Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Katastrofa e arsimit quhet Lindita Nikolla

Postuar: 08/09/2016 - 08:42

Arsimi është një nga fushat më të rëndësishme të çdo shoqërie dhe të çdo sistemi. Përmes arsimimit, shoqëritë dhe kombet synojnë t’u transmetojnë pjesëtarëve të tyre dijen, kulturën, trashëgiminë kulturore, vlerat përmes të cilave shkon përpara shoqëria. Po sistemi shqiptar, a po përpiqet të arrijë të njëjtat objektiva si gjithë bota e zhvilluar dhe qytetëruar?

Për pak ditë, shkollat dhe universitetet në të gjithë vendin hapin dyert për të çelur vitin e ri shkollor dhe atë akademik 2016-2017. Por fëmijët dhe të rinjtë shqiptarë që simbolizojnë dhe të ardhmen e vendit tonë, prej disa ditësh janë përfshirë në një kaos, nga i cili ende nuk dihet se si do të mund të dalin. Ndërsa pritej që këto ditë të bëheshin përgatitjet e fundit si nga institucionet arsimore ashtu dhe nga vetë protagonistët, gjithçka në fakt i ngjan një rrëmuje të madhe, që askush nuk di të thotë se kur dhe se si do të mund të përfundojë, në mënyrë që të kemi një proces të rregullt mësimor. E përgjegjësia apo më saktë faji, në këtë rast ka një emër. Drejtueses së Ministrisë së Arsimit, mësueses së matematikës, Lindita Nikolla, mesa duket i ka humbur orientimi. E ka humbur qëllimisht apo thjeshtë i ka humbur, këtë nuk mund ta themi. Por nisur nga situata e krijuar prej ditësh, një gjë duket e sigurt; Ajo nuk di ose nuk pranon as të skuqet dhe as të nxihet kur largon paturpësisht nga vetja çdo përgjegjësi, si të kishte të bënte me sëmundjen e murtajës, gënjen publikisht, akuzon me një mijë e një mënyra kë të mundet, qoftë ky edhe një fëmijë 7 vjeç, i cili kërkon thjeshtë të mbushë çantën e tij me libra në ditën e parë të shkollës.

Turpit dhe drojës duket se nuk u ka rënë rruga ndonjëherë para fytyrës së ministres-mësuese Lindita Nikolla. Në fillimet e saj para 3 vitesh, ajo u akuzua publikisht nga mësues të shumtë për të ashtuquajturën reformë në sistemin mësimdhënës. Me pretekstin se mësuesit nuk plotësonin kriteret, Nikolla futi në një test të përgjithshëm mësuesit e sistemit parauniversitar. Të gjithë e kujtojmë se si dolën në shesh abuzimet me testin dhe fituesit. Pra, u konstatua se kishim të bënim me një test fiktiv, thjeshtë për të punësuar disa militantë.

Më vonë, ministrja do të bëhej objekt përplasjesh deri në Presidencë, për ligjin e ri të Arsimit të Lartë. Studentë e pedagogë e kundërshtuan fort këtë ligj për më shumë se 1 vit, me çdo mjet demokratik, nga braktisja e orëve të mësimit e deri tek protestat disaditore. Por zëri i tyre dhe akuzat për një ligj klientelist u shuan shpejt në shurdhërinë e një pushteti monstruoz, kthetrat e të cilit po përpijnë çdo të drejtë themelore qytetare, qoftë dhe ajo për arsimimin publik.

Këtë vit, me protagoniste sërish ministren Nikolla, kemi dy probleme të hapura në prag të nisjes së procesit mësimor. Problemi i parë ka të bëjë me mungesën e teksteve shkollore për arsimin parauniversitar, çka rrezikon seriozisht vitin shkollor për fëmijët. Ankimimi dhe për pasojë bllokimi në KPP i tenderit të pullave fiskale pasi ministria ia dha një firme që ofroi çmim më të lartë se të tjerat, solli vonesa për botuesit dhe shpërndarjen. Kjo shkaktoi radhë të gjata nëpër librari si dhe mungesë tekstesh. Në shpjegimet e saj për mediat, ministria u mundua të propagandonte se në treg nuk kishte as radhë dhe as mungesë tekstesh, por se në çdo rast përgjegjësia sipas saj ishte e botuesve dhe e shpërndarjes.

Problemi i dytë aktual ka të bëjë me maturantët, të cilët këto ditë kanë parë me sytë e tyre se si nga papërgjegjshmëria por ndoshta dhe qëllimisht, një ministre si Lindita Nikolla, me një të rënë të lapsit mund të të shkatërrojë ëndrrat e thurura në katër vite. Formula e propozuar prej saj për pranimet në universitet ka shokuar maturantët anë e mbanë vendit, një pjesë e mirë e të cilëve rezultojnë të mos kenë fituar asnjë degë, edhe pse zotërojnë një mesatare mbi 9, e disa prej tyre janë nderuar edhe me medalje ari. Ajo që do të mund të përfitojnë, do të jetë thjeshtë një vend në universitetet private. Fatin që prisnin maturantët këtë vit, gazeta “SOT” e denoncoi pak kohë më parë, si një manierë e paramenduar nga dikasteri i Arsimit, me qëllim që të përfitonin universitetet private. E detyruar nga presioni i protestave të maturantëve, ministrja Nikolla e cila me 3 vite në këtë detyrë posedon një vilë në periferi të kryeqytetit, doli dje para mediave me pretekstin e një sqarimi, por që në fakt ishte thjeshtë një shfajësim si dhe kalim i përgjegjësisë tek vetë maturantët, të cilët sipas saj kishin gabuar me zgjedhjet e tyre.

Ashtu si dhe herët e tjera, turpit nuk i kishte rënë sërish rruga para fytyrës së Lindita Nikollës...

Anila DODAJ

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/10/2019 - 23:58

Kryeministri Edi Rama ka komentuar deklaratën e homologut holandez Mark Rutte, i cili u shpreh se Shqipëria ka bërë progres, por jo mjaftueshëm, por replikoi duke ngritur pyetjen, në

Postuar: 18/10/2019 - 23:56

Ish-deputetja e PD Grida Duma e ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, foli për negociatat

Postuar: 18/10/2019 - 23:52

Vendim negativ nga samiti i krerëve të shteteve të Bashkimit Europian për nisjen e bisedimeve për

Postuar: 18/10/2019 - 23:35

Kryeministri Edi Rama me anë të një statusi në Facebook ka falenderuar Departamentin Amerikan të

Postuar: 18/10/2019 - 23:30

Kryeministri i vendit, Edi Rama, teksa është pyetur nga gazetarët në konferencë në lidhje me dekr