BREAKING NEWS

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në pallatin e Kremlinit zbulojnë sëmundjet që rrezikojnë jetën e Putinit: Do të vdesë brenda 2...(VIDEO)

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare: Ja goditja që do të marrë Sali Berisha në 7 korrik dhe 4 dosjet e SPAK që do të tronditin opozitën, Meta përgjegjës për korrupsionin në Shqipëri

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve ushqimore, sa lek do të shiten duke nisur nga 1 kg sheqer deri tek...

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve
x
BREAKING NEWS

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe shkundje të sistemit, ja strategjia që po aplikojnë 2 antiamerikanët e “Foltores” për të joshur ithtarët e tyre

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe
x
BREAKING NEWS

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e njohur, rektorja e Universitetit ndan lajmin e hidhur (EMRI+FOTO)

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e
x
BREAKING NEWS

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është ministri më i pëlqyer në qeverinë “Rama 3”, Frida Krifca dhe Mirela Kumbaro më të urryerat për qytetarët

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur, reagon eksperti Karamuço dhe jep lajmin e bujshëm: Koha e duhur

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur,
x
BREAKING NEWS

Moska në prag të falimentimit, Putini i ka ditët e numëruara, liderët më të fuqishëm të botës i japin goditjen përfundimtare “Carit”, ja çfarë po ndodh në Rusi

Moska në prag të falimentimit, Putini i ka ditët e
x

Lifestyle

A duhet të frikësohet njerëzimi? Katër qytetërime aliene gati të sulmojnë Tokën

A duhet të frikësohet njerëzimi? Katër qytetërime

Toka mund të rrethohet nga katër qytetërime aliene ‘armiqësore’ në Rrugën e Qumështit, pretendon një.


Qytetërimet armiqësore aliene, të prirura për të zhdukur njerëzimin, mund të jenë më afër shtëpisë sesa mendojmë.

Sipas një studiuesi, deri në katër prej tyre ekzistojnë në Rrugën e Qumështit që do të sulmonin planetin tonë nëse do të mundeshin.

Alberto Caballero, një student i doktoraturës në Universitetin e Vigos në Spanjë, vlerësoi përhapjen e qytetërimeve jashtëtokësore “dashakeqe”.

Ai postoi gjetjet e tij në fillim të këtij muaji në bazën e të dhënave të paraprintimit arXiv, raporton Live Science.

Punimi nuk është rishikuar nga astronomë të tjerë dhe është më shumë eksperiment i menduar sesa zbulim konkret.

Për kërkimin e tij, Caballero analizoi pushtimet njerëzore të vendeve të tjera gjatë 50 viteve të fundit.

Ai i aplikoi ato të dhëna për numrin e vlerësuar të “ekzoplaneteve” të banuara – ata jashtë Sistemit Diellor – në galaktikën tonë.

Sipas një studimi të vitit 2012, deri në 15,785 civilizime aliene ekzistojnë në miliona ekzoplanete në Rrugën e Qumështit.

Duke kombinuar frekuencën e konfliktit njerëzor me numrin e mundshëm të qytetërimeve të huaja, Caballero parashikoi se sa planetë armiqësor janë atje.

Ai u ul në katër, edhe pse ai pranon se llogaritja e tij në pjesën e pasme të zarfit ka disa të meta të mëdha.