BREAKING NEWS

“Shqipëria rrezikon kapjen totale të shtetit!”/ Meta nuk ndalet, tjetër kërkesë urgjente Komisionit të Venecias: Asnjë reflektim nga ... (Letra e plotë)

x

Politike

“4 aventurierë duan funeralin e drejtësisë”, Rama tregon frymëzuesit e planit: Unë s’dorëzohem, veprimi i Metës s’ishte një rrufe në qiell të pastër, por një hap spektakolar për ...

Kryministri Rama gjatë fjalës së tij në Parlament deklaroi se zgjedhjet do të mbahen me qëllim që të marrë fund marrëzia e 4 aventurierëve, duke përfshirë këtu Presidentin Ilir Meta, ish-kryeministrin Sali Berisha, kreun e PD, Lulzim Basha dhe kryetaren e LSI, Monika Kryemadhin.

“Kërkojnë që Shqipëria të duket si një vend ku po bëhet nami i zi nga populli kundër narkoshtetit. Duan që në vend që Shqipëria të kapë trenin e vitit 2025 të BE, të rrijë të sfilitet e të mendojë akoma për makthin e 97. Ja pse antidekrteti i Ilir Metës është një arsye shumë e fortë për t’i bërë zgjedhjet, për t’i dalë përballë këtyre 4 aventurierëve që duan ta katandisnin këtë vend si vetveten. Doni ta dini si do e katandisin Shqipërinë? Shikojini ata. Ata duan një funeral konsensual të drejtësisë. Ata janë në hall aq të madh sa ç’është e tërë aventura kundër Shqipërisë dhe duan që halli i tyre të kthehet në hallin e gjithë shqiptarëve. Kanë hedhur lumin pa u lagur, gjthnjë të pakënaqur, e janë gati të thonë aman varja të ardhmes, po na lini rehat të tashmen, merruni vesh si të doni, po veshët mos na i çani me se ky vend kështu e paska pas fatin. Po jo, kurrsesi jo! Asnjëherë jo, unë s’do dorëzohem as si kryeministër dhe as si qytetar me hajvanllëkun përballë së keqes që e ka ngrënë këtë vend si kancer”,- tha ai.

Sipas Ramës, ideatorët e gjithë kësaj që po ndodh janë Berisha e Meta kurse Basha e Kryemadhi janë veglat e tyre.

“E vërteta e dalë cullak nga ky akt marrëzie është se veprimi i Ilir Metës nuk ishte një rrufe në qiell të pastër, por një hap spektakolar për të minuar rrugën e negociatave për në BE…Dy frymëzuesit e këtij plani (Meta, Berisha) kujtojnë se më largojnë me lmolotivët e Lulit dhe të bërtiturat e Monikës. E kanë gabim. Këta të dytët janë instumenta, kurse dy ustallarët e intrigave e kanë qitjen më të largët. Unë jam shënjestra, koka që i duhet ofruar turmës, iluzioni që i duhet artistit dhe fallxhores për orvatjen e tyre. Kanë marrë në dorë shpëtimin e popullit me doçkat e tyre të pastra dëborë.. Po ju them se preja në planin e tyre është Shqipëria”,- tha Rama.