BREAKING NEWS

Ngjarja që ngriti në këmbë shtetin/ Sipas Blendi Fevziut, ja pse ndodhi sulmi me armë te zyrat e Top Channel

Ngjarja që ngriti në këmbë shtetin/ Sipas Blendi Fevziut, ja
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha publikon për herë të parë video përgjimin që arrestoi policin e RENEA-s

Artan Hoxha publikon për herë të parë video përgjimin
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari zbulon nëse do të ketë të tjera largime nga listat e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari zbulon nëse do të ketë të
x
BREAKING NEWS

Plakat e prillit pas dere! / “Ka shkulur ullinjtë me rrënjë, pyje e çatia”, Stuhia e fuqishme shkakton dëme 'kolosale' në Mallakastër, banorët rrëfejnë përjetimet e tmerrit (FOTO)

Plakat e prillit pas dere! / “Ka shkulur ullinjtë me
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha shet “Foltoren” tek Ilir Meta, këshillat bashkiakë mbushen me anëtarë të ish-Lëvizjes Socialiste për Integrim, ja emrat

Sali Berisha shet “Foltoren” tek Ilir Meta, këshillat
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 Majit/ Dashamir Shehi e zbulon për herë të parë pse dështuan negociatat me Berishën

Zgjedhjet e 14 Majit/ Dashamir Shehi e zbulon për herë të
x
BREAKING NEWS

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit dhe kërcënon kandidatët demokratë që garojnë në zgjedhjet e 14 majit, ja si po i mban peng dhe shantazhon

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit
x
BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën, zbulon arsyen pse nuk iu bashkua koalicionit “Bashkë Fitojmë”

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën,
x

Opinion / Editorial

“Superpuna”, superfshesa dhe pastrimi i Kosovës!

“Superpuna”, superfshesa dhe pastrimi i Kosovës!

Projekti i 'Qeverisë' i emërtuar "SUPERPUNA", ka të bëjë fare me hapjen e 10 mijë gjuhëve të reja të punës, por me historinë e gjuhës së dhjetramisë, të punës në sektorin publik dhe privat, përfshin këtu Shëndetësinë, Arsimin, Policinë e. Kosovës, FSK-në, Zjarrëfikësit, etj.

Projekti i punëve te kota

Sipas projektit “SUPERPUNA”, të gjithë të rinjtë para moshës 18 deri në vitet 25 vjeçare të aplikojnë online për punë, me ç'rast Qeveria e Republikës së Kosovës si ndërmjetësuese mes prodhuesve dhe punëkërkuesve deri në Kosovë si ndërmjetësues mesdhënësve dhe punëkërkuesve deri. në bankat 2 6 euro faqe ka kaluar në lexim të parë në Kuvendin e Republikës së Kosovës, do të nënvencionojë këta të rinj! Pragu i pagës maksimale prej 264 eurove e bën jo serioz dhe aspak të vështirë për të rinjtë e projektit të Ministrisë së Financave, Punëve dhe Transfereve. “Superpuna” do të kishte dhe do të bëhej kuptimi minimal për të rinjtë sikur paguaj të ishte jo më pak se gjysma e një deputeti, e një zv/ministri në Qeverinë e Republikës së Kosovës, e një pyetje në Presidenchill apo jo. çdo paketë është 1 mijë euro. Project “SUPERPUNA” me 264 euro pa mujore e vërteta është e paparë dhe e padëgjuar në këtë kohë kryhen në Kosovë dhe projekte të pavarura ballkanike në realitet! Një i ri me 264 euro pagë mujore, jo vetëm që nuk mund të mbijetojë, nuk i mjaftojnë si për shujta ditore dhe shpenzime të udhëtimeve dhe lërë më shumë për mbulimin e shpenzimeve familjare! Ky është super projekt për largimin dhe rinisë tonë sa më parë nga vendi i tire i lindjes. Kjo platformë e 'Qeverisë', jo vetëm që nuk është e nxitur punësimin dhe si stimulues për punësim, e bën të kundërtën, të varfërve të punës dhe të rinjve në Kosovë. Ngase nuk ka të rinj që kanë mendjen për të mos u larguar nga vendi për 264 euro! Nëse nuk dini si ta bëni, nuk doni të dini se ku është potenciali, është e vështirë të thuash që nuk ka shitës ton, ndaj ka shumë seriozitet për pragmatistin dhe 'Qeveris' dhe ja ku Reduktimi i diskut është. Punët e garantuara dhe të garantuara nga 'Qeveria' janë ajo punë e cila garanton një familje financiare, sigurime për një familje dhe barazi edhe sikurse në sektorin publik ashtu edhe në atë privat. Me këtë “ofertë” të Qeverisë, jo që nuk do të mbulohen 10 mijë vende pune nga të rinjtë e moshave 18 deri në 25 vjeç, por bëjnë të zbrazen me xhiron e tjera në sektorin publik dhe privat. E ardhmja e afërt do ta dëshmojë se, “Superpuna” do të kthehet në “Superfshes” e pastrimit të Kosovës nga të rinjtë e saj.