BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x
BREAKING NEWS

Kryetarja e Kuvendit në pazare antiamerikane, ja skema e Lindita Nikollës për të kthyer Sali Berishën në politikë, aleanca e kullave të Zenit pushton Parlamentin, zbardhen skenarët e minutave të fundit mes kryeparlamentares me dyshen Noka-Bardhi

Kryetarja e Kuvendit në pazare antiamerikane, ja skema e Lindita
x

Opinion / Editorial

Rrahja që i nënshtrohet prijësve të babëzisë

Rrahja që i nënshtrohet prijësve të babëzisë

Lali Eri i vendos tre  shkollave në Tiranë emrin e Bashkim Finos,  Kiço Blushit dhe Andrea Stefanit

Nuk ka tmerr më të madh kur shembujt e shërbëtorëve  të diktaturës, apo hajdutëve të demo(n)kracise si Fino, (nuk fus këtu Andrea Stefanin, po nuk ka pse i vihet emër  shkolle) apo Kiço Blushit, apo cubave dhe trafikanteve si Hajdari që i mbajnë për heronj të demokracisë, i venë emra shkollash. Kjo është e mjaftueshme për të treguar inflacionimin me trumbetat e dekomunistizimit dhe reformës në drejtësi apo hapjen e dosjeve si demagogji. Vetëm në shoqëri primitive promovohen si vlera të tillë njerëz, duke u bërë model i së ardhmes pa të ardhme.

Kjo tregon gjendjen e rëndë të asaj që e quan veten elite-intelktuale kur nuk janë gjë tjetër vetëm se hale të pushteteve të radhës.

Kjo tregon gjendjen e mjerë  të medias si një tjetër qenef në shërbim të regjimeve të radhës apo radhës se pritjes të bandës rrotulluese.

Kjo tregon gjendjen e rëndë të një hale-qenefi tjetër shoqëri civile si pjesë e bandave sunduese politike.

Kjo tregon gjendjen e mjere të shoqërisë që nuk reagon, sepse; nuk ka vetëdije dhe si rrjedhim moral me raport vlerash. Në të kundërt si Rahja duartroket dhe i nënshtrohet liderëve të bandave politike.

Kaq mund të prodhojë Rahjaja shqiptare dhe këtë ka prodhuar gjate historisë se saj si shoqëri klanore feudo-Bajraktare por aspak si shoqëri qytetare dhe demokraci e shtet të së drejtës.

Nuk mund të instalohet demokracia në mentalitet fshataro-katundaro me gërshetimin e monstruozitetit të mendësisë komuniste që pjell përbindësha demon-kratik si sundim i oligarkive kriminale politiko-financiare.

Që të reagoj një shoqëri duhet të këtë qytetari.

Mizantropia  e psikologjise katundareske-konviktor-ri-viste sunduese e  shoqërisë shqiptare nuk  ka ndjenjën e reagimit dhe përgjegjësisë komunitare të instalimit të demokracisë. Ky është problemi.

Demokracia ka lindur nga elita qytetarie që në Greqinë e lashte në Athine me mendimin filozofik elitar me Solonin, Cleisthenes dhe Ephilates për të vazhduar në Romë dhe me demokracinë-liberale në vendet protestante të perëndimit dhe USA.

Pa bazën e qytetarisë nuk mund të instalohet demokraci dhe aq me pak ajo liberale dhe jo e jo shtet i së drejtës.