BREAKING NEWS

Ku qëndron ngërçi për Reformën Zgjedhore? Ja 3 pikat e nxehta që po mbajnë pezull marrëveshjen PS-opozitë pavarësisht presionit të SHBA dhe BE

Ku qëndron ngërçi për Reformën Zgjedhore? Ja 3 pikat
x

Politike

A do shkojë Kosova në zgjedhje të parakohshme? Përgjigjet hapur Hashim Thaçi

A do shkojë Kosova në zgjedhje të parakohshme? Përgjigjet

Presidenti Hashim Thaçi foli për krizën politike në Kosovë në Open, ku se do zbatojë plotësisht Kushtetutën dhe ligjet e vendit.

I keni dhënë mandatarin për formimin e qeverisë Albin Kurtit, deri kur do ta prisni?- e pyeti Eni Vasili.

“Presidenti i Kosovës do të zbatojë në përpikmëri Kushtetutën dhe ligjet e vendit. Kryeministri Albin Kurti është rrëzuar me 85 vota. Pra janë 2/3 e Kuvendit që kanë votuar kundër Kurtit. Kurti kërkon zgjedhje por janë 90 deputetë kundër tij. I kam ftuar të gjithë anëtarët e partive dhe më kanë shprehur se janë të gatshëm për të krijuar një qeveri të re dhe të mos shkojnë në zgjedhje”- tha Thaçi.

Më të lexuarat