BREAKING NEWS

COVID-19/ 6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri, ja zonat "më të nxehta"

COVID-19/  6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e
x
BREAKING NEWS

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i përgjigjet Kurtit: Faleminderit

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i
x
BREAKING NEWS

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë për përjashtimin nga PD të Berishës dhe lëshon paralajmërimin e fortë: Këta të tre janë fatkeqësia më e madhe për çdo shqiptar!

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë
x
BREAKING NEWS

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të fillojmë përgatitjet për ...

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të
x
BREAKING NEWS

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen të gjitha takimet. Zbardhet njoftimi zyrtar

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen
x
BREAKING NEWS

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali Berishën: Ndodhet në vështirësi! Aq i fortë është ai, sa kur kishte përballë Ramiz Alinë...

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e fuqishëm për politikën shqiptare

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e
x
BREAKING NEWS

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan qeverinë “Rama 3”, ja kush abstenoi (EMRAT)

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan
x

Opinion / Editorial

Vetëkënaqësitë mburravece të mediokritetit në një kongres tepër të zakonshëm!

Vetëkënaqësitë mburravece të mediokritetit në

Nuk mund të prisje asgjë më tepër se sa kaq, nga një kongres që në PD e quajnë të jashtëzakonshëm. Patetizmi i fjalimeve ndërkohë që bëhej votimi ( një marrëzi demokracie si zakonisht në PD) kishin mburrje për fitoret e atyre që kishin arritur të dilnin deputet në lista sipërore të kryetarit sigurisht. Marrëzi me “na luftuan, na burgosën, në spiunuan” por ne fituam. Fjalim patetik servil dhe mitoman i Vokshit dhe hartim fantazi i Dumës që ishin përballë patetizmave mburravecë fitimtarë populisto krahinorë të Ndokës dhe “heroizmave lejfenistë të Këlliçit” që më bënë të largoj përfundimisht syrin (nga TV) nga një fatkeqësi e tillë politike me partinë e lindur t’i shërbejë demokracisë në Shqipëri. Fatkeqësi e madhe. Mediokritetit “faqebardhë” të Bashës, që ka shtuar me marrëzitë e 11 pikave propozime të tija, pushtetin e kotë dhe budalla të tij, i dilte përpara “sagoma” e Sali Berishës, tashmë Don Kishot i plotë që mezi po priste të fillonte luftën për të fituar Dylqinjën e tij në Parlamentin e Ramës e bënte të plotë dhe sagomën e Sanços Lulëzim, afër tij. Nuk ishte kongres i jashtëzakonshëm, por fare i zakonshëm i partisë së Berishës. Po të njëjtat vetëkënaqësi dhe kur janë të zhytur në .... Po të njëjtat brohoritje idiote dhe po të njëjtët njerëz me fytyra të ndryshme dhe mentalitet të njëjtë. Gati gati, mu duk kongresi i Rilindjes në “Air Albania” si një show ngjyrash dhe pse lejfenizëm socialist në kohë moderne, përballë një marrëzie tipike mediokriteti politik, pa asnjë pikë kreativiteti dhe demokracie të brendshme në PD. Imagjinoni kur i vetmi që foli ishte Mark Marku. Fantastike. Ju tha disa gjëra interesante që duhej t’i dëgjonin. Por në fakt, kishin porosi të mos e ndërprisnin si komunistët Dritëroin në 1991. E bënë mirë, sepse shpëtuan fytyrën me një njeri (Markun), i cili tha disa të vërteta në atë parti. Jo tha se po bëjnë sikur kanë fituar, kur kanë humbur. Ju tha se duhet të – rithemeloheshin në qoftë se duan të shpëtojnë nga fundi plot turp. Ju tha se kështu nuk do të fitonin kurrë. Boll tha, po kujt ia tha. Janë në delirin e mendimit politik idiot “sançopançist – lulzimbashist” se zgjedhjet i kanë fituar, por i ka masakruar Rama. E nuk sqaruan kurrë të tillë mediokër dhe të vetëkënaqur nga humbjet, se pse të tillë dembelë historikë demokracie dhe refuzues të saj e lejuan Ramën të bënte këtë masakër. Po pra, asnjëherë nuk e shpjeguan këtë gjë. Mediokriteti fajtor antidemokraci është se, nuk ditën njëherë të vetme të bëjnë analizë. Po pra me temën – si ka mundësi që Rama na vjedh tre herë, ose dy herë, ose dhe ... njëherë. Si ka mundësi që akoma dalin përpara njerëzve, duke thënë se ne fituam, por na vodhi ai. Pa shpjeguar një herë të vetme pse e lejuan. Të tillë mburravecë servilë dhe vetëkënaqur nga humbjet duhen larguar për të vetmen arsye që është: Pazotësia e vazhdueshme përballë Ramës, që iu vjedh zgjedhjet. Po pra duhet të ikin kjo plejadë idiotësh politikë që flasin patetizma mburrjesh dhe hartime idiote që mbarojnë me – Rama na vodhi zgjedhjet, por ne fituam. Nuk dua të them se kush dhe pse, por të vjen çudi se janë dy vetë dhe që përkatësisht të dy nga veriu, të dy të besimit katolik dhe të dy pjesë e intelektualizmit akademik si Marku dhe Gjekmarkaj. Po ti shtosh dhe Plasarin bëhen tre, por ai në fund të fundit, është jashtë pjesmarrjes në parti. Por ua kanë thënë se në fund të fundit çfarë duhet ndryshuar. Të tjerë aty janë afër mendimit të tillë por nuk flasin, nuk reagojnë dhe nuk përbëjnë asnjë të re në mendimin politik në PD. Ky është problemi i madh në PD. Ajo nuk ka filozofi politike. Nuk ka mendim kulturor politik dhe nuk tenton të ketë. Ka vetëm lidership të Berishës dhe “aktorship” të Bashës, në mediokritet që përbëjnë pikërisht sikundër kam thënë që në vitin 2013-të për dyshen moderne Don Kishot dhe Sanço Panço në PD. Kanë nevojë për njëri-tjetrin. Por PD kështu po varroset për së gjalli. Në fatkeqësinë se mirë të vjetrit që kanë “rrjedhur”, por janë të rinjtë, që po rrënojnë partinë akoma më keq. Po e bëjnë akoma më shumë “sloganiste”, “bllokuese e mendimit të lirë”. Vetëm Mark Marku është, shumë, po shumë pak. E kanë kthyer partinë në “unitare të vetëkënaqësisë në opozitë”. Janë kthyer në njerëzit e pritjes opozitare të jetës politike, që nuk merr përsipër përgjegjësitë për shoqërinë dhe vendin. Kanë kthyer forumet në mediokritetin më absurd që ua kalon dhe plenumeve idiote të dikur PPSH-së dhe delirit brohoritës për “udhëheqësin e partisë” si në kongreset e ish-partisë së Berishës dhe Tritan Shehut. Po sa më shumë Enveri kërcënonte amerikanët, aq më shumë e brohorisnin në kongres “shuplakë rrahësit” e partisë. Nuk duan të ndreqen dhe nuk duan të pranojnë demokracinë. Janë për faqe të zezë dhe kanë lënë në mes të rrugës, mijëra e mijëra demokratë që nuk duan t’i shikojnë bojën Rilindjes dhe Ramës. Po dhe i kanë detyruar të qëndrojnë mes piktorit qeverisës dhe një mediokriteti arrogant në llojin e tij që afron Basha dhe njeriu i fatkeqësive politike Berisha. Nuk ka ku shkon më keq se sa kaq. E kjo sigurisht që është një turp. Tani po përjashtojnë jo vetëm fjalën e lirë dhe kontributin e lirë në PD, por dhe njeriun e lirë si koncept. E pastaj si devizë politike duke qenë të tillë kanë: Rama na ka masakruar fitoren tonë në zgjedhje. Kjo padyshim është dhe alternativa e tyre e qartë dhe e vetme. Analiza, kritika dhe autokritika, mendimi i lirë dhe filozofia e re fituese, janë të ndaluara në PD. Po, për fat të keq.