BREAKING NEWS

Një tjetër paralajmërim! Komisioni Evropian thirrje urgjente Shqipërisë: Rrezikoni pezullimin e vizave nëse nuk heqni dorë nga...

Një tjetër paralajmërim! Komisioni Evropian thirrje urgjente
x
BREAKING NEWS

MEPJ nis procedurat për zevëndësimin e Yuri Kim, ambasada amerikane në Tiranë del me mesazh të fortë: Departamenti i Shtetit i SHBA-së...

MEPJ nis procedurat për zevëndësimin e Yuri Kim, ambasada
x
BREAKING NEWS

"Inat personal me Berishën"/ Gert Shehu dëshmi para hetuesve, nuk shfaq asnjë shenjë pendese. Ja çfarë pritet të ndodhë në orën 12:00

"Inat personal me Berishën"/ Gert Shehu dëshmi para
x
BREAKING NEWS

"Njeri i rrallë, kishte gjakderdhje por...”, Floriana Garo rrëfen momentet e goditjes së Sali Berishës: Ishte e pabesueshme

"Njeri i rrallë, kishte gjakderdhje por...”, Floriana Garo
x
BREAKING NEWS

‘Armiqtë e Yuri Kim-it në Shqipëri’/ Gazetari i njohur zbulon emrat dhe prapaskenat, tregon përplasjet e qeverisë me ambasadën amerikane: Kjo është e pazakontë, që nuk kishte ndodhur kurrë më parë

‘Armiqtë e Yuri Kim-it në Shqipëri’/ Gazetari i
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga balotazhi, 'shuplaka' e fortë nga Alimehmeti: Do isha më i fortë se Këlliçi më 14 maj

U tërhoq nga balotazhi, 'shuplaka' e fortë nga Alimehmeti:
x
BREAKING NEWS

Çfarë nuk funksionoi në mbrojtjen e Berishës? Karamuço 'zbërthen' momentin e sulmit nga 31-vjeçari

Çfarë nuk funksionoi në mbrojtjen e Berishës?
x
BREAKING NEWS

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet dhe tregon provat e forta

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet
x

Opinion / Editorial

Serbosllavizmi, detashment i rusizmit në qendër të Evropës

Serbosllavizmi, detashment i rusizmit në qendër të Evropës

Deshtimi  i bisedimeve ne takimin e fundit Kosove-Serbi, eshte treguesi me i qarte i kokfortesise sebe, qe ka shperfillur gjithnje rekomandimet e perendimit. Qendrimet e saj ndaj ceshtjes shqiptare, nuk kane njohur kurre ndryshime qe nga viti 1876, duke mbetur te tensionuara per shperthim konfliktesh. Jo me kot pesonaliteti i kultures dhe nacionalizmit shqiptar Gergj Fishta, ne librin e tij me titull:"Kanibalizmi sllav", ku analizon krimet serbe do te deklaronte se;"edhe vete historia ka t' keq e turp me i permende e me i rreshtue ne faqet e veta". Keto fjale te arta te figures se ndritur te historise sone kombetare, jane aktuale edhe ne ditet e sotme. Sepse nuk eshte aspak cudi qe Serbia, nuk u bindet politikave per afrimin me BE, kur ajo i ka veshet dhe syte nga Moska. Ne takimin me keshilltarin e liderit cecen Turko Daudov. presidenti aktual i Serbise, i quajti ruset vllezer te serbeve, duke perforcuar edhe nje here orgjinen e kombit serb, i cili i ka rrenjet tek "perandoria" e se keqes Rusia. Ai e siguroj keshilltarin duke i thene se, mardheniet vllazerore te vendit tim me Rusine, nuk do te shkaterrohen kurre edhe pse Beogradi eshte nen presionin e BE. Por barbarite serbe shqiptaret i kane provuar qe nga fundi i shek.XIX, e ne vijim deri me 1999, kur u desh nderhyrja e NATO-s me kembenguljen e SHBA, qe solli clirimin e Kosoves. Ne se nuk do te kishte ndodhur kjo nderhyrje historike, Kosova nuk do te mund te shkeputej nga kthetrat e Serbise, e cila kercenon akoma me sherret e veriut, te kthyera ne ceshtje politike. Ajo konsiderohet si detashment i perparuar i "perandirise se te keqes" Rusise, ne qender te Evropes, sic e ka quajtur ish presidenti amerikan me 1983 Ronald Regan. Duke qene se vuan semundjen e rusizmit,   ajo ka mbetur dora e zgjatur e Rusise, me mentalitetin pansllavist te sundimt mbi te tjeret. Sado qe BE  i eshte afruar Serbse, duke filluar qe ne vitin 2012 me projektin e pranimit si antare, si dhe per t'i ndryshuar metalitetin slavokomunist, nuk ka mundur ta fuse ne rrugen e demokratizimit. Vete koha eshte ajo qe c'vlereson cdo komb, qe eshte i zhveshur nga ndjenja e lirise dhe i pushtuar nga surditeti vrases. Ne mentaltetin e pandryshuar serb, kane bere vend nihilizmi, egocentrizmi dhe nacionalimi agresiv. Ajo se bashku me Republiken Srbska, nuk i marrin ne konsiderate keshillat dhe propzimet e BE, per t'u rreshtuar me sanksionet dhe politikat e jashtme te saj. Ajo e quan politiken e jashteme te BE, si nje presion ideologjik, per shkputjen e lidhjeve me "nenen" e saj Rusne. Kundershtimet e saj jane nje shenje rezistence, ndaj thirrjeve te vazhdueshme te perendimit, per te bere zgjedhjen mids tij dhe Moskes. Asaj nuk i vjen per hosh as projekti Franko-Gjwrman, i cili permban zgjidhjen finale, per normalizmin e marrdhenieve Kosove-Serbi. Ky projekt koniderohet si nje harmonizim i qendrimeve kontraverse brenda BE, sepse disa vende brenda saj, nuk kane njohur akoma pavaresine e Kosoves, duke i bere iso Serbise. Ky qendrim pacifist i tyre, e ikurajon Serbine per te mos marre asnje vendim pa lejen e Rusise. Ajo edhe ne konteksin e projektit Franko-Gjerman, kerkon te krijoje nje realitet autonom ne veri te Kosoves, sepse politkat e BE i konsideron si idologji e huaj, qe sipas saj jane per shkaterrimin e marrdhenieve vllazerore me Rusine. Po si do te jeet dakord Serbia me politikat e perendimit, kur ajo u ka hapur deren te gjitha sherbimeve ruse, e kur Beogradi po flet rusisht? Kur ne protestat e te cdo lloji, dilet me flamujt e unionit sovjetik dhe portretin e Putinit? Si do te jete dakord Serbia me perendimin, kur te gjitha instiucionet e saj perfshi edhe kishen ortodokse, akademine e shkencave dhe arteve, nuk kane marre asnje iniciative premtuese, per te goditur filozofine e nacionalizmin despotik? Sot popujt e BP, qe kane vuajtur sundimin serbosllav, jane me te bindur se kurre, se "perandoria e se keqes"ku brenda vegjeton edhe Serbia, jane bere edhe me te rrezikshem se fashizmi, Rezistenca e Ukraines po i bind edhe me shume ata, se cfare mund te beje nje popull i vendosu, per te mbrojtur lirine dhe pavaresine e tij. Ata po shohin qe Ukraina e ka zhveshur lakuriq propaganden megallomane ruse, e mbushur me pallavra e genjeshtra. Ndersa nga ana tjeter,kjo rezistence ka ndihmuar aleancen e Atlantikut, te clirohet nga iluizonii per fuqine ushtaake te Rusise. Qendrimet ruso-serbe ndaj ketij invazioni, po tregojne se vllazeria e tyre, nuk besojne ne asnje vlere jerezore. Kjo vllazeri karakteizohet nga urrejtja per tjetrin, nga qe ju mungon bota shpiterore, morai dhe ndjenja e respektimit te lirise dhe paqes brenda dhe jashte tyre.