BREAKING NEWS

COVID-19/ 6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri, ja zonat "më të nxehta"

COVID-19/  6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e
x
BREAKING NEWS

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i përgjigjet Kurtit: Faleminderit

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i
x
BREAKING NEWS

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë për përjashtimin nga PD të Berishës dhe lëshon paralajmërimin e fortë: Këta të tre janë fatkeqësia më e madhe për çdo shqiptar!

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë
x
BREAKING NEWS

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të fillojmë përgatitjet për ...

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të
x
BREAKING NEWS

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen të gjitha takimet. Zbardhet njoftimi zyrtar

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen
x
BREAKING NEWS

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali Berishën: Ndodhet në vështirësi! Aq i fortë është ai, sa kur kishte përballë Ramiz Alinë...

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e fuqishëm për politikën shqiptare

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e
x
BREAKING NEWS

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan qeverinë “Rama 3”, ja kush abstenoi (EMRAT)

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan
x

Opinion / Editorial

SHBA dhe Turqia armatosin ushtrinë e Kosovës

SHBA dhe Turqia armatosin ushtrinë e Kosovës

SHBA dhe Turqia dy aleatët strategjikë të shqiptarëve, të Shqipërisë dhe Kosovës armatosin ushtrinë e Kosovës, gjë e cila tregon se SHBA dhe Turqia e njohin ushtrinë e shtetit të Kosovës. Nuk ka dyshim se së pari SHBA dhe Turqia e dyta janë aleatë strategjik dhe besnik të shqiptarëve, të Shqipërisë dhe të Kosovës. Dhe kjo po t’u referohemi edhe fakteve se SHBA si forca lider e udhëheqëse e NATO-s, si dhe Turqia si forca ushtarake e dytë e NATO-s ishin kontribuesit kryesore që kontribuan në çlirimin e Kosovës. Po kështu ishin të parat SHBA dhe e dyta ishte po Turqia ato të cilat njohën menjëherë edhe pavarësinë dhe shtetin e Kosovës, si dhe janë të parat SHBA dhe e dyta po Turqia ato të cilat lobojnë dhe mbështesin shtetndërtimin e Kosovës dhe njohjet ndërkombëtare të saj nga shtetet dhe organizatat ndërkombëtare. Dhe po kështu po SHBA dhe Turqia janë dy shtetet të cilat mbështesin në fuqizimin dhe forcimin e ushtrisë së Kosovës me pajisje e armatime moderne. Mësohet se FSK do të marrë 50 mjete të blinduara të tipit “Hamvi” si donacion i SHBA-ve. Krahas ndihmës amerikane në modernizimin e FSK-së edhe Turqia do ta pajisë Ushtrinë e Kosovës me14 automjete moderne të tipin “Vuran” dhe “Kirpi”. Pra si Shqipëria ashtu edhe Kosova si aleatë të parë strategjikë global kanë superfuqinë, SHBA-të dhe si aleat strategjik rajonal kanë supershtetin.