BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Politike

32 vjet nga rrëzimi i bustit të Enver Hoxhës, Gonxhe: PD nuk bëhet e besueshme për shkak të mendësisë së diktaturës, ja si Berisha shkatërroi partinë

32 vjet nga rrëzimi i bustit të Enver Hoxhës, Gonxhe: PD nuk

Ish-studenti i dhjetorit ’90, tanimë në postin e Drejtorit të Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugor, Blendi Gonxhe ishte dje i ftuar në një studio televizive, ku kujtoi 20 Shkurtin 1991, ditën kur u rrëzua busti i diktatorit Enver Hoxha. Busti ishte vendosur në sheshin “Skënderbej”  dhe u tërhoq zvarrë rrugëve të qytetit nga mijëra qytetarë të revoltuar kundër diktaturës. Ajo shënoi në fakt edhe fundin e diktaturës në Shqipëri. Por teksa kujtoi dje këtë moment të rëndësishëm, zoti Gonxhe komentoi edhe situatën në të cilën ndodhet Partia Demokratike në ditët e sotme. Sipas tij, Partia Demokratike nuk po arrin që të bëhet e besueshme sot e kësaj dite, pasi vijon të ketë ende mentalitetin e një diktature. “Vijmë në të njëjtën situatë sot që edhe sot e kësaj dite, PD ka atë lloj mendësie që mund të bëjë gjithçka përpara interesave të vendit, mund të sakrifikojë edhe fatin e vendit për interesa personale. Mua nuk më bën krenar si bashkëthemelues i PD në dhjetor por më pas kemi pasur kundërshtimin e plotë të PD për heqjen e Enverit nga universiteti. Studentët këmbëngulnin që nuk është çështja te busti por se nuk mund të ushtronim demokraci nën hijen e tij. Kemi mungesë të theksuar besimi, respekti dhe të rëndësisë standarde…Nëse dalim nga ajo lloj errësire duhet të kishim pasur vëmendje. Këto standarde munguan, erdhën partnerët. Erdhën aleatët tanë si SHBA por në përgjithësi mungoi një plan Marshall demokracie në kuptimin e standardeve. U morën shumë projekte dhe institucione financiare dhe nuk u investua në standardet siç duhet. Gjithë këto standarde munguan në PD dhe rezultati ishte i pritshëm kur disa më vonë. Disa zëra që ishin të çmuar ndër vite u përzunë, dhe PD vuajti një lloj përsëritje, jo me sjelljen e një diktatore por një lloj përsëritje të zakonit të regjimit të shkuar, me mendësi të para ’90. Kjo parti nuk po arrin dot të bëhet e besueshme për shkak të kësaj mendësie”, deklaroi Gonxhe.

 

Më të lexuarat