BREAKING NEWS

Temperatura deri në 40 gradë, moti bën kthesën drastike të premten

Temperatura deri në 40 gradë, moti bën kthesën drastike
x
BREAKING NEWS

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr vendimin për Sokol Mjacajn, ia ‘hedh çelësat në det’

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr
x
BREAKING NEWS

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet për emërimet brenda Partisë Socialiste dhe ia numëron ‘një nga një’ kryeministrit: Gjithçka e vendos Rama sikur është shefi i Shtabit. Si kjo situatë nuk ka pasur ndonjëherë

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet
x
BREAKING NEWS

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu tregon kur vjen kthesa e madhe dhe si parashikohet fundjava

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu
x
BREAKING NEWS

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak Braho hedh dritë mbi skandalin e madh me rrugën Kardhiq-Delvinë: Aferë korruptive! Balluku pjesë e oligarkisë së kryeministrit. Ai është megaloman dhe…/ Rama i ka hipur...

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak
x
BREAKING NEWS

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të drejtë"/ Spartak Braho plas deklaratën e fortë për aferën e inceneratorëve: Skandali është kaq i fortë sa…Ja pse Rama nuk e jep dorëheqjen. A do ketë fundin e Musolinit?

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska të destabilizojë Shqipërinë, protesta e 7 korrikut mund të prodhojë viktima

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal ndaj presidentit, akuzohet së bashku me Kryemadhin për fshehje pasurie, në “filtër” dhe 8 zyrtarë të LSI

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal
x

Politike

A është Rama i kërcënuar nga zërat e brendshëm në PS? Analisti i njohur tregon kush janë dy socialistët që besdisin më shumë kryeministrin

A është Rama i kërcënuar nga zërat e brendshëm

Analisti Ilir Kalemaj u shpreh se Partia Socialiste është një makineri elektorale e cila sipas tij rotacionin e elitave Rama e ka një metodë të njohur tashmë.

"PS është një makineri elektorale, dhe kështu do vazhdoj s’ka paralele të dytë në politikën shqiptare. PS dhe politikat  e kuadrit organizimit, tek praktikat ilegale është gjithmonë 2 hapa para kundërshtarëve të tij politik. Rama ka funksionuar gjithmonë se duhet një rotacion i elitave drejtuese. E  ka bërë këtë gjë sepse kanë parë në mandatin e tretë se ka një dobësim të lidhjes integrale mes kryetarëve të PS në rrethe me kryetarët e bashkive. Duke fuqizuar kryetarin e partisë në rrethe, ata forcojnë strukturat në këto bashki përfshirë aty ku kanë kryebashkiak për të cilët nuk janë të bindur".
Ndërsa lidhur me zërat kundër brenda PS, Kalemaj tha se kjo nuk përbën asnjë kërcënim për Ramën sepse ai i ndryshon vazhdimisht pozicionet e tyre duke rivalizuar njeri tjetrin.

"Mendoj se Rama e kontrollon plotësisht PS sepse ashtu sikundër është i zoti në diversion të kundërshtarit politik, po ashtu dhe brenda në PS. Ata nuk përbëjnë një kërcënim homogjen sepse ai u ndryshon vazhdimisht pozicionet e tyre dhe duke rivalizuar njeri-tjetrin nuk rivalizojnë dot Ramën. Këto kanë bërë që të mos ketë asnjë grup më të fortë se grupimet e tjera. Majko nuk besoj se i prish punë Ramës, më shumë është një figurë honorifike. Mendoj se më tepër i sjell bezdi Xhafaj e Braçe sesa Majko, por nuk ndjehet i kërcënuar'.

Më të lexuarat