BREAKING NEWS

“Pashko dhe Hajdari e kërcënuan se do ta hidhnin nga avioni”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat ‘bombë’ dhe plas paralajmërimin e frikshëm për Berishën: Kjo është dosja që ka Basha në dorë!

“Pashko dhe Hajdari e kërcënuan se do ta hidhnin nga
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha shpërthen në akuza ndaj Ilir Metës: Ka nxjerrë taborët e tij për të shkatërruar PD, është i dalë boje dhe në grahmat e fundit të tij

Lulzim Basha shpërthen në akuza ndaj Ilir Metës: Ka nxjerrë
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Ilir Meta është buzë greminës, situata në PD në eksplozion e sipër, Basha e Berisha dinë shumë sekrete për njëri-tjetrin

Spartak Braho: Ilir Meta është buzë greminës, situata
x
BREAKING NEWS

Ja si Llalla u fut në kurth nga Meta, nga plani për të kapur KED dhe përplasja me Donald Lu, te refuzimi i arrestimit dhe braktisja nga presidenti

Ja si Llalla u fut në kurth nga Meta, nga plani për të kapur KED
x

Opinion / Editorial

Vështirësia e kapjes së “peshqve të mëdhenj”  

Vështirësia e kapjes së “peshqve të

Pavarësisht nga ndjesia publike, ose nga denoncimet dhe artikujt në media, nuk është aq e lehtë të kapësh të korruptuarit dhe të përfolurit e mëdhenj, sidomos ata që në politikë kanë qenë aktivë, ose ende janë. Ata kanë vepruar në kryerjen e abuzimeve të tyre, në shumicën e rasteve, duke mos firmosur vetë, për të mos lënë gjurmë. Në shitjet, blerjet shtetërore dhe tenderat e mëdhenj të manipuluar, kanë futur të tjerë të nxjerrin për ta gështenjat e pjekura. E kanë arritur këtë, duke ushtruar influencë të paligjshme, duke porositur mashat e tyre, madje edhe ministra apo drejtorë drejtorish dhe institucionesh qendrore, për t’u hakmarrë ndaj nëpunësve të paktë të shtetit, të cilët nuk u bëheshin urë. Duke vendosur një klimë frike në administratën shtetërore, për humbjen e vendit të punës, nëse nuk i bindeshe vullnetit “epror”. Dhe nëse e kërkoje në rrugë gjyqësore të drejtën tënde të shkelur, ta harroje se do të gjendej një gjykatës në Republikë, që të kishte ndershmëri dhe kurajo mjaftueshëm, për t’i dhënë të drejtë nëpunësit të larguar apo pushuar padrejtësisht nga puna, duke dënuar strukturën shtetërore që e kishte flakur, ose padrinon e madh politikan, që fshihej prapa strukturës. Këta “peshq të mëdhenj” e kanë bërë shumë të vështirë kapjen e tyre edhe duke zhdukur provat dhe manipuluar dosjet e zullumeve të tyre. Në administratën tonë publike është shumë vështirë të gjesh një vijimësi dokumentash dhe gjurmësh për punët e bëra, sa herë largohet një ministër apo drejtor, qoftë edhe i së njëjtës parti politike në pushtet. Dosjet e qindra e qindra tenderave edhe atyre më të përfolur, ngjajnë të kopsitura për merak. Edhe regjistrimet elektronike të viteve të fundit nuk kanë arritur ta risjellin kujtesën shtetërore për punët (apo mos-punët) e bëra në nivelin e së vërtetës. Ja përse SPAK-ut dhe Byrosë Kombëtare të Hetimit, e cila sa ka filluar nga puna, u duhet kohë të mbledhin provat. Mund të kalojë edhe një vit ose dy dhe duhet të tregohemi të duruar. Ja përse ndihma e institucioneve si Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurisë dhe Parandalimit të Konfliktit të Interesit, si dhe Kontrolli i Lartë i Shtetit, në këtë fazë të punës së SPAK dhe BKH, është me shumë vlerë. Qoftë dhe duke u kaluar indiciet (gjurmët) për aktet abuzive ose korruptive që kanë sjellë pasurimin e paligjshëm të zyrtarëve të lartë, ose dëme të konsiderueshme ekonomike në Buxhetin e Shtetit. Artikujt në shtyp, dokumentarët dhe denoncimet në mediat televizive, sado të na bindin ne si qytetarë për zullumet dhe kush i ka kryer ato, nuk përbëjnë prova. Dëshmitë e dëshmitarëve të betuar përpara drejtësisë dhe shkresat e gjetura me firmat përkatëse, përbëjnë prova. Ja përse nuk është aspak e lehtë të shtrish rrjetën dhe të kapësh “peshqit e mëdhenj”. Vetë drejtësia amerikane 8 dekada më parë, arriti të fuste në burg mafiozin më të madh të historisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Al Kapone, duke gjetur prova vetëm për shmangiet e tij ndaj pagimit të taksave federale (evazion fiskal). Pavarësisht qindra rasteve të vrasjeve të urdhëruara prej tij, që publiku i dinte mirë dhe shtypi amerikan i kishte trajtuar, apo mijëra kërcënimeve, rrëmbimeve të personave, shantazheve dhe mitmarrjeve të dirigjuara nga ai. Kumbarët e reformës në drejtësi, aleatët tanë SHBA-të dhe Bashkimi Europian, por sidomos të parët, përmes mesazheve në publik të ambasadores së tyre, na këshillojnë t’u lëmë kohë të punojnë SPAK dhe BKH. Kemi pritur 30 vjet. Mund të presim edhe disa muaj. Madje edhe një vit a dy. Drejtësia e vërtetë mund të vonojë, por do të triumfojë, sa të kemi me vete aleatët tanë të mëdhenj, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Dhe ata do t’i kemi pranë nesh gjithmonë! Duhet të jemi të bindur dhe të qetë për këtë. Padurimi ynë vetëm sa ushtron presion të panevojshëm mbi SPAK dhe BKH. Ata e dinë punën e tyre. Puna jonë si qytetarë dhe opinion publik është t’i mbështesim me sa mundemi.