BREAKING NEWS

Momenti i SHUMËPRITUR! Holanda ndryshon qëndrim për Shqipërinë, i jep dritën jeshile për të nisur procesin integrues në BE

Momenti i SHUMËPRITUR! Holanda ndryshon qëndrim për
x
BREAKING NEWS

“LAJMI QE PRISNI”, kryeministri Edi Rama bën publik informacionin e rëndësishëm: Ia dolëm edhe kësaj sfide!

“LAJMI QE PRISNI”, kryeministri Edi Rama bën publik
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘BOMBËN’ ndaj Lulzim Bashës: Ka procese penale në SHBA, ja mesazhi i ambasadores Yuri Kim

Spartak Ngjela lëshon ‘BOMBËN’ ndaj Lulzim Bashës:
x
BREAKING NEWS

Largimi nga politika i Gramoz Ruçit, Spartak Ngjela tregon dy arsyet dhe plas paralajmërimin e fortë: Do të ketë pasoja për PS-në!

Largimi nga politika i Gramoz Ruçit, Spartak Ngjela tregon dy arsyet dhe
x
BREAKING NEWS

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut kur drejtonte institucionin e rëndësishëm/ KPK merr vendimin e menjëhershëm dhe shkarkon prokuroren e njohur të Tiranës

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut kur drejtonte institucionin e
x
BREAKING NEWS

VENDIM zyrtar! Bashkimi Europian jep lajmin e shumëpritur për Shqipërinë

VENDIM zyrtar! Bashkimi Europian jep lajmin e shumëpritur për
x
BREAKING NEWS

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës, policia fundos autorin. Zbardhet shkaku (EMRI+FOTO)

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës, policia fundos
x
BREAKING NEWS

Grupimi 'Për PD-në' del në konferencë të jashtëzakonshme, Harxhi bën denoncimet e forta: Vëzhguesit janë kërcënuar! Ja cila është shkelja më e rëndë!

Grupimi 'Për PD-në' del në konferencë të
x

Politike

A do të kemi rritje apo rënie të rasteve? Epidemiologu tregon se çfarë do ndodh në javët në vazhdim

A do të kemi rritje apo rënie të rasteve? Epidemiologu tregon se

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti ka deklaruar se rënia e rasteve të reja me COVID ka filluar që në fund të muajit marsit.

Alimehmeti tha se duke iu referuar grumbullimeve dhe takimeve gjatë fushatës zgjedhore mund të shihet një rritje në numrin e të infektuarve nga java e tretë ose e katërt e majit.

 “Jemi në një situatë në rënie të vazhdueshme, është e mirë, por duhet të bëjmë një tablo të qartë për të parë edhe spitalet e tjera.  Rënia e plotë ka filluar që në fund të marsit. Kjo patjetër do shihej më pas në spital.  Shtrimet në spital janë indiaktor më i rëndësishëm, kjo na intereson shumë. Nuk ka rëndësi shumë pozitiv simptomatik. Fushata, numërimi, ndodhën në kushte të favorshe epidemiologjike dhe meteorologjike. Ishin rezultate të mira. Një përqindje e lartë e popullatës e kanë kaluar tashmë. Mund të shohim një rritje nga java e tretë ose e katërt e majit. Nuk besoj se do të jetë një rritje e rëndësishme, po efekti do të shihet.”

Ndërsa sa i përket variantit indian, mjeku nuk e konsideroi shqetësues.

 “India është një shtet shumë i madh, duhet t’i kalkulojmë edhe shifrat e Indisë. Nëse i shohim në 1  milionë banorë, shifrat e Indisë janë shumë larg kulmeve që kanë ndodhur në Evropë, SHBA a në Shqipëri. Ishin skena të pritshme të një popullate kaq të madhe. Nuk duket që ky variant do të jetë dominant. Nga OBSH quhet variant interesi, dhe jo shqetësimi.”

Më të lexuarat