BREAKING NEWS

Pritet të mblidhet me urgjencë KQZ, zbardhet vendimi më i fundit që do merret për Ori Nebiajn dhe Petrit Dodën

Pritet të mblidhet me urgjencë KQZ, zbardhet vendimi më i fundit
x
BREAKING NEWS

Drejtësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë të re avokatja e njohur e vendit tonë, kishte nevojë për transplant të palcës jashtë vendit, Adriatik Lapaj jep lajmin e trishtë: Do më marrë shumë malli!

Drejtësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë
x
BREAKING NEWS

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet
x
BREAKING NEWS

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në deklaratën që bëri në Izrael, ja për çfarë bëhet fjalë

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në
x
BREAKING NEWS

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre pikëpyetjet e forta

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina “merr me vete” Poloninë në fazën tjetër

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina
x
BREAKING NEWS

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra dhe vajza, jemi të rrezikuara

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra
x
BREAKING NEWS

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi Ramën, ja çfarë pritet të ndodhë

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi
x

Opinion / Editorial

Vetëm 2 studentë për zooteknikë dhe 8000 kuota të djegura në universitetet publike

Vetëm 2 studentë për zooteknikë dhe 8000 kuota të

Në statistikat ekonomike ndërkombëtare të para disa dekadave Shqipëria konsiderohej një vend me prodhimtari të konsiderueshme në fushën e bujqësisë dhe blegtorisë. Pavarësisht faktorëve politikë, duhet pranuar se investimi i brezave historikisht ka qenë mjaft i madh në këto sektorë që janë jetikë, aq më tepër për ne që nuk kemi një industri të zhvilluar. Akoma më të rëndësishëm këto sektorë i bën rritja drastike e çmimeve kohët e fundit. Shtrohet pyetja: po në të ardhmen, si do të përparojnë këto sektorë, kur do të mungojnë tërësisht specialistët që u shërbejnë. Këtë e tregon fakti që tek programi i zooteknikës në Universitetin Bujqësor këtë vit akademik janë regjistruar vetëm dy studentë. Po ashtu në programet tjera të fushës agrare, dhe jo vetëm, numri i studentëve është i paktë. Çfarë do të bëjmë në të ardhmen për produktet jetike bazë që sigurojnë këto sektorë? Me sa duket do të vijojmë t’i varim të gjitha shpresat tek importi; mish “të freskët” nga Serbia, Maqedonia, por dhe nga ana tjetër e botës si Brazili etj. Drithërat po ashtu do i marrim nga Serbia, Ukraina, Rusia etj., por hera-herës rastis që të jenë në luftë dhe ngelim me sy hapur. Apo do i varim shpresat tek mishi dhe drithërat teknologjike! Vijon të mbisundojë teza se shkenca dhe teknologjia do ta çojë njerëzimin në parajsë, por historia ka treguar më se miri se shpeshherë e kanë çuar në ferr. Pozitivizmi që mbivlerëson shkencën dhe teknikën ka ngjallur shpresë, por shpesh dhe zhgënjim. Duhet ta pranojmë se dhe shkenca dhe teknologjia zhvillohen në atë mënyrë që të duket sikur po tentojnë të kapin veshin e majtë me dorën e djathtë apo anasjelltas. Për të thënë të fundit të paren; shkencëtarët “e pavarur” le të zbulojnë diçka tjetër, se mënyrën se si prodhohet mishi e ka zbuluar natyra prej miliona vjetësh. Le të kthehemi tek problemi fillestar: në fund të fundit, kur në programet e lartpërmendur nuk vijnë të studiojnë studentët e mirë, pse mos të studiojnë dhe ato që nuk kanë mesataren e vendosur në mënyrë abuzive me vendim të Këshillit të Ministrave. Nuk janë bosh kuotat vetëm tek zooteknika dhe agronomia, por dhe tek degët tjera të mësuesisë etj. Ky zvogëlim i numrit të studentëve ka dëmtuar rendë universitetet nga ana financiar dhe e kanë të vështirë të bëjnë dhe rritjen e premtuar të rrogave. Për të mirën e të rinjve, të universiteteve dhe të vendit ato programe ku ka kuota të paplotësuara duhet të jenë të hapura për të gjithë ato që kanë mbaruar maturën. Në Itali e gjetkë diplomohen 90 vjetarët, ndërsa në Shqipëri pengohen të shkojnë në shkollë 18 vjetarët.