BREAKING NEWS

Lajme të mira pas krizës nga COVID-19/ Ministrja e Financave zbulon kur do të hapen të gjitha bizneset

Lajme të mira pas krizës nga COVID-19/ Ministrja e Financave zbulon
x

Politike

2 marsi/ Çfarë po mundohet të bëjë presidenti Meta? Përgjigjet Luan Rama

2 marsi/ Çfarë po mundohet të bëjë presidenti Meta?

Ish-ministri Luan Rama, i ftuar në studion e lajmeve në Ora Neës, u shpreh se mazhoranca mund të ndryshonte dispozitën në kushtetutë, dhe të vendosnin që betimi behet me noter apo me shofer.

Sipas Ramës, presidenti Meta po mundohet që ta bëjë të arsyetojë mazhorancën, duke i dhënë një shans që të tërhiqet.

Luan Rama: Këta me një ligj të thjeshtë i marrin presidentit një kompetencë që ia jep kushtetuta, nuk mundet, nuk ka arsyetim, të pranojmë që një dispozitë apo një nen i kushtetutës të shfuqizohet me një nen të një ligji të thjeshtë. Ata e kanë në dorë, mund ta ndryshonin dispozitën në kushtetutë, mund ta hiqnin nga kushtetuta nenin përkatës dhe të thonin që edhe në kushtetutë betimi bëhet me noter, me shofer, a ku e di unë çfarë. Ata nuk e bëjnë këtë sepse arroganca e tyre tejkalon edhe logjikën. Presidenti po mundohet që ta bëjë të arsyetojë mazhorancën. Mosdekretimi i këtij ligji, është një shans që mazhoranca të reflektojë dhe të tërhiqet në kufijtë e arsyes.