Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Para apo pas palestrës? Flasin ekspertët: Kjo është koha më e mirë kur duhet ta konsumoni kafenë

Postuar: 14/10/2019 - 07:34

Kafeja është shoqëruesja më e mirë e ditës të shumicës prej nesh.Nutricionistët flasin edhe për kohën se kur duhet konsumuar. Sipas Brittany Michels, nutricioniste, pirja e kafesë para se të nisni rutinën e stërvitjes, është pozitive dhe ofron mjaft përfitime në lidhje me të, shkruan living.

Michels thotë se konsumimi i kafesë përpara se të nisni stërvitjen ka një sërë të mirash. Ajo do të largojë përgjumjen, përmirëson metabolizmin dhe performancën atletike.
 
Po ashtu disa hulumtime tregojnë se kafeina para stërvitjes mund të nxisë djegien e kalorive deri në disa orë pas stërvitjes. Në përgjithësi, momenti më i mirë për konsumin e kafeinës llogaritet rreth 20 minuta para stërvitjes.
 
Por nutricionistja thekson se disa njerëz duhet të kenë kujdes!
 
Kushdo që ka një ndjeshmëri ndaj kafeinës ose probleme me stomakun, duhet ta nisë me një dozë të vogël të kafesë dhe gradualisht ta rrisë atë.
 
Po nëse e konsumojmë pas stërvitjes?
 
 “Është gjithmonë e rëndësishme të theksohet se konsumi i  kafeinës para gjumit mund të prishë ciklin tona natyral të gjumit. Nëse keni nevojë për energji ekstra para se të nisni stërvitjen tuaj në darkë, provoni të pini lëng panxhari”, rekomandon Michels.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/11/2019 - 23:58

Avokati Spartak Ngjela në një status në rrjetin social Facebook ka shkruar se komedia Meta vijon dhe se situata në të cilën gjenden kreu i shtetit dhe lideri demokrat është shumë rëndë. 

Postuar: 19/11/2019 - 23:54

Analisti Aleksandër Çipa ka debatuar me nënkryetarin e LSI-së, Petrit Vasili për zgjedhjen e Arta

Postuar: 19/11/2019 - 23:53

Ish-deputeti demokrat, Albo Bumçi, ka zbuluar planin që opozita po e mendon që ta vërë në zbatim

Postuar: 19/11/2019 - 23:42

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj tha në ‘Real Story’ në “Neës24” se n

Postuar: 19/11/2019 - 23:30

Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari në një postim në rrjetet sociale ka shprehur nj

Postuar: 19/11/2019 - 23:15

Presidenti Ilir Meta gjatë takimit me krerët e opozitës joparlamentare, ka folur dhe për çështjen

Postuar: 19/11/2019 - 23:00

Ish-deputeti i LSI Përparim Spahiu ka deklaruar se sapo të përfundojë Reforma Zgjedhore, do shkoh