BREAKING NEWS

Video/ Çfarë ndodhi me tifozin holandez? Policia i vendos prangat teksa...

Video/ Çfarë ndodhi me tifozin holandez? Policia i vendos prangat
x
BREAKING NEWS

Garda blindon institucionet shtetërore, ja sa forca policore janë vendosur në terren

Garda blindon institucionet shtetërore, ja sa forca policore janë
x
BREAKING NEWS

Gazeta italiane zbulon prapaskenat e sherrit të tifozëve të Romës: Vodhën thikat nga një restorant që të godisnin...

Gazeta italiane zbulon prapaskenat e sherrit të tifozëve të
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ora para finales së Conderence League, Garda merr nën mbrojtje institucionet e rëndësisë së veçantë

Vetëm pak ora para finales së Conderence League, Garda merr nën
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orë

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Marrëdhëniet me NATO-n, Gjenerali amerikan: Shqipëria, vëllai i madh në rajon! Zbulon dhuratën që i ka bërë Rama

Marrëdhëniet me NATO-n, Gjenerali amerikan: Shqipëria,
x
BREAKING NEWS

“E kam të vështirë të shpreh mirënjohjen...” Rama: Do shkel protokollin, të flas në anglisht që të shmang përkthimin e keq, ndonjëherë krijon probleme mes meje dhe SHBA-së…

“E kam të vështirë të shpreh
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama zbulon projektin e rëndësishëm: Bazë detare të NATO-s në Shqipëri

Kryeministri Rama zbulon projektin e rëndësishëm: Bazë
x

Opinion / Editorial

SHBA ecën me fakte e prova dhe jo me individë

SHBA ecën me fakte e prova dhe jo me individë

Mua patriotizmin dhe respektin, besimin dhe shpresën se vetëm SHBA munden me e çliruar Kosovën ma ka thënë që kur isha i vogël babai im, Sadri KAPITI, i cili na ka edukuar me atdhedashurinë e pamasë për Kosovën, gjë për të cilën kemi kontribuuar aq shumë pavarësisht se Kosova, institucionet e saj as mirënjohjen më të vogël karshi nesh nuk e kanë treguar. Koha e vërtetoi atë se pa SHBA nuk do të kishim sot Kosovën shtet. Tani është bërë çështje publike dhe mediatike “non grata” amerikane për Sali Berishën a thua se ky është problem më i madh kombëtar.

Unë i besoj SHBA-ve dhe nuk i besoj asaj që disa intelektualë e disa media zhurmuese e trilluese të Shqipërisë si dhe disa farë profesorësh të Kosovës janë kundër “non gratës” amerikane ndaj Berishës. Dhe nëse edhe Bashës do t’i vinte një “non grata” nga SHBA unë do të isha po pro SHBA-ve, sepse nuk e di se si mund të jetë e mundur që fantazia e disa individëve edhe “të mençur” të cilët vënë në dyshim vendimmarrjet e Departamentit Amerikan të Shtetit, kur SHBA përtej Atlantikut ndërmori sulmin ajror kundër Serbisë dhe nga SHBA, sot kemi ne shqiptarët shtetin shqiptar të Kosovës. Shpalljet “non grata” nga SHBA janë si rezultat i shumë investigimeve dhe provave dhe nuk merren pse do kjo parti politike apo ajo tjetra.

SHBA ka mbështetur dhe përkrahur edhe Berishën, por edhe Thaçin. Të dy kanë qenë në postet më të larta të shtetit , kryeministra dhe presidentë, të dy i ka mbështetur SHBA. Por Thaçi sot është në burg, dhe madje edhe pa arritur që ta përfundojë mandatin si president i Kosovës atij iu vunë prangat. Dhe a mos duhej që në Kosovë mbështetësit e tij dhe Partia Demokratike të organizonin foltore e protesta kundër këtij rasti. Mua nuk më vjen aspak mirë që një president shqiptar të dalë para drejtësisë, por ama drejtësia është drejtësi dhe duhet respektuar. E di shumë mirë se disa intelektualë e profesorë nga Kosova e kanë mirëpritur dhe mezipritur arrestimin e Thaçit, por si ka mundësi që po këta janë kundër SHBA-ve pse ajo shpalli “non grata” Berishën. Lulzim Basha kundër Berishës bëri diçka normale, e largoi atë përkohësisht nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike dhe nuk e përjashtoi as si deputet e as si anëtar partie. Kjo është diçka më se normale, se nuk mund të jetë e pranueshme që në një parti të madhe dhe kryesore si PD e Shqipërisë të kishte në Grupin Parlamentar të saj një deputet të shpallur “non grata”, ashtu sikurse një gjë të tillë do të duhej ta bënte edhe Partia Socialiste nëse edhe asaj i vjen ndonjë “non grata” p.sh. për Edi Ramën apo për ndonjë deputet e ministër.