BREAKING NEWS

KLSH zbarkon në institucionet e dy qyteteve të rëndësishme të vendit/ Kallëzohen 7 funksionarë publikë në Prokurori. Kush janë zyrtarët e lartë dhe akuzat që rëndojnë mbi to

KLSH zbarkon në institucionet e dy qyteteve të rëndësishme
x

Politike

A do të shkarkohet Ilir Meta si president? Juristi i njohur jep mesazhin e fortë

A do të shkarkohet Ilir Meta si president? Juristi i njohur jep mesazhin e

Juristi Jordan Daci, shpjegon se procedura e ndjekur deri më tani për Ilir Metën është në përputhje me Kushtetutën: “Por, të numërojmë ditët nga sot apo kur ka filluar nisma me shtatorin? Kemi më shumë se 4 muaj. Nëse nuk arrijnë ta ngrenë komisionin, atëherë komisioni do të jetë antikushtetues”, tha ai për A2.

Edhe nëse shkarkimi miratohet në Parlament, sërish nuk është përfundimtar, pasi fjalën e fundit e ka Gjykata Kushtetuese. 

“Vendimmarrja e Gjykatës Kushtetuese bëhet me 5 vota pro dhe minimumi 6 veta pjesëmarrje në seancë plenare. Nëse formohet kuorumi ose jo, është çështje tjetër. Ka një dispozitë tjetër ligjore që nëse nuk bëhet kuorumi, vendimi rrëzohet”, thekson Daci.

Më të lexuarat