BREAKING NEWS

Ilir Meta plas bombën: Basha ka bërë dopio lojë me marrëveshjen e detit me Greqinë

Ilir Meta plas bombën: Basha ka bërë dopio lojë me
x
BREAKING NEWS

Basha flet për përjashtimin e Berishës: Një vendim i pashmangshëm për dy arsye të rëndësishme

Basha flet për përjashtimin e Berishës: Një vendim i
x
BREAKING NEWS

30 qershori legjitim, Meta: Vendimin për zgjedhjet në 6 bashki do ta jap kur të...

30 qershori legjitim, Meta: Vendimin për zgjedhjet në 6 bashki do ta
x
BREAKING NEWS

Blendi Gonxhe del me njoftimin e rëndësishëm: Para 31 dhjetorit duhet të dorëzoni këto dokumente

Blendi Gonxhe del me njoftimin e rëndësishëm: Para 31 dhjetorit
x
BREAKING NEWS

Rama jep lajmin fantastik, zbulon shumën e lekëve bonus për pensionistët për vitet 2022-2024

Rama jep lajmin fantastik, zbulon shumën e lekëve bonus për
x
BREAKING NEWS

Rritet numri i rasteve të reja, Ministria e Shëndetësisë: Në 24 orët e fundit ka humbur jetën 3 qytetarë në Shqipëri

Rritet numri i rasteve të reja, Ministria e Shëndetësisë:
x
BREAKING NEWS

Detaje të reja nga ekzekutimi i Pashko Ujkës/ 30 mijë euro u bënë shkak, si e vrau 20-vjeçari ish-deputetin, cili ishte roli i bashkëpunëtorit në atentat

Detaje të reja nga ekzekutimi i Pashko Ujkës/ 30 mijë euro u
x
BREAKING NEWS

Mbyllen hetimet, SPAK i jep goditjen e fundit Enkelejda Hoxhës dhe Aldo Tabakut, zbardhet vendimi

Mbyllen hetimet, SPAK i jep goditjen e fundit Enkelejda Hoxhës dhe Aldo
x

Politike

A është e gatshme Rudina Hajdari të kandidojë për kreun e PD-së? Ish-deputetja befason me përgjigjen e saj

A është e gatshme Rudina Hajdari të kandidojë për kreun

Gjatë një interviste televizive, Rudina Hajdari është shprehur se e vetmja gjë për të cilën duhet të mendojnë është bashkimi i partisë dhe jo kush do të bëhet kreu i saj.

Pjesë nga biseda:

A jeni e gatshme të kandidoni për kreun e PD-së?

Rudina Hajdari: Mendoj që është një pyetje që për momentin nuk ka vend. Duhet zgjerim i PD-së. Opozita është e përçarë dhe ne duhet patjetër ta bashkojmë. Të punojmë dhe të bashkëpunojmë që të bëjmë një opozitë të shëndoshë.

Keni dhe kredon se thuhet je vajza e heroit të demokracisë. A jeni e gatshme për këtë sfidë?

Rudina Hajdari: Për mua ka rëndësi procesi i zgjerimit të partisë. Patjetër që një nga figurat mund të jem dhe unë. Nuk është  e rëndësishme individi.

A ka një marrëveshje Rama-Basha?

Rudina Hajdari: Uroj të mos ketë një marrëveshje të tillë të fshehtë. Nuk po bëhet një opozitë që duhet të ishte më e fortë dhe jo kaq e përçarë. Ndryshimet kushtetuese për momentin e hapin rrugën për procesin e hapjes së listave 100%. PD nëse do vijë nesër në pushtet duhet të luftojë për ta pasur këtë mekanizëm.

A ndjeheni e përdorur që PS premtoi gjë tjetër dhe bëri gjë tjetër?

Rudina Hajdari: Këto janë marifete të politikës, dhe PS njihet si parti që përdor hile. Kjo është gjë për t’u gjykuar dhe nga publiku. Sot ne e shikojmë këtë në të gjitha partitë.

Aulon Kalaja: Kur të rikthehesh nga SHBA-të çfarë do bëni?

Unë këto iniciativa jam duke i ndërmarrë dhe në SHBA-të. Jam gjithë kohës duke menduar si të kontribuoj në shoqërinë shqiptare. Do mundohem që të vazhdoj kontributin tim.

Do jeni te nisma thurje apo te e djathta?

Rudina Hajdari: Jam duke parë hapin tjetër. Por ky është një proces që ndodh në bashkëpunim me të djathtën. Do mbështesja çdo lloj forumi politik që ka të rinj. E kuptoj faktin që jam e lidhur shumë me PD-në për shkak të së shkuarës time.