BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Politike

A po dorëzohet Kurti para presionit të BE-së dhe SHBA-së? Edit Harxhi tregon nëse do ketë marrëveshje: Vuçiçi nuk mund të nënshkruante kapitullimin e tij

A po dorëzohet Kurti para presionit të BE-së dhe SHBA-së?

Anëtarja e Kryesisë së PD, Edit Harxhi, eksperte e shkencave politike dhe e marrëdhënieve ndërkombëtare ka dhënë mendimin e saj mbi marrëveshjen e fundit Kosovë–Serbi, përpjekjet që u bënë së fundmi në Ohër nga SHBA dhe BE për normalizimin e marrëdhënieve midis tyre.

“Asnjë marrëveshje midis Kosovës dhe Serbisë. Siç ishte pritur, palët nuk ishin përgatitur për marrëveshje të madhe megjithëse kryeministri Kurti i gëlltiti shumë premtime të mëparshme. Aneksi i marrëveshjes së mbetur në letrat e BE-së kërkon që neni 7 që flet për vetëmenaxhimin e komunave serbe dhe extra-territorialitetin e Kishës Serbe në Kosovë të zbatohet menjëherë.

Mendoj që kryeministri Kurti shkoi në këto bisedime duke menduar se Serbia nuk do të nënshkruajë. Kjo ishte e vërtetë që Serbia nuk do të nënshkruante, sepse Vuçiçi nuk mund të nënshkruante kapitullimin e tij ende! Por, Kurti nuk mendoi se ai po dorëzohej para presionit BE - SHBA dhe, me gjithë respektin për gjithçka që ata kanë bërë për Kosovën, në fund Kosova është e para dhe e panegociueshme. Në fund nuk ka marrëveshje.

Uroj që premtimet e Kosovës në tavolinë të mos jenë mbajtur shënim, sepse Vuçiç nga ana e tij ka qenë i qartë që në fillim që do të zgjidhte edhe Putinin, edhe të mirat që i jepnin emisarët perëndimorë”, shprehet Harxhi në reagimin e saj përmes rrjeteve sociale.