BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Opinion / Editorial

Zijadin Qira, heroi i heshtur i çështjes kombëtare në Maqedoni dhe Kosovë

Zijadin Qira, heroi i heshtur i çështjes kombëtare në

Afro 20 vjet me parë dhe pikerisht me 5 Tetor 2002, ne Nju Xhersi te Shtetevete Bashkuarate Amerikes, vdiq athdetari dhe veprimtari i shquar i komuniteti shqiptar te Amerikes, ish  I burgosuri politik ne jugoslavi Zijadin Qira. Ai perfaqesoje me se miri idealet kombetare dhe tere jeten ja kushtoi perpjekjeve, per clirimin e Kosoves e viseve te tjera shqiptare, per krijimin e nje shteti Shqipetar te madh te lire e te pavarur. Kush ishte Zijadin Qira, i cilesuar nga historiani akademik anglez James Petifer si I infiltruar I hershem prane ushtrise jugosllave. Sikunder thote studiuesi anglez i historise se luftes clirimtare ne Kosove akademiku James Petifer ai u dergua nga regjimi i Tiranes per qellime informative si i infiltruar dhe per organizimin e celulave ushtarake. Lindi me 27 Nentor te vitin 1932 ne fshatin Veleshte te Struges, ku kaloi edhe femijerine. Ne vitin 1944, si natyre e zgjuar dhe e gjalle ju bashkua brigadave partizane shqiptare, qe luftonin kunder fashizmit, ne viset e ish jugosllavise ne luften. Pas mbarimit te luftes, regjistrohet ne shkollen ushtarake Skenderbej ne Tirane. Edhe ne vitin 1948 dergohet ne detyre speciale ne Jugosllavi. Vazhdoi Akademine Ushtarake jugoslave ne Kragujevc. Edhe pse I ri, duke ndjere padrejtesite qe i beheshin popullit shqiptare u angazhua te luftoje per lirine dhe te drejtat e popullit shqiptare te Jugosllavise. Aktiviteti ilegal i tij ra ne sy te UKB dhe ne Nentor te vitit 1949, ai u arrestua. Pas 13 muajsh qendrimi ne qeli, u lirua per mungese faktesh. Pa kaluar shume kohe ai arrestohet perseri i ndjekur eshe si informator i CIA –s dhe denohet me  tre vjet burgim duke i nenshtruar torturave cnjerezore. Pas daljes nga burgu ne vitin 1956 se bashku me nje grup krijojne Partine Nacionaliste Demokratike Shqiptare, ku  pikat kryesore te programit te saj ishin bashkimi I trojeve shqiptare, krijimi I Shqiperise etnike, edhe lufta kunder nacionalizmit serbo maqedonas. Organizata politike e drejtuar prej tij ndermer disa aksione, si shperndarje traktesh, shkruajtjen e parrulave dhe vendosjes e flamujve shqipetare ne qytetet e Shkupit, Tetove, Gjakove, Prizren, Peje etj. Me 31 maj 1956 UDB-ja e arreston perseri si element i rezikshem irredentist dhe denohet perseri me 15 vjet te cilin e kreu ne burgun famekeq te Idrizoves. Edhe ne burg ai vazhdoi veprimtarine e tij duke shkruar e nxjerre jasht shkrime e libra kunder rregimit shovinist jugosllav dhe po per kete veprimtari e cilesuar si “propagande armiqesore” ne vitin 1992 u denua me 8 vjet. U lirua nga burgu ne vitin 1966 por meqenese hap pas hapi ndiqesh dhe i kanosej rreziku i nje arrestimi te ri, u detyrua te largohet nga Jugollavia. U arratis ilegalisht ne Itali  e me pas u terhoq ne SHBA, ku jetoi e veproi deri ne fund te jetes duke kryer nje aktivitet te dendur patriotik ne mergaten shqiptare atje. Ne vitin 1977 botoi ne Nju York kujtime dhe ditarin nga koha e burgimi me titull “Qelia Numer 31”. Ne kete liber autori pershkruan ne menyre besnike vuajtjet e tija dhe te burgosurve te tjere shqiptare ne burgun famekeq te Idrizoves, duke i afishuar idelaet dhe aspiraten e tij  per liri e clirim e bashkim kombetar kunder regimi shovinist jugosllav anti shqiptare. Me fakte e deshmi te gjalla, ai pershkruan vuajtjet e tij dhe te shokeve te tjere te burgosur, pershkruan dhunen dhe torturat e represionin e vazhdueshem te UDB-se e rregimi shtypes shovinist jugoslav.  Libri pati jehone te gjere ne mergate dhe rrethet patriotike ne Amerike, duke zbuluar fallsitetin e rregimit te eger shovinist ne Jugoslavi kunder popullit shqiptare. Pas vitit 1991, ne fillimin e proceseve demokratike, ne vendet lindore Zijadini ribotoi librin e tij “Qelia 31” ne anglisht dhe ne shtypin shqiptare ne Kosove e Maqedoni duke u synuar qe ceshtja kombetare shqiptare te avanconte me tej.  Se bashku me disa aktivite te tjere themeluan organizaten “ Lidhja e Prizrenit”  e ngjashme me aktivitetin dhe qellimet e Lidhjes se Prizrenit te dikurshem. Kjo organizate patriotike, mbeshteti fuqishem moralisht dhe materialisht ushtrine Clirimtare te kosoves dhe luften e saj. Pas Clirimit te Kosoves te vitit 1999 ne krye te nje delegacioni te gjere ai kreu nje vizite ne viset e Kosoves se cliruar duke vizituar nje sere qytetesh si Prekazin e Recakun, Prizrenin, Pejen, Gjakoven, Mitrovicen etj. Pas kthimit ne SHBA, Zijadini dhe shoku i tij Gani Perollin botuan ne gazeten shqiptaro Illyria nje reportazh te gjate me titull “Kosova, mall dhe lot” ku evokonin vizitat ne Prekaz, Drenice, kullen e Jashareve, dhe te varri i komandantit legjendar Azem Jashari, Shaban Polluzha, Tahir Mehes dhe luftetareve te tjere qe rane per çlirimin e Kosovës.  Po ate vit ai botoi librin e tij te dyte me titull “Ujqit ne frak”, duke i bere jehone te gjitha krimeve dhe masakrave qe kishin kryer ne tokat shqiptare ndaj shqiptareve para dhe gjate luftes se dyte boterore. “Ujqerit me frak” per te cilet flet autori i librit ishin eterit shpirterore ne artrapit te Beogradit Sllobodan Milloshevicit e pasueseve te tij. Autori ne kete liber nenvizon, se ai ishte nga ata qe e kishte kuptuar shume heret qellimet e shovinistit jugoslave per te eleminuar e ushtruar genocid ndaj  popullit shqiptare. U rrjeshtua si disident i oreve te para, nje nga njerezit me stazhin me te gjate si i burgosuri politik ne trojet shqiptare ne Maqedoni.  Zijadin Qira ishte njeri qe per shumegjithcka koha i dha te drejte per historine dramatike te ish te burgosurve politike shqiptare. Figura e tij te cilin personalisht pata rastin ta mesoj ne ato vite nga nipi i tij Mendih Qira, edhe ky nje pjesemarres i paetur ne UCK, si dhe duke u njohur me librin e historianit dhe akademikut anglez James Petifer botta e perkthyer ne Shqiperi, do te mbetet shembulli i atdhetarit nacionalist dhe ushtarit te perjetshem i ceshtjes kombetare. Ai ishte dhe  mbetet lavdia e qytetit te Struges e me gjere, nje Hero shqiptare ne Maqedoni e Kosove. U takon autoriteteve shteterore lokale ne Struge te Maqedonise dhe Kosove, te mos kene ndroje ta evokojne kete figure duke lartesuar ne sheshet kryesore me monumente e emra rrugesh  per Heroin Zijadin Qira. Zijadin Qira ishte nje hero i heshtur, por dhe i hapur i ceshtjes kombetare. Ai ju ben nder te gjithe shqiptareve ketej dhe matane kufirit.