BREAKING NEWS

Gjendet i pajetë 36-vjeçari në Mat, zbardhen dyshimet e para

Gjendet i pajetë 36-vjeçari në Mat, zbardhen dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Ngjarja që ngriti në këmbë shtetin/ Sipas Blendi Fevziut, ja pse ndodhi sulmi me armë te zyrat e Top Channel

Ngjarja që ngriti në këmbë shtetin/ Sipas Blendi Fevziut, ja
x
BREAKING NEWS

Gazetari zbulon dy kandidatët e rinj që garojnë për Alibeajn

Gazetari zbulon dy kandidatët e rinj që garojnë për
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Koalicioni i Berishës dhe Metës prezanton një tjetër kandidatë, reagon deputeti me tone të forta ndaj qeverisë: Ai ha, pi dhe zhgërryhet si derrat bashkë me kryetarin e Bashkisë sot

Zgjedhjet e 14 majit/ Koalicioni i Berishës dhe Metës prezanton
x
BREAKING NEWS

"Rama po leh si qentë e rrugës", nënkryetari i PL-së shpërthen ndaj kryeministrit: Hidhu dhe perdridhu sa te duash Edvin...

"Rama po leh si qentë e rrugës", nënkryetari i
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha publikon për herë të parë video përgjimin që arrestoi policin e RENEA-s

Artan Hoxha publikon për herë të parë video përgjimin
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari zbulon nëse do të ketë të tjera largime nga listat e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari zbulon nëse do të ketë të
x
BREAKING NEWS

Plakat e prillit pas dere! / “Ka shkulur ullinjtë me rrënjë, pyje e çatia”, Stuhia e fuqishme shkakton dëme 'kolosale' në Mallakastër, banorët rrëfejnë përjetimet e tmerrit (FOTO)

Plakat e prillit pas dere! / “Ka shkulur ullinjtë me
x

Opinion / Editorial

Tashmë, shpresat e ardhjes në pushtet janë tek e dashura e zhgënjyer e McGonigal!

Tashmë, shpresat e ardhjes në pushtet janë tek e dashura e

Për PD dhe Berishën atë që nuk bënë dot mijra protesta, që nuk bëri vetë ai në këto vite që nga 2013-të që u betua që nuk do të vinte më në krye të PD-së që nuk bëri, as pasuesi tij Basha, që nuk bënë mijra gra të PD-së dhe nuk bëri as zonja Kokalari, ka shpresa ta bëjë Allison Guerrierro! Po pra, e dashura e zhgënjyer e Charls McGanigal! Tani PD e Berishës, ka shanset të vijë në pushtet mbasi dëshmitarja dhe ajo që ka plasur skandalin e të dashurit të saj, do të luajë rolin e madh në shoqërinë shqiptare e cila e mërzitur shumë nga mashtrimi që i ka bërë Allisonit ish spiuni i FBI-së do të rrëzojnë Ramën dhe sjellin Berishën në pushtet! Në Insajder dhe në NyTimes Mattathias Schwartz si kontribues dypalësh ka një shkrim që në janar ose 27-të të atij muaji mbi Allisonin. Mbi letrën e saj, mbasi e dëshpëruar se McGonigal do të mbante gruan e tij dhe nuk do të jetonte më me të dashurën,  ish bashkëpunëtore radiofonike me Rudolf Giulianin tashmë ka një telenovelë ku Berisha mendon se do ta kthejë në pushtet: por Allison (dashnorja e zëmëruar)  është kyçi, është thelbi i çështjes. E në Shqipëri ky është momenti për të larguar Ramën! Kjo është pra kauza e madhe e PD-së! E kjo është Allisoni ose gruaja që po sjell Berishën në pushtet! Dashnorja e McGonigalit po i bën “një të mirë të madhe demokracisë” në Shqipëri. Ajo është kontribuentja e madhe e “kthimit” të demokracisë, ose më qartë të Berishës në pushtet! Çfarë ka bërë dhe çfarë thotë Allisoni është te shkrimi i Schwarts! Shkurtimisht është kjo! Në shtator 2018, McGonigal u largua nga FBI për të punuar si zëvendëspresident në Brookfield Properties, një kompani shumë miliarda dollarëshe e pasurive të paluajtshme. Rroga e tij atje ishte me shumë gjasa më e lartë se ajo që ai fitoi brenda qeverisë, por nuk ishte afërsisë së parave të C-suite ose të shkallës së oligarkëve që kalonin nëpër apartamentet nën çati dhe dhomat e konferencave të Nju Jorkut. Një burim i zbatimit të ligjit vlerësoi se McGonigal do të fitonte afërsisht 300,000 deri në 350,000 dollarë në vit, duke përfshirë bonuset vjetore. “Ai tha se duhej të fitonte më shumë para”, tha Guerriero, i cili ishte ende në marrëdhënie me McGonigal kur u largua nga FBI. "Ai kishte dy fëmijë për t'i kaluar në kolegj."! Guerriero thotë se lidhja e tyre zgjati pak më shumë se një vit. Qiraja e McGonigal në Brooklyn mund të ketë qenë modeste, por ai jetoi si i madh. Ajo u shoqërua me Guerriero në restorante të nivelit të lartë. Ai do t'i jepte asaj dhurata në të holla - 500 dollarë ose 1000 dollarë - për ditëlindjen e saj dhe për Krishtlindje. Një herë ai bëri shaka për kornizën e letrave të divorcit për të, si dhuratë për Krishtlindje, por ato letra nuk u materializuan kurrë. Ai e mori atë për të parë ndeshjet e hokejit të New Jersey Devils në një lozhë private. Ajo kujton se McGonigal dikur i dha një kartëmonedhë prej njëqind dollarësh një shitësi në rrugë. "Unë jam pak më mirë se ai. Mund të kursej njëqind dollarë," kujton Guerriero se ka thënë McGonigal, pasi ajo u shpreh e habitur. Ajo ditë tetori nuk ishte e vetmja herë që Guerriero kujton se McGonigal mbante sasi të mëdha parash. Pasi ai la mënjanë kureshtjen e saj, ajo zbuti dyshimet e saj. Ajo i tha vetes se ndoshta ishte "blerja e parave" për një operacion thumbues, ose një shpërblim për një nga informatorët e McGonigal. Ajo ishte takuar më parë me zyrtarë federalë të zbatimit të ligjit. Ajo dinte të mos bënte shumë pyetje për punën."Charlie McGonigal i njihte të gjithë në botën e sigurisë kombëtare dhe të zbatimit të ligjit," tha Guerriero, në një intervistë për Insajder. "Ai i mashtroi të gjithë. Pse duhet të ndihem keq që ai mundi të më mashtronte?" Pastaj ajo ka parë dhe qesen me dollarë!  Aktakuzat e dyfishta të ngritura kundër McGonigal në fillim të kësaj jave në Nju Jork dhe Uashington, DC, janë kulmi i një hetimi të jurisë së madhe për të cilën Insajder raportoi ekskluzivisht vitin e kaluar, dhe ato parashtrojnë akuza të lëna pa frymë për mashtrim dhe korrupsion. Por Guerriero thotë se mashtrimet e McGonigal u shtrinë përtej detyrave të tij si shef i kundërzbulimit dhe në jetën e tyre personale. Dy burime që e njihnin McGonigal dhe Guerriero në Nju Jork i thanë Insajderit se ata i besonin rrëfimit të Guerriero-s për marrëdhënien, duke përfshirë pretendimin e saj se McGonigal e kishte bërë Guerriero të besonte se ai ishte efektivisht beqar. Pra kur genjen se është beqar duhet të gënjejë dhe për të tjera- shënim imi! Dhe babai i Guerriero i tha Insajderit se McGonigal do të shkonte rregullisht në shtëpinë e tij, ku jetonte Guerriero, për ta marrë atë. "Unë u mashtrova për këtë," tha babai i Guerriero. "Ai dukej të ishte një gjuajtës i drejtpërdrejtë. Nëse do ta kisha ditur se ai ishte i martuar, do të kisha thënë diçka."! Pra dhe babai i Allisonit i gënjyer! Guerriero kujton McGonigal duke përdorur burimet e FBI-së për marrëdhënien e tyre. Një herë, ata bënë seks në një SUV që ajo e kuptoi se ishte pronë e qeverisë federale. Pra paska përdorur prë seks makinën e FBI-së – shënim imi! E ka tepruar këtu – prap shënim imi! Problemet e Guerriero u përkeqësuan në fillim të vitit 2021, kur ajo u dogj keq gjatë një zjarri në shtëpinë e babait të saj. Ajo u kërkoi miqve për ndihmë përmes një GoFundMe. Ish-kryebashkiaku Rudy Giuliani i qytetit të Nju Jorkut, të cilin e njihte nga qarqet e zbatimit të ligjit, e la të qëndronte në një dhomë gjumi mysafirësh. Që atëherë, Guerriero ka qenë një telefonuese e shpeshtë në emisionet radiofonike të Giulianit. Ajo pohon se zgjedhjet e vitit 2020 u dëmtuan nga mashtrimi i gjerë i votuesve, një besim i shtyrë nga Giuliani që është zhgënjyer vazhdimisht. “Çfarëdo që thotë Giuliani për zgjedhjet e 2020 është ajo që unë besoj”, tha ajo. Gjatë marrëdhënies së saj me McGonigal, Guerriero thotë se ata kurrë nuk folën për politikë. “Mendova se ai ishte apolitik”, tha ai, “që është diçka që unë vazhdoj ta besoj”.FBI nuk pranoi të trajtojë specifikat e historisë së Guerriero-s. Në vend të kësaj, ajo dërgoi një deklaratë drejtorit Christopher Wray, i cili tha se FBI i mban punonjësit në "standardin më të lartë" dhe i trajton të gjithë në mënyrë të barabartë, "edhe kur është një nga tonët". Insajderi foli me tre nga ish-kolegët e zbatimit të ligjit të McGonigal, të cilët u shprehën të tronditur për aktakuzat. "Është zemërthyese," tha njëri, i cili kishte punuar së bashku me McGonigal në FBI. "Kjo është një organizatë e jashtëzakonshme e mbushur me burra dhe gra vërtet të përkushtuar. Kjo e kthen imazhin dhe reputacionin tonë mbrapa”. Babai i Guerriero-s tha se pikëpamja e tij për FBI-në tashmë ishte njollosur nga mënyra se si McGonigal e trajtoi vajzën e tij. "Unë kam pasur gjithmonë një admirim të madh për FBI-në," tha ai. "I idealizova agjentët që pashë në filma”. Mendova se këta njerëz ishin perëndi, se ata kurrë nuk bënë asgjë të keqe. Ishte kaq zhgënjyese." Megjithatë, ai tha se McGonigal e kishte telefonuar pas përfundimit të marrëdhënies për t'i kërkuar falje për sjelljen e tij dhe se ai kishte pranuar faljen e McGonigal.  Pra tashmë dhe me kontributin e Allsionit të zhgënjyer dhe të dashnorit të saj që vinte e shkonte në Shqipëri – FBI është bërë me “ngjyrë” dhe pse McGonigal ka dalë nlë pesnsion që në 2018-të! Po kështu është! Një e dashur e zëmëruar shkatërron një FBI dhe mund të rrëzojë dhe njël kryeministër shqiptar! Ajo për më tepër mund dhe të emërojë një kryeministër thjetër shqiptar! Po pra-Sali Berishën! Bravo e dashura e McGonigal, ja kalove të gjithëve! Dole më e forta për të ardhur Berisha në pushtet! Për ty duhet një bust ( më e vogla që mund të bëhet) për nderim në SHQUP!