BREAKING NEWS

U arrestua së bashku me kryebashkiakun, GJKKO liron nga qelia ish zyrtarin e lartë (EMRI)

U arrestua së bashku me kryebashkiakun, GJKKO liron nga qelia ish zyrtarin
x
BREAKING NEWS

KED i dorëzoi 3 emra, Gjykata e Lartë merr vendimin për zgjedhjen e anëtarit të ri të Gjykatës Kushtetues

KED i dorëzoi 3 emra, Gjykata e Lartë merr vendimin për zgjedhjen
x
BREAKING NEWS

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e Britanisë”, Sekretarja e Brendshme nuk ndalet: Ky është vetëm fillimi, ja masat që do të merren

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e
x
BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x

Opinion / Editorial

Ringjallja e Nënës së Madhe, pasaportë për në BE, Dodona e shenjtë me dy të veçanta të njerëzimit ka qënë në krye të Europës

Ringjallja e Nënës së Madhe, pasaportë për në BE,

Dodona e shenjtënë Kamnik të Shqipëris ënë ngjizje të njerëzimit, në epokën e artë mitologjike ka qënë si Brukseli i sotëm. “Hyjnitë e para pellazge, popullsi jo greke, të shenjtoresIliro-epirjote të Dodonës”(Herodoti shek V p. Kr) lindën qytetërimin e lashtë të Europës plakë që prozvaldyerve të saj racënarjane shqiptare. Evropa qëu ka grabitur territore, pasuri e trashëgimi kulturore nuk po zgjidh padrejtësitëhistorike qëpasardhësit dodonianëtë jenë pjesë e saj.

Shqipëria është zemra, shpirti dhe porta e Europës. Liderët e saj nuk duan të dinë për kontributin, historinëtonë dhe shenjtërimin e hyjnive të para.“Dodona dhe Lisi ishin qendra e pellazgëve” (Hesiodi shek VIII-VII p Kr) Paraardhësit tanë arkadhë, tirenj e pellazgëkanëkontribut të pashlyer në qytetërimin e popujve që ka lindur në lashtësinë e thellëdhe nuk e ka mbaruar udhëtimin e tij të gjatësi për ne shqiptarët ngado jemi nëpër botë, europianët dhe njerëzimin.

Luginës së Langaricës, tëVjosës, gjithë Kolonjës e shumë më gjerëKamnikut, Shqipërisë dhe krejt Ilirisë ka gjurmë lashtësie pagane. Objekte arkeologjike të njëkulture të ngjashme Maliq-Diminijanë zbuluar dhe në Kamnik me një cilësie e larmi brilante qëprovojnë shtrirjen dhe ndikimin e shenjtë, zejtar e tregëtar tëDodonës Pellazgjikeilire në të gjithë Ilirinë e më gjerë saj.

“Qyteti Dodonëme fortifikimin më të hershëm në Shqipëri, larg çdo rajoni e fushe pjellore, etj ku zakonisht ndodheshin vendbanimet e neolitit është rast i rrallë në zonë malore me përmasa të jashtëzakonëshme, komlekse furrash,veglastralli qelqi vullkanik i sjellë nga 500 km largësi vijë ajrore, objekte kulti të pagjetura në Europë,piktura në grafi të pa gjetura në Ballkan ose nëmalet e Rodopit në Drama të Greqisë Veriore e Bullgari”.(Gazment Elezi, Rubenc Ruka ).

Territoretnë ngjizje të njerëzimit ku janë zbuluar kulturat neolitike ishinnë hapësirën gjeografike dodonianee me popullsi të vendosura mbas luftës së Trojës dhe dyndjeve sllave.Dodona ka qënë në krye të Botës së Lashtëe pranuar nga historianët e lashtë dhe kohë më parë se periudha e Patriarkëve dhe Perandorisë së Babilonisë2000-1600 vjet p.Kr.dhe shumë më herët se bullgarët që me veton e tyre bëhen pengesë për futjen e Shqipërisë në BE.

Nëna e Madhe dhe tempulli mëmë më i lashtënë Europë,etj janëtek ne në Kamnik. Qyteti i lashtë i Perëndisë Dodonë prej saj ka marë emrin. Perëndiamë e lashtëDodonë, Faltorja më e vjetër, më e parë,tempull më i lashtë mbi Dhe, Orakulli i Lisit të Shenjtë, Kisha me tempullin më të lashtë mbi Dhe prej saj kanë marë emrin.Ato ndodhen në Shqipëri tëEuropës qëna ka rrudhur gjatë historisë mijra vjeçare dhe për vite na sorollat në dyert e saj.

Zbulimi dhe ringjallja eNënës sëMadhe, historisë universale të njerëzimit, tëtempullit mëmënë Europë i ndërtuar nga banorët vendas në matriakatështë apel për studiuesit e sotëm që ta studiojnë me dashuri e përkushtim.Europa ka detyrim t’i kthejëkombit tonë dhe gravelegjendare dodonianevëmendjen e merituar. Ato lindën njerëzimindhe shenjtërimin, Profetin Noe, Zeusin, Homerin, Herodotin, Piro i Epirit, Skënderbeun, Nënë Terezën, gjithësinë.

Përkushtimi për Dodonën Pellazgjike Ilire ështëhomazh, shenjtërim e nostalgji për paraardhësit tanë hyjnorë, afrim me Zotindhe Perëndinëmë të lashtë mbi Dhe. Lavdi tyre që e gjithë Europa beson në Zot e Perëndi e cila hipotetikisht ka patur shtëpinë në Kamnikun neolitik ku mitologjikisht ka qënë një Olimp i dytë për të cilin duhen investime modeste.

Europa në mijëvjeçarëe ka rrudhur hapësirën gjeografike dodoniane.Shtetet që vënë veton kundra nesh janë në truallin e të parëve tanëArë,Argë, Arkadh, Tirenj, Pellazgë, Likaonë, Dorë, Kadmenj, Heraklidë, Hylejë dhe në ankititet Ilirë. Kufijtë e Ilirisëqëarinte në Danub Europa i ka rudhur në28000 km2.Kollovarët ti gëzojnë trojet. Pranimi në BE iracës ariane –pellazgoilire rivendos padrejtësitë historike ndaj Shqipërisë që ruan të shenjtë frymën e Nënës së Madhe.

Mesazhi i paqes të përjetëshme dhe toleranca fetare buron nga perëndesha Dodonë. Ato mbeten aktuale në ditët e sotme plot luftra e konflikte. Çfarë të keqe do të ketë Europa ta futë në gjirin e vet kombin më të lashtë ku ka lindur qytetërimi dhe shenjtërimi. Europa e djallëzuar ndëshkon popullin shqiptar. Rinia largohet nga vatani i të parëve se klasës politike nuk i hyn gjëmb në këmbë e mbase pakëi intereson të futet në BE.

Perëndia nuk është mace tëçjerrë o europianëqë refuzoni kombin më të lashtë, më të qytetëruar e të shenjtë. Zoti i ka dhënë komit tonë të gjitha mirësitë pornandëshkon për Dodonën mëmë të cilën do ta ringjallim denjësisht dhe pa kontributin tuaj por çdo tu mbetet juve që nuk na shihni as me syrin e njerkës. Dodona ka qënë e mbuluar për 5.000 vjet në tokë. Ajo nuk u fshi nga shpirti ynë e i stërgjyshëve tanë qësollën në ditët tona simbolin kyç të Perëndisë Dodonë, Lisin e Mirë të Shenjtëe veçantë e njerëzimit, tempull që të mbrohet nga UNESKO.

Europa plakë nuk do ta asimilojë dot kombin tonë të shenjtë por shpejt do të bindet të shtojë vemëndjen ndaj qendrës së saj të lashtë e të shenjtë dhe do të na mbështetë me investime për të rindërtuar nga e para qendrën e lashtë të saj si një muze natyror shenjtërimi me simbole pagane, kristiane e islame, model i tolerancës fetare. Shqiptarët me besim te perëndia dhe të bashkuar rreth Nënës së Madhe Dodonë do të ruajnë gjuhën, zakonet dhe historinë tonë të shenjtë e një ditëekonomikisht do të rradhitemi në krah të kombeve të përparuara.

Gjynah perëndisë që shqiptarët të vuajnë për nevojat elementare dhe marin rrugët nëpër botë. Vendi ynëka qënë në krye të Botës së Lashtë kur qeverisnin Gratë. Ringjallja e Nënës së Madhe do tëna nxjerri nga varfëria ndaj promovojeni kudo që jeni ta mari vesh bota mbarë kush janë shqiptarët që thotë“na ka dënuar Zoti”kurse unë “Nëna e Madhe Dodonë”. Ligjit mund ti shpëtojnë shtetarët e koruptuar por joZotit e Perëndisëqë si dihet si e kur do ta vjellin zullumin.

Inferioriteti ndaj paraardhësve që kanë derdhur shumë gjak për krenarinë kombëtare ështëi dëmshëm. Skënderbeu luftoi për Arbërinë dhe njëherësh për Europën ndaj ngrihet madhështor në shumë kryeqytete evropiane. Matrapazët shqiptarë mund të tentojnë ta shesin heroin kombëtar se nuk janë të interesuar për histori e s’e kanë të domosdoshme futjen në BE por Europa ndëshkon popullin arjan e të pafajshëm që po braktis vatanin e të parëve.

Nënën e Madhe Dodonë. krenari kombëtare dhe europiane, e ta vjedhin si objekt kulti nuk do  ta përvetësojnëdot si origjinë e histori të shenjtë se është simbol i Perëndisë më të lashtë mbi Dhe që e ka rojtur dhe e ruan Zoti i Plotfuqishëm që na sheh e na rregullon të gjithëve.

Dodona dihet si histori në qarqet akademike por e pa zbuluar ku ndodhej. Falënderoj Zotin që më besoi, më dha dhunti dhe fuqi për të zbuluar qytetin e lashtë Dodonë me të veçantat e tij. Ndoqa rrugën e Zotit qëHomeri e Horodoti na e kanë lënë testament të shkruar.Me superlativa. kanë shkruar shumë prej historianëve të lashtë dhe ata të ankititetit e plot të tjera do të ketë.

Gjurmë elashta rrethLangaricës, Vjosës e Kolonjës provojnë shtrirjen e gjerë. Kamniku siç provojnë objektet arkeologjike, simbolet mitologjike,gjurmë, toponime, imazhe, gojëdhëna, dhe dëshmitari okular i orakullit të Lisit të Mirë të Shenjtë.është vendbanimi i lashtë Dodonëme Faltoren më të vjetër, më të parë, tempull më i lashtë mbi Dhe, dy të veçanta të njerëzimit.

Faltore bija ka nëTomor, Greqi, Itali, etj.që i përkasin periudhës së patriakatit. Zeusi në respekt, përjetësi e flijim të Nënës së Madhe Dodonë ka ndërtuar Orakuj (Dodona bija) që mund të ketë e të tjerë të pa zbuluara. Misioni historik i faltores mëmëDodonëe ndërtuar në matriakat ka qënë shpërndarja e bestytnive fetare e të gjitha simbolizojnë Perëndinë Dodonë.

Enciklopedia “Kamniku Neolitik Dodona”, postimet dhe shkrimet për Dodonën Pellazgjike lakohen në Amerikë më thonë emigrantët tanë. Europa nuk ka si ta shpegosh që herë vë veton një shtet europian e herë tretri për të mos na futur në Bashkimin Europian kur shqiptarët kanë qënë në krye të saj që në krye të herës.

Shumëpyesin ç’ është kjo Dodonë e kanë të drejtë se nuk është shkruar në tekset shkollore të historisë. Studiuesit që shkruajnë për Kamnikun nuk zbuluan emrin e vendbanimit të lashtë. Promovimi i Dodonës mëmë pellazgjike është prioriteti im për ta përmbushur denjësisht detyrimin ndaj Perëndisë. Dodona është histori universale e njerëzimit e zbuluar në vitin 2020 dhe me shumë vështirësi publikohet mbasi konsiderohej abstrakte që faktikisht është realitet.

Enciklopedia “Kamniku Neolitik Dodona” lexohet me interes nga intelektualë që nuk kanë lidhje me fshatin. Lavdi Zotit të njihen dhe europianët që po bëjnë mëkat me këtë vend të shenjtë e të binden për padrejtësitë historike ndaj pasardhësve të hyjnive të paraShkrime, postime e njoftime po e zgjerojnë rrethine njohësve tëDodonës dhe tëtempullit më të lashtë mbi Dhe.

Misioni im i shenjtë për ringjalljen e Dodonës Pellazgjike Ilire nuk do të ndalet. Vullnetin e Perëndisë nuk fuqi ta ndalin e pengojnë paçka se gurë në rrota më kanë vënë dhe asnjë mbështetje nuk kam patur.

Kambana Dodonë me gjithë gjerësinë dhe thellësinë e saj shpejt do të gjëmojë fuqishëm në dyert e Bashkimit Evropian. Qendra e shenjtërimit dhe e Botës së Lashtëjanë rrënojat e mekamit në majë të Shkëmbit të Larmë në Kamnik dhe Lisi i Mirëi Shenjtë, ADN-ja e vendbanimit të lashtëDodonë që presin të noterizohen nga Akademitë e Shkencave.

Kamniku i sotëmështë jashtëçdo vemëndjeje se asnjë istitucion nuk i kushton rëndësi historisë të shenjtë të tij e pse gati dy vite përpiqem me të gjitha fuqitë e mia ta promovoj që fatmirësisht mirëpritet dhe nga ata që më kundërshtonin të cilët i falënderoj se ma imponuan e më përkushtuan ta argumentoja sa mëdenjësisht e bindëse siçështë vetë Perëndia.

Çfarë misteri ka dhe kujt i intereson ta fshijë kulturën neolitike të Kamnikut e cila çel Muzeun Kombëtar. Psenuk përfshihet në hartat dhe guidat turistike, pa rrugë dhe tabelë për vendbanim neolitik, stacion arkeologjik dhe monument kulture të kategorisë së parë. Vullnetin e Perëndisë më të lashtë mbi Dhe askush nuk e ndalon dot se janëtë veckël para Zotit.

Vendbanimi i lashtë ka mbetur nën kujdesin e piratëve që gërmojnë e kërkojnë flori e sende antike duke shkatëruar trashëgiminë kulturore kombëtare e botërore. Monumenti i kulturës të kategorisë së parëka mbetur si letër bakalli në arkivat e Ministrisë të Kulturës qënukjadinë historinëe cila kërkon vëmendje shtetërore e akademike kombëtare e ndërkombëtare.

Apeli im për istitucionet përgjegjëse të lexojnë, të mos ngurojnëe të paktën të interesohen për se flas unë. Shkrimet në gazetën “SOT” argumentojnë Dodonën dhe kush ka argument të më kundërshtojë. Orakuj Dodonë ka në Tomor, Delf, Volos, Itali e mbase në Dëshnicë, Dardani, Ulqin e gjetkë por unë argumentoj shkencërisht Faltoren mëmë, më të vjetër, më të parë tempull më i lashtë mbi Dhe që shkruajnë Herodoti, etj.të pa zbuluar deri më sot. Dashtë Zoti të mos bjerë më në vesh të shurdhër apeli im dhe të tingëllojë fuqishëm në institucionet përgjegjëse në vend dhe në Europë që të hapen të gjitha dyet e Bashkimit Europian për ta bërë pjesë të tij Shqipërinë që ka qënë qendra e Botës së Lashtë. Lavdi Nënës së Madhe Dodonë. Mesazhet e vyera të saj t’i shërbejnë kombit tonë dhe njerëzimit. Faleminderit! Ju përqafoj Rigels ty sëi kryeredaktor i Gazetës “SOT” dhe stafin e gazetës! Perëndia u bekoftë në mijëra breza!