindur edhe besnikët e tij jo dhe aq injorantë sa të mos e kuptonin, por të varur nga ai ose nga dhuratat e dhëna me interes ose sepse ishin ish-bashkëpuntorë të sigurimit, ose ishin shkelës ligji, vazhdojnë edhe sot e kësaj ditë duke ndotur Shqipërinë, shoqërinë shqiptare, duke botuar shkrime dhe artikuj në botë me emra të huaj kundër vëndit të tyre, duke dalë çdo ditë e vjellë vrer në mediat e blera nga ai, dhe duke bërë gjithçka që të mbijetojë që të mos dalë para ligjit për shkeljet e ligjit që ka bërë; pra qëllimi justifikon mjetin, madje shan ambasadoren amerikane dhe gjithë të tjerë. Tani i ka hypur në kokë të marrë përsëri drejtimin e Opozitës , gjë që e cila refuzohet me ngulm nga SHBA, Angli, dhe BE por duke përhapur `Big Lie` çdo ditë, gjë që e cila dëmton Shqipërinë në sy të BE por edhe vetë shoqërinë shqiptare të cilën e mëson se mund të mashtrosh e gënjesh pa të hyrë gjëmb në këmbë. Por çfarë është Big `Lie`? Nga ana mjekësore Gënjeshtra patologjike zakonisht fillon kur një person është në adoleshencë. Ata shpesh vazhdojnë modelin me vite. Kjo sjellje mund të jetë pjesë e një çrregullimi të personalitetit si antisocial, narcisist dhe histrionik. Kushtet e tjera, të tilla si çrregullimi i personalitetit kufitar, gjithashtu mund të çojnë në gënjeshtra të shpeshta, por këto nuk konsiderohen patologjike. Gjithashtu, disa njerëz thjesht gënjejnë patologjikisht, por nuk kanë kushte të tjera. Nuk është e qartë nëse gënjeshtarët patologjikë e kuptojnë se ajo që thonë nuk është e vërtetë. Disa njerëz i besojnë gjërat që thonë, edhe kur ato gjëra janë qartësisht të rreme. Gënjeshtarët e tjerë patologjikë do të pranojnë se ata kanë gënjyer vetëm kur gënjeshtrat e tyre vërtetohen të rreme. Psikiatrit e kanë njohur gënjeshtrën patologjike për qindra vjet. Quhet gjithashtu "pseudologia fantastica" ose "mitomani". Nuk është renditur si një diagnozë zyrtare në udhëzuesin psikiatrik të quajtur DSM-V (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders). Por është një gjendje reale dhe shqetësuese. Realisht `Big Lie` u bë Strategji e Hitlerit nëpërmjet Goebelsit me qëllim që të fitonin përkrahjen e masave. “Nëse thoni një gënjeshtër mjaft të madhe dhe vazhdoni ta përsërisni, njerëzit përfundimisht do ta besojnë atë. Gënjeshtra mund të mbahet vetëm për aq kohë sa shteti mund të mbrojë njerëzit nga pasojat politike, ekonomike dhe/ose ushtarake të gënjeshtrës. Kështu, bëhet me rëndësi jetike për shtetin që të përdorë të gjitha fuqitë e tij për të shtypur mospajtimin, sepse e vërteta është armiku i vdekshëm i gënjeshtrës, dhe për rrjedhojë, e vërteta është armiku më i madh i shtetit”. Ky është një përkufizim i shkëlqyer i "gënjeshtrës së madhe" ose ``Big Lie``, megjithatë, duket se nuk ka asnjë provë që ajo është përdorur nga shefi i propagandës naziste Joseph Goebbels, megjithëse shpesh i atribuohet atij. Profili psikologjik OSS (the Office of Strategic Services) i Hitlerit përshkroi përdorimin e gënjeshtrës së madhe nga ana e tij: Rregullat e tij kryesore ishin:

-mos lejoni që publiku të qetësohet;

-kurrë mos pranoni një gabim ose gabim;

-kurrë mos prano se armiku yt mund të ketë ndonjë të mirë;

-kurrë mos lini vend për alternativa; mos pranoni kurrë fajin;

- përqendrohuni te një armik në një kohë dhe fajësoni atë për gjithçka që shkon keq; njerëzit do të besojnë një gënjeshtër të madhe më shpejt se një të vogël; dhe nëse e përsëritni mjaft shpesh, njerëzit herët a vonë do ta besojnë atë. Goebbels e përshkroi gënjeshtrën e madhe në gjuhë të ndryshme në një artikull që shkroi në 1941, "Fabrika e Gënjeshtrave të Çurçillit", por ai po akuzonte britanikët për mashtrim: Anglezët ndjekin parimin që kur dikush gënjen, duhet të gënjehet i madh dhe t'i përmbahet atij. Ata vazhdojnë gënjeshtrat e tyre, edhe duke rrezikuar të duken qesharake. Randall Bytëerk argumenton se as Hitleri dhe as Goebbels nuk do të pranonin të gënjejnë. Goebbels, “gjithmonë ka pohuar se propaganda duhet të jetë e vërtetë. Kjo nuk do të thotë se ai nuk gënjeu, por do të ishte një propagandist mjaft i varfër që shpalli publikisht se do të gënjejë.” (Joseph Goebbels On the “Big Lie” (jeëishvirtuallibrary.org) Fraza "gënjeshtër e madhe apo Big Lie" u përdor në një raport të përgatitur rreth vitit 1943[17] nga Ëalter C. Langer për Zyrën e Shërbimeve Strategjike të Shteteve të Bashkuara në përshkrimin e profilit psikologjik të Hitlerit. Raporti u botua më vonë në formë libri si Mendja e Adolf Hitlerit në vitin 1972 duke përmëndur arumrntat e Hitleir për një Big Lie``. Në Epokën e Luftës së Ftohtë disa zyrtarë të qeverisë amerikane besonin se teknika vazhdoi të përdorej nga teoricienët e konspiracionit antisemitë në dekadat pas Luftës së Dytë Botërore. Në raportin e tyre të vitit 1964 mbi një tekst të fabrikuar antisemitik të botuar për herë të parë në Rusi në vitin 1903, anëtarët e Nënkomitetit të Sigurisë së Brendshme të Senatit shprehën besimin e tyre se "shitësit ambulantë" të pamfletit të zhveshur përdorën "teknikën hitleriane të 'gënjeshtrave të mëdha'" jo vetëm si një mjet për të promovuar sulme antisemitike, por edhe për të shfrytëzuar frikën amerikane nga ndikimi komunist. Gjatë karrierës së tij politike, ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka përdorur atë që është karakterizuar si teknikë propagandistike e një vale zjarri të gënjeshtrës. Për të mbështetur përpjekjet e tij për të përmbysur zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara të vitit 2020, ai dhe aleatët e tij pretenduan vazhdimisht dhe në mënyrë të rreme se kishte pasur mashtrim masiv zgjedhor dhe se Trump ishte fituesi i vërtetë i zgjedhjeve. Andrew Wilson i Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë e përshkroi pushtimin rus të Ukrainës në vitin 2022 si "Lufta e gënjeshtrës së madhe. Gënjeshtra se Ukraina nuk ekziston. Gënjeshtra se Ukraina nuk ka të drejtë për sovranitet të plotë sepse është një shtet kukull të Perëndimit. Gënjeshtra se A pushtoi B-në sepse fajin e ka C-ja – Perëndimi, zgjerimi i NATO-s, hegjemonia globale e SHBA-së”. Psikologë, psikiatër dhe të tjerë kanë shpjeguar pse funksionon teknika e gënjeshtrës së madhe. Dr. Ramani Durvasula, një psikolog klinik i licencuar dhe profesor i psikologjisë i cili është ekspert i çrregullimit të personalitetit narcisist dhe abuzimit narcisist thotë se: Përsëritja është e rëndësishme, sepse Gënjeshtra e Madhe funksionon përmes indoktrinimit. Gënjeshtra e madhe pastaj bëhet baza e saj e provave - nëse përsëritet mjaftueshëm, njerëzit e besojnë atë dhe vetë përsëritja pothuajse tautologjikisht bëhet mbështetje për Gënjeshtrën. ... Dëgjo diçka mjafton që bëhet e vërtetë. Njerëzit supozojnë se ekziston një bazë e provave kur gënjeshtra është e madhe (është si një pikë qorre). ... [Njerëzit gjithashtu nuk arrijnë të kuptojnë] se ka njerëz në mesin tonë që nuk kanë ndjeshmëri, nuk kanë kujdes për të mirën e përbashkët, janë madhështore, arrogante dhe të gatshëm për të shfrytëzuar dhe manipuluar njerëzit vetëm për nevojat e tyre egocentrike. ... [Në vend të kësaj] një lloj efekti halo i mbush liderët me ekspertizë dhe fuqi të supozuar – kur nuk është aspak kështu (shumica nëse jo të gjithë liderët megalomanë, despotët, tiranët, oligarkët ndajnë narcisizmin/psikopatinë si një tipar) (Big lie - Wikipedia). Në përfndim, sipas Dr. Dreë Curtis mbi gënjeshtarët patologjikë, ai pohon sesi njerëzit më të pandershëm rreth nesh ngrihen ndonjëherë në krye në fusha si politika dhe shitjet. Ndoshta politika është një fushë që tërheq gënjeshtarët e mëdhenj dhe i shndërron shpejt njerëzit e ndershëm në liderë të pandershëm. Kjo po dodh sot në Shqipërinë tonë kapitaliste, dhe është detyra e çdo drejtuesi demokrat të ndershëm të distancohet nga non-gratta dhe të përpiqen për të ringritur një Opozitë konstruktive që të ri-marrin pushtetin dhe ta integrojnë Shqipërinë në BE.