BREAKING NEWS

Pëllumb Pipero optimist jep mesazhin që na qetëson të gjithëve: Vetëm këto do jenë ditët e pikut, ndërsa lajmi i mirë është se numri i të prekurve do të ulet...

Pëllumb Pipero optimist jep mesazhin që na qetëson të
x

Politike

A është frikë të shkarkosh Ilir Metën? Deputeti socialist befason me përgjigjen

A është frikë të shkarkosh Ilir Metën? Deputeti

Sekretari i grupit parlamentar të PS-së, Ervin Bushati i ftuar  ditën e sotme në “Top Talk” është pyetur nëse është frikë të shkarkosh Ilir Metën nga posti i presidnetit, për shkak të pasojave që mund të ndodhin.

“Ne e kemi nisur një… me instrumentin që kemi dhe kemi firmosur si grup parlamentar, mirë ose keq ne kështu mendojmë, kjo është për t’u provuar nga Komisioni Hetimor, pastaj argumentet merren edhe nga Gjykata Kushtetuese , kemi bërë gjithë procedurat e sakta, kemi kërkuar  edhe opinionin e Komisionit të Venecias që e tha: po ka shkelje të kushtetutës në mënyrën e zhdekretimit. Ka bërë një gabim zoti Meta? Mund të kishte ndoshta edhe këshilltarë të këqij që i thanë duhet ta zhdekretosh dhe bëri një gabim të tillë, por në fakt po shikojmë një trend sjelljeje politike që nuk i lejohet një presidenti.Nëse Zoti Meta mendon se presidenti duhet të kishte më shumë fuqi kushtetuese, ka të drejtë që pasi të zbresë si president, të dalë si kryetar i LSI-së dhe të thotë shiko unë mendoj  që presidenti në Shqipëri nuk trajtohet siç duhet. Ose të japë dorëheqjen dhe të thotë që unë në atë karrige e pashë që presidenti ishte shumë i vogël . Kjo është kushtetuta dhe kjo është kontrata, në qoftë se nuk i pëlqen  të shkojë dhe ta kërkojë me zgjedhje.”-tha deputeti.