Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shembja e Teatrit/ Thirrja e Artan Fugës: Bukuria magjepsëse e një muri me gropa, shihe Leze!

Postuar: 21/07/2018 - 11:39

Nga Artan Fuga/

Çfarë pamje magjepse!

O mrekulli e qëndismave të stërgjysheve disi të ngrëna nga koha që më kujtoni dalë nga sepetet artin e dikurshëm të fisit tim!

O rrudha të fisme në faqet e tua, o i moçmi që je prova time se nga kam ardhur!

O thinjat në vetullat mbi sy që tregojnë se ke jetuar, ke vuajtur, të kanë torturuar por ke jetuar, e mbijetuar!

O stigmat e të gjithëditurit të Nazaretit, o plagët hyjnore që ke marrë e të bëjnë të shenjtë!

O trupi i Mëmës që bart krenare shenjat se ke lindur djelm e varza që mbajnë lart flamurin e njerëzmit!

O heroi i kulturës shqiptare që të kanë goditur por nuk kanë të mposhtur!

O i urti i Botës që ecën në heshtje pa ua venë veshin atyre që të kanë gjuajtur me gurë shtigjeve të historisë!

O i varfri plot nder, mesazh i Hyjnores! 
O anija e vjetër në dallgë që nuk jepesh!

O i braktisuri i mençur që sheh me sy ironie dhe faljeje të gjithë ato dhe ata, të pakët, që nuk e dinë, nuk e kanë mësuar, se vazhdimësia e jetës, kujtesa e jetës, e mban gjallë qenien njerëzore!

Me vjen t'i puth ato plagë!

Ato plagë që t'i zbuluan për të turpëruar sikurse një Nëne disa me maska i hoqën me dhunë shaminë e kokës, shenjë e lumturisë, qetësisë të amshuar, zisë, gëzimit, të gjitha bashkë!

Të zhveshën që të poshtërojnë me nudizëm, dhe ti ngrihesh gjigand si prova e krimit të braktisjes nga ne djemtë dhe vajzat e tua plangprishës.

Fotografojeni krimin! Përhapeni në të gjithë botën këtë foto!

Ali Pasha me kokë të prerë!

Shoqëria shqiptare që rreh veten me kamzhik dhe pastaj pyet : Perse me dhemb!

O muri im i qarjeve, psherëtimave, vuajtjeve, pendës ndofta!

Aty, aty, duhen bërë mbrëmjet e rezistencës qytetare!

Qarjet e gëzimit!

Vajtëm te vendi i krimit!

Shihe Leze se çfarë ka ndodhur nga papërgjegjshmëria jote dhe e gjithë atyre që kanë kaluar e hipur në atë mushkë që sot je ngarkuar ti, dhe nuk dihet se nga i çon drutë !

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/01/2019 - 07:27

Unë jam njeriu i fundit që mund t’i jap këshilla kryeministrit të vendit tim si duhet të bëjë me ministrat. Të emërojë, të heqi apo t’i mbajë monumente të pandryshueshme deri në fund të mandatit.

Postuar: 18/01/2019 - 07:19

Eurozona, tërësia e ekonomive të 19 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian me një monedhë të përba

Postuar: 18/01/2019 - 07:17

Ndarja nga jeta e një njeriu, është një gjë që i ndodh gjithkujt sot e mot, por lindja e një njer

Postuar: 18/01/2019 - 07:16

Nuk besoj se ka kaluar kaq shumë kohë nga momenti kur u rrëzua, u këput dhe u falimentua "pe

Postuar: 17/01/2019 - 07:19

Në cilën demokraci të botës është parë që një Drejtor i Përgjithshëm policie merr nën mbrojtje, g

Postuar: 17/01/2019 - 07:15

Dje studentët bllokues të mësimit në një fakultet të Universitetit Shtetëror të Tiranës perifrazo

Postuar: 17/01/2019 - 07:12

“Doktoresha e shkencave” në Konventën e LRI-së, me shpjegimet shkencore që bëri për l